Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Start-up z Polski wyleczy przez internet?

W jednym miejscu dajemy możliwość bezpiecznego organizowania leczenia dla całej rodziny. Weryfikując dostępne rozwiązania jesteśmy przekonani, że nie ma obecnie projektu, który tak kompleksowo zajmowałby się organizacją leczenia przez internet – mówi Marcin Grabowski, współtwórca platformy iWylecz24.pl. Jak zrodził się pomysł, co platforma oferuje użytkownikowi, na czym zarabiają i jak pozyskują użytkowników?

Na zdjęciu Marcin Grabowski

Grzegorz Marynowicz: Kiedy zaczęła się Wasza przygoda z biznesem? Skąd w ogóle decyzja o założeniu start-upu zamiast pracy na etacie?

Marcin Grabowski, twórca iWylecz24.pl: Wraz z żoną prowadzimy wspólne biznesy od 11 lat – kolejny projekt nie jest więc dla nas niczym nowym. Działaliśmy w obszarze mediów, reklamy czy doradztwa biznesowego, a łączenie różnych doświadczeń to jest coś, co nas zwyczajnie napędza do działania.

Start-up iWylecz24.pl założyliśmy 1,5 roku temu pracując równolegle w innych firmach. To oczywiście oznacza brak czasu na cokolwiek poza pracą – przynajmniej na etapie tworzenia konceptu biznesowego od podstaw. Patrząc dzisiaj na iWylecz24.pl, jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, co udało się osiągnąć.

Dlaczego akurat taki biznes? Skąd pomysł na start-up? 

Kilka lat temu byliśmy na urlopie zagranicą – nasza córka zachorowała, a my boleśnie odczuliśmy brak możliwości kontaktu z polskojęzycznym lekarzem czy pielęgniarką. Mimo znajomości języka angielskiego nigdy nie ma gwarancji, że trafi się na równie płynnie rozmawiającego w tym języku lekarza. Pomijając już kwestię wykorzystywania słownictwa stricte medycznego. Po powrocie do kraju uznaliśmy, że stworzymy takie kompleksowe rozwiązanie, które będzie łączyć dostępne narzędzia w jednym bezpiecznym miejscu. Takim miejscem jest właśnie iWylecz24.pl z Testerem Objawów, czyli narzędziem do wstępnego rozpoznania z opcją pobrania raportu przynajmniej w dwóch językach, bezpiecznym kanałem wideo do konsultacji z lekarzem lub pielęgniarką oraz możliwością bezpiecznego udostępniania wyników badań dla potrzeb wstępnej diagnozy czy konsultacji przez internet z lekarzem specjalistą.

Nasz produkt to nie tylko oferowanie poszczególnych usług i funkcji. To również swego rodzaju propozycja ścieżki, schematu postępowania przy organizowaniu leczenia przez internet. W naszej ocenie warto najpierw przeprowadzić na sobie wstępne rozpoznanie z zapisanymi objawami (wykorzystując Tester Objawów), a następnie ewentualnie skonsultować się online lub telefonicznie z Osobistym Doradcą Medycznym – czyli w przypadku iWylecz24.pl z dyplomowaną pielęgniarką lub ratownikiem medycznym.

Następnie w zależności od potrzeb i możliwości proponujemy sprawdzić średnie czasy oczekiwania w NFZ lub zarezerwować wizytę w prywatnym gabinecie. Jest też możliwość skorzystania z tańszej opcji w postaci Wideo Wizyty – również z lekarzem specjalistą.

W kontekście danych medycznych, ważną rolę odgrywa bezpieczeństwo. Wiele osób bezrefleksyjnie wpisuje objawy w przeglądarki nie wiedząc, że zostawiają w sieci ślady cyfrowe. Kiedyś to może do nich wrócić, niekoniecznie w pozytywnym kontekście. Nasi użytkownicy nie są śledzeni przez algorytmy przeglądarek, bo korzystając z iWylecz24.pl logują się do bezpiecznego konta, gdzie oko internentu nie sięga 😉 Po zalogowaniu mogą liczyć na spokój od reklam, które żeby się wyświetlać, musiałyby również korzystać z algorytmów analizujących ruch w serwisie.

