Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Tarcza finansowa rozbiła bank. W jeden dzień 15,5 tys. firm otrzymało rekordową kwotę

Rekordowe wsparcie popłynęło dziś do przedsiębiorców ubiegających się pomoc w ramach tarczy finansowej. Tylko w ciągu jednego dnia na rachunki 15,5 tys. firm trafiło 3,7 mld zł.

Fot. FORUM/ Szymon Laszewski

Tarcza finansowa to jedno z narzędzi przygotowanych dla przedsiębiorców borykających się z problemami w czasie pandemii. Instrument wsparcia małych, średnich i dużych firm zakłada wsparcie, które nawet w 75 proc. może być bezzwrotne przy spełnieniu określonych warunków.

Polski Fundusz Rozwoju odpowiedzialny za realizację założeń tarczy finansowej każdego dnia aktualizuje liczbę firm objętych rządową pomocą. Od startu programu w ciągu 12 dni na konta przedsiębiorców trafiło 15,5 mld zł – poinformowali przedstawiciele instytucji.

– Dziś rekordowy dzień w Tarczy Finansowej. Subwencja przyznana 15,5 tys. firmom, na kwotę 3.7 mld zl. Ratujemy przedsiębiorców w kryzysie – napisał na twitterze Bartosz Marczuk, przedstawiciel Polskiego Funduszu Rozwoju. Dane za jeden dzień uzupełnił z kolei szef PFR Paweł Borys. – W ciągu 12 dni od startu Tarczy Finansowej przekazaliśmy subwencje finansowe już 72 tys. mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom na łączną kwotę 15,2 mld zł, chroniąc już ponad 700 tys. miejsc prac – dodał szef PFR.

 

Jakie wsparcie dla firm w ramach tarczy finansowej?

Tarcza finansowa została ogłoszona 8 kwietnia. Podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki przedstawił zarys pomocy skierowanej do mikro, małych, średnich i dużych firm. 29 kwietnia szef Polskiego Funduszu Rozwoju odpowiedzialnego za realizację programu zapowiedział rozpoczęcie przyjmowania wniosków. Od tego czasu przedsiębiorcy za pośrednictwem bankowości internetowej mogą aplikować o finansowe wsparcie. Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem czego najlepszym dowodem jest liczba wniosków i kwoty, które już wpłynęły na firmowe konta. W ramach tarczy finansowej firmy mogą liczyć na następujące wsparcie.

Tarcza dla małych firm do 9 osób

Rozwiązanie zaproponowane zakłada finansowanie w postaci subwencji wypłacanych za pośrednictwem banków. Maksymalna kwota to 324 tys. zł na 3 lata. Aż 75 proc. tej kwoty może nie podlegać zwrotowi po 12 miesiącach pod warunkiem prowadzenia działalności i utrzymania poziomu zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy.

Tarcza dla firm zatrudniających od 10 do 249 pracowników

Małe i średnie firmy mogą liczyć na finansowe wsparcie w kwocie do 3,5 mln zł na okres 3 lat. Finansowanie — subwencje wypłacane za pośrednictwem banków. Również w tym przypadku aż 75% finansowego zastrzyku może stać się bezzwrotnym pod warunkiem prowadzenia działalności, utrzymania zatrudnienia w ciągu roku oraz zanotowania straty na sprzedaży.

Tarcza dla największych firm

W przypadku przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 pracowników pożyczka lub obligacje mogą wynosić do 1 mld zł. Wsparcie ma być udzielane na okres 2-3 lat. Aż 750 mln zł przyznanej pożyczki może stanowić bezzwrotne wsparcie pod warunkiem utrzymania zatrudnienia

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Plon 21 cze 2020 (13:31)

Tarcza finansowa jest częścią tarczy antykryzysowej. W ramach samej tarczy jest do wydania 100mld zł co jak kalkuluje pfr wystarczy by wspomóc nawet 670 beneficjentów. Jest o co powalczyć, a nawet trzeba bo to jakby nie patrzeć gotówka która moze pozwolić utrzymać firmę