Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Spadła liczba zakładanych firm. GUS podał najnowsze dane

Coraz mniej nowych firm powstaje w Polsce. W I kwartale 2020 r. liczba rejestracji podmiotów gospodarczych spadła o blisko 12 proc. rdr – wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

Fot. YAY Foto

Koronawirus mocno uderzył w biznes, czego przejawem jest spadek liczby zakładanych firm. W I kwartale 2020 roku liczba rejestracji podmiotów gospodarczych spadła o 11,8 proc. rdr do 84 099 – podał w Główny Urząd Statystyczny. W tym okresie próżno szukać branży, w której wzrosłaby liczba firm.  Największy spadek odnotował sektor zakwaterowania i gastronomii (19 proc.) oraz handel (17,9 proc.).

Podobnie sytuacja jest w przypadku podziału na formy prawne. Liczba rejestracji w I kw. 2020 r. w stosunku do I kw. 2019 r. zmniejszyła się we wszystkich wyróżnionych formach prawnych, z wyjątkiem spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (wzrost o 8,0 proc.) i spółdzielni (46 podmiotów wobec 42).

Z danych GUS wynika, że osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą stanowiły 82,6 proc. wszystkich rejestracji podmiotów gospodarczych. Natomiast odnotowano 142 upadłości podmiotów gospodarczych tj. o 8,4 proc. mniej niż w analogicznym okresie ub. roku.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.