Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jakie start-upy powstały w 2020 roku? PARP opublikowała katalog najciekawszych pomysłów

Osoby z pomysłem na start-up w ramach kończącej się perspektywy unijnej mogły skorzystać z kilku programów oferujących wsparcie na początkowym etapie rozwoju przedsięwzięcia. Wśród popularnych inicjatyw znalazły się Polska Wschodnia oraz Platformy Startowe. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowała katalog start-upów, które powstały dzięki temu wsparciu mimo trudnego okresu pandemii.

Fot. YAY Foto/ unikpix

Trudne warunki miały również przedsiębiorstwa, które dopiero rozpoczynały swoją działalność. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) opublikowała katalog startupów, którym mimo pandemicznej rzeczywistości udało się w 2020 r. zakończyć proces inkubacji w Platformach startowych i w 2021 r. rozpocząć komercjalizację produktów wypracowanych w ramach programu inkubacji.

Największą wartością programów inkubacji jest szereg usług podstawowych i specjalistycznych niezbędnych do przekształcenia pomysłu biznesowego w produkt, możliwy do rynkowego wdrożenia.
Ostatnie dwa lata były szczególnie wymagające dla światowej gospodarki. Sytuacja na rynku dynamicznie się zmieniała, a wiele branż odnotowało nagłe kryzysy.

Platformy startowe pomagają młodym przedsiębiorcom przekuć innowacyjne pomysły w końcowe produkty. Oferują eksperckie i mentorskie wsparcie w pierwszych biznesowych krokach, a także zapewniają dostęp do szeregu usług dopasowanych do indywidualnych potrzeb startupu. Oprócz usług podstawowych, takich jak wsparcie prawne, podatkowe czy marketingowe, startupy w ramach programu inkubacji otrzymują usługi specjalistyczne, do których zaliczają się m.in. usługi informatyczne, technologiczne, wzornicze i inżynierskie. W katalogu uwzględniono wybrane startupy inkubowane w Platformach startowych funkcjonujących w makroregionie Polski Wschodniej, tj.: Startup Heroes, Hub of Talents 2, Wschodni Akcelerator Biznesu, Unicorn Hub oraz Start in Podkarpackie.

Startupy z Polski Wschodniej

Jednym ze startupów, który rozpoczął komercjalizację swojego produktu w 2021 r. jest Actistraw. Firma stworzyła biodegradowalną słomkę z filtrem z węgla aktywnego i minerałów, która poprawia jakość konsumowanych napojów oraz wzbogaca je o dodatkowe składniki mineralne. Producent nadmienia, że produkt doskonale sprawdza się w podróżach oraz hotelach, barach i restauracjach.

W katalogu znajdziemy również startupy, które wspierają podmioty zajmujące się prawem. Prompter to software do analizy i tworzenia dokumentów prawnych, w oparciu o silnik AI oraz algorytmy analizy języka naturalnego. Algorytmy „uczą się” na dokumentach przygotowywanych przez największe polskie kancelarie, co umożliwia analizę danych na bardzo wysokim poziomie. Prompter składa się z 3 funkcjonalności: rozpoznania, analizy i kreacji.

Kolejnym startupem o podobnym profilu działalności jest BMY, czyli aplikacja mobilna wspierająca użytkowników w pozyskiwaniu danych dla postępowań sądowych i innych postepowań, służących zabezpieczeniu osób w życiu rodzinnym. Podstawowy produkt to aplikacja „Niebieski Kalendarz”, która przeznaczona jest dla osób zmagających się z sytuacją przemocy domowej. Jej użytkownicy każdego dnia mogą odpowiadać na stworzone przez psychologów pytania kontrolne, co umożliwi spisanie relacji o przebiegu sytuacji rodzinnej, w jakiej znajduje się użytkownik. Materiał zebrany w ten sposób może zostać wykorzystywany w trakcie spotkań z psychologiem lub jako materiał dowodowy w postępowaniu sądowym.

Ze swoim produktem Newton View wystartował w 2021 startup SISGO. Firma stworzyła miernik oraz łączącą się z nim aplikację, które pozwalają na monitorowanie przebiegu treningu. Do głównych zadań produktu należy pomiar siły i dynamiki wykonywanych ćwiczeń. Dzięki wysokiej precyzji narzędzie może być wykorzystywane w procesie rehabilitacji pourazowej, gdzie analiza zmian w wydajności mięśni jest kluczowa podczas powrotu do formy.

Więcej młodych firm, które m.in. dzięki platformom startowym miały szansę skomercjalizować swoje produkty w 2021, znajduje się na stronie:

https://www.parp.gov.pl/component/publications/publication/katalog-start-upow-1-1-2

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.