Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Więcej firm będzie mogło się ubiegać o subwencję z PFR. Jakie PKD zostaną dodane?

Kolejne sektory gospodarki zostaną objęte programem pomocowym Tarczy Finansowej 2.0 z Polskiego Funduszu Rozwoju. Uzupełnienia listy PKD o dodatkowe branże dotknięte skutkami obostrzeń apelowały środowiska przedsiębiorców. Maksymalna kwota subwencji z PFR wynosi 324 tys. zł.

Fot. Shutterstock/ Daniel Jedzura

Zapowiedź dołączenia kolejnych branż ogłosił Jarosław Gowin. Wedle wpisu w mediach społecznościowych do grona działalności objętych wsparciem dołączą m.in. przedsiębiorcy prowadzący hurtową sprzedaż obuwia, pralnie czy kluby sportowe.

Na mój wniosek Rada Ministrow rozszerzyła Tarczę Finansową 2.0 o 9 PKD. Wśród nichm.in . sprzedaż hurtowa odzieży i obuwia, branża pralnicza czy działalność klubów sportowych – napisał na serwisie Twitter Jarosław Gowin. Pełna lista branż, o które zostanie powiększony zasięg Tarczy Finansowej 2.0 ma zostać ogłoszona dziś.

Pod koniec listopada premier Mateusz Morawiecki ogłosił uruchomienie tzw. tarczy 2.0. W przypadku najmniejszych firm ich właściciele w ramach pomocy mogą pozyskać od 18 do 36 tys. zł na pracownika. Maksymalna kwota subwencji wynosi ponad 300 tys. zł. Pierwotnie program wsparcia obejmował działalności dotyczące 38 kodów PKD. Na początku stycznia lista została rozbudowana do 45 kodów PKD. Teraz wedle zapowiedzi Jarosława Gowina nastąpi jej kolejna aktualizacja.

Maksymalnie 324 tys. zł pomocy z Tarczy Finansowej 2.0

Wsparcie przeznaczone jest dla wybranych branż najmocniej poobijanych przez obostrzenia związane z koronawirusem. Kto może ubiegać się o tą pomoc i jakie warunki należy spełnić, by uzyskać zastrzyk gotówki na przetrwanie najtrudniejszego okresu. Oto lista 38 branż, które wesprze rząd.

Tarcza antykryzysowa 2.0 w przypadku firm zatrudniających od 1 do 9 pracowników zakłada udzielanie pomocy podmiotów, które za rok 2019 wykażą przychody bądź sumę bilansową nie przekraczające 2 mln euro. Jednocześnie przedsiębiorstwo musi zanotować w 2020 roku spadek obrotów spowodowany koronawirusem o minimum 30 proc.

Na jednego pracownika firma może otrzymać od 18 do 36 tys. zł subwencji. Poziom wsparcia uzależniony jest od spadku obrotów, który zanotowała dana firma. Maksymalnie przedsiębiorstwo może uzyskać 324 tys. zł subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju. Przyjmowanie wniosków rozpocznie się w styczniu, a termin startu programu uzależniony jest od zgody Komisji Europejskiej, która musi zatwierdzić każdą pomoc publiczną.

Aktualizacja:

Rada Ministrów podjęła decyzję o rozszerzeniu wsparcia w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0 dla mikro, małych i średnich firm o 9 dodatkowych branż. Banki powinny być gotowe do przyjmowania wniosków od piątku 5 lutego – brzmi tweet Polskiego Funduszu Rozwoju.

Pomocą zostaną objęte firmy mające następujące kody PKD:
46.42.Z Sprzedaż hurtowa odzieży i obuwia;
47.72.Z Sprzedaż detaliczna obuwia i wyrobów skórzanych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;
59.11.Z Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych;
59.12.Z Działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi;
59.13.Z Działalność związana z dystrybucją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych;
59.20.Z Działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych;
85.59.A Nauka języków obcych;
93.12.Z Działalność klubów sportowych;
96.01.Z Pranie i czyszczenie wyrobów włókienniczych i futrzarskich;

Powyższe kody PKD nie muszą być przeważającymi kodami działalności gospodarczej.

Możliwość złożenia wniosku o subwencję w ramach nowych kodów PKD powinna być udostępniona przez banki uczestniczące w Tarczy Finansowej PFR 2.0 od piątku 5.02.2021 r.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
JAWORSKA 3 lut 2021 (22:59)

A gdzie my jako tartaki też w epidemi stoimy nie ma zamówień, klientów brak, pozwoleń na budowy nie ma bo ludzie nie mają pieniędzy na stawianie domów, też jesteśmy w bardzo ciężkiej sytuacji a rachunki nie stoją, Panie prezydencie i premierze naszych kodów nie ma umieszczonych, również poprosimy o jakąś pomoc bo o nas wszyscy zapomnieli