Tarcza finansowa rozbiła bank. W jeden dzień 15,5 tys. firm otrzymało rekordową kwotę

Rekordowe wsparcie popłynęło dziś do przedsiębiorców ubiegających się pomoc w ramach tarczy finansowej. Tylko w ciągu jednego dnia na rachunki 15,5 tys. firm trafiło 3,7 mld zł.

Fot. FORUM/ Szymon Laszewski

Tarcza finansowa to jedno z narzędzi przygotowanych dla przedsiębiorców borykających się z problemami w czasie pandemii. Instrument wsparcia małych, średnich i dużych firm zakłada wsparcie, które nawet w 75 proc. może być bezzwrotne przy spełnieniu określonych warunków.

Polski Fundusz Rozwoju odpowiedzialny za realizację założeń tarczy finansowej każdego dnia aktualizuje liczbę firm objętych rządową pomocą. Od startu programu w ciągu 12 dni na konta przedsiębiorców trafiło 15,5 mld zł – poinformowali przedstawiciele instytucji.

– Dziś rekordowy dzień w Tarczy Finansowej. Subwencja przyznana 15,5 tys. firmom, na kwotę 3.7 mld zl. Ratujemy przedsiębiorców w kryzysie – napisał na twitterze Bartosz Marczuk, przedstawiciel Polskiego Funduszu Rozwoju. Dane za jeden dzień uzupełnił z kolei szef PFR Paweł Borys. – W ciągu 12 dni od startu Tarczy Finansowej przekazaliśmy subwencje finansowe już 72 tys. mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom na łączną kwotę 15,2 mld zł, chroniąc już ponad 700 tys. miejsc prac – dodał szef PFR.

 

Jakie wsparcie dla firm w ramach tarczy finansowej?

Tarcza finansowa została ogłoszona 8 kwietnia. Podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki przedstawił zarys pomocy skierowanej do mikro, małych, średnich i dużych firm. 29 kwietnia szef Polskiego Funduszu Rozwoju odpowiedzialnego za realizację programu zapowiedział rozpoczęcie przyjmowania wniosków. Od tego czasu przedsiębiorcy za pośrednictwem bankowości internetowej mogą aplikować o finansowe wsparcie. Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem czego najlepszym dowodem jest liczba wniosków i kwoty, które już wpłynęły na firmowe konta. W ramach tarczy finansowej firmy mogą liczyć na następujące wsparcie.

Tarcza dla małych firm do 9 osób

Rozwiązanie zaproponowane zakłada finansowanie w postaci subwencji wypłacanych za pośrednictwem banków. Maksymalna kwota to 324 tys. zł na 3 lata. Aż 75 proc. tej kwoty może nie podlegać zwrotowi po 12 miesiącach pod warunkiem prowadzenia działalności i utrzymania poziomu zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy.

Tarcza dla firm zatrudniających od 10 do 249 pracowników

Małe i średnie firmy mogą liczyć na finansowe wsparcie w kwocie do 3,5 mln zł na okres 3 lat. Finansowanie — subwencje wypłacane za pośrednictwem banków. Również w tym przypadku aż 75% finansowego zastrzyku może stać się bezzwrotnym pod warunkiem prowadzenia działalności, utrzymania zatrudnienia w ciągu roku oraz zanotowania straty na sprzedaży.

Tarcza dla największych firm

W przypadku przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 pracowników pożyczka lub obligacje mogą wynosić do 1 mld zł. Wsparcie ma być udzielane na okres 2-3 lat. Aż 750 mln zł przyznanej pożyczki może stanowić bezzwrotne wsparcie pod warunkiem utrzymania zatrudnienia

Komentarze

Avatar

Abc

12 maja 2020 Odpowiedz

Jednak firmy które nie są płatnikami VAT nie mogą złożyć wniosku o tarczę gdyż systemy banków są niedostosowane do takiego faktu

Avatar

Pytlak

12 maja 2020 Odpowiedz

Niestety mając spóźnienie w ZUS pomocy brak. 41 lat firma. Hotel i gastronomia. Zamknięte dwa mce.

Avatar

Ja

14 maja 2020 Odpowiedz

Warunek jest brak zaległości za ostatni miesiąc LUB na koniec 2019.

Avatar

Grażyna Florkowska

14 maja 2020 Odpowiedz

Nie każdy otrzymuje szybko decyzje .Moja firma 25 lat i czekam już 5 dobę na weryfikację. Poza tym wliczono uczni do ilości pracowników.Totalny bałagan.

Avatar

Artur

12 maja 2020 Odpowiedz

A ile dla samozatrudnionych? 0.

Avatar

Mirosław B.

14 maja 2020 Odpowiedz

Niestety, ustalone zasady powodują, że małe firmy usługowe zatrudniające kilkanaście osób otrzymują ponad połowę niższe dofinansowanie niż mikrofirmy działające w tym samym sektorze. Tak np. moja firma pracująca w sektorze hotelarsko -gastronomicznym , której spadek obrotu wynosi ponad 75% a zatrudniająca 17 pracowników otrzymała 140 tys. dofinansowania a kolega pracujący w tym samym sektorze a zatrudniający 9 osób otrzymał 324 tys. dofinansowania.
Kto ustalał te zasady???

Avatar

Plon

21 czerwca 2020 Odpowiedz

Tarcza finansowa jest częścią tarczy antykryzysowej. W ramach samej tarczy jest do wydania 100mld zł co jak kalkuluje pfr wystarczy by wspomóc nawet 670 beneficjentów. Jest o co powalczyć, a nawet trzeba bo to jakby nie patrzeć gotówka która moze pozwolić utrzymać firmę

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*