Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Własny biznes pod skrzydłami Platformy Startowej. Pomysłodawcy wciąż mogą się zgłaszać

Chcesz rozwinąć swoje przedsięwzięcie, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Masz w głowie pomysł na biznes, który chciałbyś prześwietlić z każdej strony w procesie inkubacji? Odpowiedzią mogą być Platformy Startowe oferujące pomoc osobom z pomysłem na bardzo wczesnym etapie rozwoju.

Obecna unijna perspektywy powoli dobiega końca. Dotoczy to zarówno przedsiębiorców od dawna istniejących na rynku, jak i pomysłodawców z projektami na wczesnym etapie rozwoju. Mimo to właściciele start-upów wciąż mogą skorzystać z oferty jaką proponują Platformy Startowe. Cztery z nich wciąż prowadzą nabory.

Własny start-up pod skrzydłami inkubatora

Aby wziąć udział w programie realizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pierwszym krokiem jest zgłoszenie pomysłu do jednego z wybranych podmiotów(platform). Nabory projektów do inkubacji prowadzą jeszcze cztery Platformy Startowe:

– Wschodni Akcelerator Biznesu
– Hub of Talents 2
– Startup Heroes
– Start in Podkarpackie

Ze swoim projektem do drzwi platform może zapukać każdy autor pomysłu, który założy firmę w jednym z województw Polski Wschodniej: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Inicjatywa ta jest bowiem ukierunkowana na projekty z tzw. Polski Wschodniej. Zgłoszenia dokonuje się za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie PARP.

Co jest oceniane:

Innowacyjność – do inkubacji zakwalifikować się mogą jedynie innowacje produktowe,
Przewagi konkurencyjne – zgłaszany projekt powinien się cechować przewagami konkurencyjnymi na tle istniejących rozwiązań/produktów
Potencjał biznesowy – przedsięwzięcie powinno się charakteryzować potencjałem biznesowym np. odpowiedniej wielkości rynkiem
Zespół – na ocenę projekt mają wpływ kwalifikacje zespołu aplikującego do platformy startowej

Pomysłodawca, którego projekt przeszedł do etapu inkubacji w jednej z wybranych platform rozpoczyna prace od podstaw nad swoim przedsięwzięciem. Tam menadżer inkubacji przygotuje szczegółowy plan inkubacji danego pomysłu. Pierwszym krokiem jest przeprowadzanie wywiadu przez menedżera inkubacji z przedstawicielami startupu, w czasie którego diagnozowane są najważniejsze jego potrzeby.

Nadesłana do wybranej platformy koncepcja jest następnie oceniana przez grono ekspertów, którzy decydują czy zakwalifikować pomysł do programu. Platformy mają odpowiednie zasoby aby świadczyć na rzecz start-upów usługi ściśle dopasowane do ich indywidualnych potrzeb, między innymi: informatyczne, inżynieryjne, marketingowe, księgowe, prawne, w tym obejmujące testowanie i weryfikowanie pomysłów oraz koncepcji, aż do momentu przygotowania odpowiedniego modelu biznesowego.

Początkowo pomysłodawcy zakwalifikowani do programu mogą skorzystać z pomocy na etapie tak zwanej inkubacji. To czas, w którym pracują nad przejściem od pomysłu do konkretnej koncepcji biznesowej. Na starcie tego etapu zakładają również działalność gospodarczą. Po dopracowaniu koncepcji i pozytywnej rekomendacji Platformy, najbardziej innowacyjne i najlepiej rokujące biznesowo start-upy mogą uzyskać w kolejnym etapie „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej” dotację inwestycyjną – do miliona złotych – na wdrożenie pomysłu w życie, czyli pierwszą sprzedaż i dalszy rozwój.

Już 9 tys. pomysłów prześwietlonych przez Platformy Startowe

W dotychczasowych naborach do dziewięciu funkcjonujących Platform Startowych wpłynęło 9 tys. pomysłów na innowacyjny biznes. Pod skrzydła inkubatora wybranych zostało 1200 z nich, by następnie pod okiem praktyków od finansów, prawa, marketingu, sprzedaży pracować nad ich wprowadzeniem na rynek. Wśród nich nie brakuje takich, które mają za sobą większe i mniejsze sukcesy. Są wśród nich przedsięwzięcia z różnych branż i sektorów od IT i automatyki przez transport aż po energetykę, emedycynę, czy ekologię.

Start-up Make Grow Lab rozwija technologię, dzięki której mikroorganizmy zmieniają bioodpady na materiały zastępujące tworzywa sztuczne. Z kolei właściciele Prevlly dostarczają innowacyjne produkty dla ludzi zmagających się z problemem odleżyn. Start-up reprezentował Polskę w prestiżowym konkursie Creative Business Cup 2019 w Kopenhadze. Spółka Vocaly oferuje narzędzie do zdrowego i efektywnego rozwoju głosu i nauki śpiewu. Narzędzie wykorzystywane również w logopedii, foniatrii i psychologii głosu otrzymało nagrodę grand Prix konkursu „TDJ Pitango Seed Competition 2” w wysokości 1 miliona złotych. Innym przykładem firmy, który wyrósł spod skrzydeł Platformy Startowej jest Pakomatic. Jego pomysłodawcy rozwijają system paczkomatów na osiedlach i blokowiskach. Trwające obecnie nabory prowadzone przez Platformy: Wschodni Akcelerator Biznesu, Hub of Talents 2, Startup Heroes oraz Start in Podkarpackie kończą się 31 października.

 

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.