W kwestii cookies, o których informuje serwis, mamy do czynienia ze standardową procedurą utrzymywania szyfrowanego połączenia między serwisem, a urządzeniem użytkownika. Podobnie działają internetowe serwisy banków. Po wylogowaniu się z iWylecz24.pl cookies są automatycznie usuwane i żadne dane o zachowaniu konkretnej osoby i uzyskanych wynikach nie są nigdzie zapisywane ani przetwarzane.

Co oferujecie czego nie ma konkurencja? Co dajecie klientowi?

iWylecz24.pl to Cyfrowe Centrum Zdrowia, które w jednym miejscu daje możliwość bezpiecznego organizowania leczenia dla całej rodziny. Weryfikując dostępne rozwiązania jesteśmy przekonani, że nie ma obecnie projektu, który tak kompleksowo zajmowałby się organizacją leczenia przez internet.

Firmy działające w tym sektorze postrzegamy raczej, jako potencjalnych partnerów, a nie konkurencję. Bardzo chętnie nawiążemy współpracę z każdą firmą, która oferuje dobre rozwiązania i jest gotowa na integrację. Mogą to być podmioty sprzedające abonamenty medyczne wraz z ich bazą kalendarzy, firmy ubezpieczeniowe chcące poszerzyć zakres usług, firmy technologiczne oferujące urządzenia do monitorowania procesów życiowych przez internet czy firmy farmaceutyczne wraz z ekspertami, które opracują z nami rzetelne bazy danych z opisem chorób
i rekomendowanych ścieżek leczenia. Jesteśmy też otwarci na współpracę z publiczną służbą zdrowia.

Co dajemy Klientowi? Bezpieczeństwo w ramach konta na iWylecz24.pl, paletę usług ułatwiających organizację leczenia, w tym dostęp do konsultacji z lekarzami różnych specjalizacji, którzy nie wszędzie są zwyczajnie dostępni, szczególnie w mniejszych miastach. Oprócz tego z iWylecz24.pl można racjonalnie planować leczenie i obniżać jego koszty, sprawdzając co jest dostępne w NFZ,
a co w prywatnym sektorze usług medycznych. Nie bez znaczenia jest jedno z najlepszych na świecie rozwiązań do wstępnego rozpoznania objawów, z którego skorzystało już ponad 3 mln ludzi na całym świecie (Tester Objawów). To bezpieczna i jakościowo o niebo lepsza alternatywa
w stosunku do wpisywania objawów w przeglądarki internetowe.

Działacie na rynku lokalnym czy może myślicie o zagranicznych rynkach?

Projekt na tym etapie jest kierowany do polskich rodzin mieszkających w Polsce lub za granicą. W kolejnym kroku planujemy wersję ukraińską i rosyjską naszego serwisu. Myślimy o wejściu na rynek USA, Kanady i Azji.

Ile kapitału wymagało uruchomienie biznesu i co poszły te środki? Czy zasilał Was inwestor? A może dopiero szukacie wsparcia?

Mea Salus Sp. z o.o. (właściciel iWylecz24.pl) to firma rodzinna – projekt został sfinansowany
z naszych prywatnych środków. W planach mamy rozmowy z inwestorami, którzy zresztą już pukają do naszych drzwi. Zależy nam na rozwoju firmy i budowaniu wartości w czasie. Jeśli potencjalny inwestor będzie to uwzględniał, wówczas jest szansa na kooperację i wspólne prowadzenie przedsięwzięcia.

Fot: iWylecz24.pl

Czy w momencie startu mieliście doświadczenie w biznesie? 

Jak wspomnieliśmy na początku, wszyscy udziałowcy iWylecz24.pl mają spore doświadczenie biznesowe, poparte doświadczeniem w sektorze różnych usług – także medycznych. Projekt iWylecz24.pl powstał w ramach kooperacji z firmą Saneo S.A, z którą oferowaliśmy takie rozwiązanie instytucjom, jako usługę dla ich klientów. Po kilkudziesięciu spotkaniach i braku zrozumienia potencjału drzemiącego w naszej koncepcji, zdecydowaliśmy o samodzielnym uruchomieniu projektu Cyfrowego Centrum Zdrowia.

Jak pozyskujecie klientów i które metody promocji są najbardziej efektywne? Kto jest głównym klientem?

