Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Spada oprocentowanie produktów oszczędnościowych dla firm

3 proc. to w dalszym ciągu maksymalna stawka, na jaką może liczyć przedsiębiorca, pod warunkiem ulokowania środków na lokacie 1-miesięcznej. Natomiast oprocentowanie depozytów 3, 6 czy 12-miesięcznych spadło w stosunku do I kw. br. i obecnie jest porównywalne ze stawkami kont lokacyjnych.

Foto: dolgachov /YAY

Od dłuższego czasu przedsiębiorcy nie mają co liczyć na atrakcyjne oprocentowanie produktów oszczędnościowych. Stawki lokat terminowych nie dość, że nie wzrosły, to odnotowały spadek w stosunku do I kw. br. Ocenie, na niektórych z nich można zarobić mniej niż na kontach lokacyjnych, które stanowią alternatywę dla depozytów terminowych.

3 proc. w skali roku to maksymalna stawka, jaką oferuje rynek na standardowej lokacie. Jest ona jednak dostępna wyłącznie w przypadku ulokowania kwoty nie wyższej niż 20 tys. zł na okres jednego miesiąca. Oprocentowanie depozytów 3, 6 oraz 12-miesięcznych jest niższe, nie przekracza 2,50 proc.

Warto podkreślić, że jeszcze trzy miesiące temu przedsiębiorca mógł zarobić na lokacie 3-miesiecznej 2,05 proc., natomiast 6-miesiecznej 2,15 proc. Po spadku oprocentowania, jakie zaobserwowaliśmy na początku II kw., stawki te wynoszą odpowiednio: 1,95 proc. oraz 2,05 proc. Nieco lepszy zysk można osiągnąć lokując środki pieniężne w wysokości co najmniej 20 tys. zł na okres roku – 2,10 proc.

Analizując sytuację na rynku widać jednak, że zamrażanie nadwyżek finansowych jest mało opłacalne, szczególnie, że można skorzystać z produktu alternatywnego, jakim jest konto lokacyjne. Najatrakcyjniejsze na rynku oferują zbliżone oprocentowanie do standardowych lokat, a w niektórych przypadkach można nawet liczyć na wyższe zyski.

Najwyższe oprocentowanie na lokacie 1-miesiecznej

W kwietniu najwyższe oprocentowanie oferuje Idea Bank – 3 proc. w skali roku na Lokacie Przedsiębiorczej. Przedsiębiorcy, którzy chcieliby z niego skorzystać muszą jednak spełnić dodatkowe warunki, a mianowicie dostarczyć do banku kopię wpisu do ewidencji działalności gospodarczej oraz zaświadczenie o numerze NIP i REGON. Drugie miejsce również należy do Idea Banku, tym razem Lokaty Przedsiębiorczej-Biznes ze stawką 1,40 proc oraz Plus Banku oferującego Lokatę Standardową zakładaną wyłącznie przez bankowość elektroniczną. Podium zamyka Nest Bank z BIZnest Lokatą oprocentowaną  1,30 proc. w skali roku.

Najlepsze lokaty firmowe 1M na 10 000 zł
Lp. Bank Nazwa lokaty Oproc. Kanały sprzedaży Warunki
1. Idea Bank Lokata Przedsiębiorcza 3,00% oddział / internet lokata dla nowych klientów, który prześlą do banku, mailem lub pocztą tradycyjną kopię wpisu do ewidencji oraz numery NIP i REGON (w przypadku niedostarczenia ww. dokumentów oproc. wynosi 1,25%)
2. Idea Bank Lokata Przedsiębiorcza Biznes 1,40% oddział/ internet posiadanie konta firmowego
Plus Bank Lokata standardowa 1,40% plusbank24 posiadanie podstawowego rachunku firmowego z dostępem do IBnet24
3. Nest Bank BIZnest Lokata 1,30% bankowość mobilna / internet dotyczy nowych środków
4. Plus Bank Lokata standardowa 1,10% oddział posiadanie podstawowego rachunku firmowego
Neo Bank Lokata standardowa 1,10% internet posiadanie podstawowego rachunku firmowego
5. T-Mobile Usługi Bankowe Lokata terminowa 1,00% oddział / wirtualny oddział / internet/ posiadanie konta firmowego
Źródło: Bankier.pl, stan na 11.04.2018 r.

 

Pełne zestawienie rankingu lokat firmowych dostępne na Bankier.pl

Alternatywa dla lokat terminowych

Najwyższe oprocentowanie, jakie może uzyskać przedsiębiorca na konie oszczędnościowym, wynosi 2,25 proc. w skali roku i jest dostępne w Nest Banku, który oferuje BIZnest Oszczędności.  Jednak w jego przypadku należy mieć na uwadze, że promocyjne oprocentowanie obowiązuje wyłącznie przez dwa pełne miesiące od otwarcia rachunku lokacyjnego. Drugie miejsce należy do Idea Banku oraz Alior Banku, które proponują konta oszczędnościowe ze stawką 2 proc. Niestety i tu przedsiębiorcy są zobowiązani do spełnienia określonych przez bank warunków.

Najlepsze konta oszczędnościowe dla firm dla kwoty 10 000 zł
Lp. Bank Konto Oproc. Warunki
1 Nest Bank BIZnest Oszczędności 2,25% posiadanie podstawowego rachunku firmowego;
oprocentowanie stałe 2,25% w okresie promocji obejmuje 2 pełne miesiące, od trzeciego miesiąca oproc. wynosi WIBOR 3M – 0,50%
2 Idea Bank Konto Zyskowne – Biznes* 2,00% standardowe oprocentowanie w kolejnym miesiącu od założenia może być podwyższone do 2,00% w przypadku spełnienia warunków:
– posiadanie konta Firma To Ja/ Konto Branżowe
– dokonania przelewu do ZUS / US,- dokonania wpływu na podstawowy rachunek firmowy prowadzony w banku w formie wpłaty gotówkowej lub przelewu (w tym wpłaty we wpłatomacie) na łączną kwotę nie niższą niż 2000 zł;w przypadku niespełnienia warunków oproc. wynosi 1,25%
Alior Bank Rachunek Lokacyjny 2,00% rachunek lokacyjny służy do gromadzenia środków i nadwyżek finansowych, pochodzących wyłącznie z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej; promocyjne oprocentowanie środków obowiązuje na Rachunku Lokacyjnym otwartym przez posiadacza iKonta Biznes, w okresie 3 miesięcy – od 1 dnia roboczego miesiąca następującego po otwarciu Rachunku Lokacyjnego do ostatniego dnia kalendarzowego trzeciego miesiąca po jego otwarciu; po okresie promocyjnym oproc. wynosi 1,30%
3 Bank Pocztowy Konto Oszczędnościowe 1,50% nie wymaga posiadania rachunku podstawowego
4 BPS Rachunek Lokacyjny 1,10% posiadanie podstawowego rachunku firmowego;
5 Deutsche Bank Konto db Oszczędna Firma 1,00% oprocentowanie dla klientów nie posiadających Rachunku dbNet Biznes 0,75%
Źródło: Bankier.pl, stan na 11.04.2018 r.
* oprocentowanie progresywne, dany próg dotyczy całej kwoty na rachunku

Podium zamyka Bank Pocztowy z Kontem Oszczędnościowym, który oferuje 1,50 proc. bez konieczności spełniania jakichkolwiek obostrzeń.

Więcej na temat stawek kont lokacyjnych przeczytasz na Bankier.pl.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.