Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej 1.0. Już 308 tys. przedsiębiorstw otrzymało decyzję PFR

Już blisko 90 proc. firm, które otrzymały z Polskiego Funduszu Rozwoju subwencję w ramach Tarczy Finansowej 1.0 uzyskało decyzję o umorzeniu wsparcia. Beneficjenci programu pomocowego PFR mogą składać wnioski o umorzenie od 29 kwietnia.

Shutterstock/rsooll

Średnio umorzona kwota dla pojedynczej firmy wynosi 63 proc. Wniosek o umorzenie subwencji przedsiębiorca składa za pośrednictwem bankowości elektronicznej podobnie jak to było w przypadku ubiegania się o pomoc.

O aktualnych statystykach dotyczących umorzeń subwencji poinformował w mediach społecznościowych Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Wynika z nich, że niedługo wszystkie przedsiębiorstwa, które uzyskały subwencję pomocową z pierwszej tarczy finansowej mają już decyzję o umorzeniu przyznanego wsparcia.- Przekroczyliśmy dzisiaj 34 mld zł umorzonych subwencji beneficjentów Tarczy Finansowej 1.0. Umarzamy 63% pomocy-łącznie będzie to ok. 39 mld, do zwrotu 22 mld. Już 308 tys. firm(89% wszystkich) otrzymało od nas od VI decyzje (na 346 tys.). Potęga digitalizacji. – napisał na Twitterze.

Przedsiębiorcy, którzy otrzymali pomoc mogą wnioskować o umorzenie w ciągu 10 dni roboczych, licząc od dnia w którym upłynął rok od uzyskania środków. Właściciele firm po podpisaniu i wysyłce wniosku nie mają już możliwości odwołania się od przyznanej kwoty zwrotu subwencji na kolejnych etapach postępowania.

Umorzenie subwencji krok po kroku

Krok 1: Bank, za pośrednictwem którego podpisano umowę w ramach tarczy PFR 1.0, udostępni w swoim serwisie elektronicznym wstępną informację o wysokości zwrotu subwencji, a także częściowo już wypełniony formularz oświadczenia o rozliczeniu. Brakujące dane trzeba wprowadzić samodzielnie. Wniosek będzie następnie udostępniony w bankowej skrzynce pocztowej – najpóźniej dzień przed pierwszym możliwym dniem jego złożenia. Możliwość edycji i wysyłki dokumentu pojawi się dopiero w dniu, kiedy złożenie wniosku będzie już możliwe.

Krok 2: Dane, które trzeba uzupełnić samodzielnie, to: oświadczenie o wysokości straty na sprzedaży (dla małych i średnich przedsiębiorców); oświadczenie o spadku przychodów ze sprzedaży (dla starających się o umorzenie 100%) i inne, jak np. oświadczenie o odpowiedzialności karnej, przeniesieniu rezydencji podatkowej lub przekształceniu. Pozostałe dane zostaną pobrane z rejestrów publicznych, takich jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy Krajowa Administracja Skarbowa.

Krok 3:Należy dokładnie zapoznać się z wnioskiem oraz zaproponowaną przez PFR kwotą umorzenia. Podpisanie i wysyłka dokumentu oznaczają, że przedsiębiorca zgadza się na proponowane warunki. Od tego nie ma już odwołania, a przyznana kwota nie będzie podlegała zakwestionowaniu na późniejszych etapach postępowania.

Krok 4: Następnie trzeba zweryfikować czy wprowadzone dane są poprawne. Warto też zapisać wniosek w wersji cyfrowej lub wydrukować. PFR zaleca, aby wszelkie rozbieżności w danych wyjaśnić w odpowiednich urzędach jeszcze przed wysłaniem wniosku.

Krok 5: Kolejny krok to podpisanie i wysyłka wniosku za pomocą systemu autoryzacji banku. Następnie PFR zweryfikuje dane zawarte w dokumentach, porównując je z tymi w rejestrach ZUS, Ministerstwa Finansów, KAS, KRS, CEIDG, GUS.

Krok 6: W ostatnim kroku PFR podejmuje jedną z wymienionych poniżej decyzji.

Tarcza Finansowa 1.0 – jak to wyglądało rok temu?

Przyjmowanie wniosków w ramach Tarczy Finansowej ruszyło 29 kwietnia ubiegłego roku. W ciągu 4 miesięcy wsparcie trafiło do 332 299 przedsiębiorstw. Łączna kwota, która zasiliła te firmy wyniosła 59 mld zł. Pierwotnie zakładano, że program pochłonie nawet 100 mld zł.

Tarcza dla małych firm do 9 osób

Rozwiązanie zaproponowane zakładało finansowanie w postaci subwencji wypłacanych za pośrednictwem banków. Maksymalna kwota to 324 tys. zł na 3 lata. Aż 75 proc. tej kwoty mogło nie podlegać zwrotowi po 12 miesiącach pod warunkiem prowadzenia działalności i utrzymania poziomu zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy.

Tarcza dla firm zatrudniających od 10 do 249 pracowników

Małe i średnie firmy mogły liczyć na finansowe wsparcie w kwocie do 3,5 mln zł na okres 3 lat. Finansowanie — subwencje wypłacane było za pośrednictwem banków. Również w tym przypadku aż 75% finansowego zastrzyku mogło stać się bezzwrotnym pod warunkiem prowadzenia działalności, utrzymania zatrudnienia w ciągu roku oraz zanotowania straty na sprzedaży.

Tarcza dla największych firm

W przypadku przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 pracowników pożyczka lub obligacje mogła wynosić do 1 mld zł. Wsparcie było udzielane na okres 2-3 lat. Aż 750 mln zł przyznanej pożyczki mogło stanowić bezzwrotne wsparcie pod warunkiem utrzymania zatrudnienia

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.