Na tym etapie testujemy źródła promocji i reklamy sprawdzając konwersję (liczbę zakładanych kont). Główny klient to polskie gospodarstwa domowe w kraju lub zagranicą. Myślimy też o współpracy z samorządami lokalnymi, firmami z dużą liczbą pracowników, czy dużą liczbą klientów indywidualnych.

Na czym zarabiacie? Jaki jest Wasz model biznesowy?

Zarabiamy na sprzedaży abonamentu Premium w cenie 19,90 zł na 1 miesiąc. Ta opcja daje możliwość nielimitowanej liczby kontaktów z dyplomowanym ratownikiem lub pielęgniarką (Osobisty Doradca Medyczny), możliwość umawiania i odbywania szyfrowanych i bezpiecznych Wideo Wizyt z lekarzem specjalistą przez internet oraz Tester Objawów z opcją pobierania raportów w języku polskim i angielskim w formacie PDF. Jedno konto może obsługiwać do 5 osób, więc de facto koszt na jedną osobę to 4 zł za 1 miesiąc. W planach mamy m.in. budowanie dedykowanych serwisów dla chorób sezonowych w ramach dodatkowych mikropłatności.

Czy możecie się pochwalić już jakimiś ciekawymi liczbami?

W ramach przeprowadzonych badań recognition w maju br., iWylecz24.pl rozpoznaje 3 % Polek i Polaków w wieku 15-55 lat w 8 największych miastach. W wartościach bezwzględnych to około 200 tys. osób. Zakładając plany pozyskania płatnych kont rozpoznawalność marki na takim poziomie to dobry prognostyk. A jesteśmy obecnie w trakcie dużo intensywniejszej kampanii budującej wizerunek i markę iWylecz24.pl.

Powiedzcie proszę kiedy przyszedł moment i przekonanie, że pomysł wypalił i ten biznes ma sens? A może to jeszcze przed Wami?

Patrząc na liczbę zgłaszających się funduszy inwestycyjnych i wyniki naszych kampanii promocyjnych już dzisiaj możemy powiedzieć, że projekt iWylecz24.pl miał, ma i będzie miał sens biznesowy. Dodatkowo uniwersalna idea stojąca za marką iWylecz24.pl, która zakłada dostęp do rozwiązań telemedycznych dla każdego potwierdza słuszność obranej strategii. Konto Standard jest darmowe i dla każdego. Za konto Premium opłata wynosi 19,90 zł na jeden miesiąc za 5 członków rodziny. W naszej ocenie to bardzo przystępna cena, na którą powinno być stać każdego. Przed nami czas wytężonej pracy służącej pozyskiwaniu płatnych kont.

Jakie macie rady dla osób myślących o własnym start-upie? Jakich błędów powinny unikać? Na co zwrócić uwagę?

Pytanie z cyklu „Jak żyć?” 😉 Ale mówiąc poważnie: jeśli ktoś myśli o prowadzeniu jakiegokolwiek biznesu, to powinien najpierw zastanowić się, czy w produkcie jest zawarta uniwersalna prawda, która ma moc. To znaczy taki pomysł na produkt/usługę, pod którym każdy lub prawie każdy się podpisze. Oczywiście w ramach grupy docelowej produktu.

Jeśli sami twórcy nie mają takiego przekonania to może oznaczać, że trzeba gruntownie przeanalizować cały koncept. Czasami jest też tak, że nie widzimy lub nie potrafimy odpowiednio nazwać wartości zawartych w naszym produkcie. Przekonanie, że produkt jest ok nie wystarcza, żeby odnieść sukces rynkowy. Dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiedniego języka komunikacji z odbiorcami, a potem oczywiście kanałów dotarcia. Im prostszy komunikat tym lepiej. Sami wciąż poszukujemy optymalnych komunikatów dla naszego produktu.

Jakie macie plany na przyszłość?

W najbliższej przyszłości planujemy przede wszystkim udźwiękowienie całego serwisu iWylecz24.pl, przez co stanie się dostępny dla osób o mniejszych umiejętnościach korzystania z internetu, dla osób starszych i niedowidzących.

Dodatkowo wdrożymy wersję iWylecz24.pl w ramach aplikacji na systemy Android i IOS, rozbudujemy o nowe wersje językowe i dodamy szereg nowych funkcji, które wpiszą się w naszym odczuciu w ideę Cyfrowego Centrum Zdrowia dla każdego.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Rozmawiał
Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.