Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Wniosek o świadczenie postojowe i zwolnienie z ZUS tylko przez internet

Od środy wnioski o pomoc z ZUS w ramach tarczy antykryzysowej właściciele firm mogą składać wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.

ZUS

Fot. FORUM/ Cezary Kowalski

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował dziś, że o poszczególne elementy wsparcia płatnicy mogą wnioskować wyłącznie przez internet. To pokłosie przegłosowanej niedawno tarczy antykryzysowej 4.0. O świadczenie postojowe, zwolnienie z opłacania składek, dodatek solidarnościowy, odstąpienie od naliczania odsetek, odroczenie płatności składek będzie można ubiegać się drogą elektroniczną z wykorzystaniem Platformy Usług Elektronicznych.

Oprócz tego płatnicy mogą przez internet można uzyskać informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i płatnościach. Za pośrednictwem PUE można wysłać też wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe oraz rozliczyć składki. Od początku pandemii swój profil na PUE założyło 600 tys. płatników.

Do tej pory w ramach tarczy antykryzysowej z ZUS wypłacono 1,63 mln świadczeń postojowych dla samozatrudnionych i zleceniobiorców z ZUS na łączną kwotę 3, 2 mld zł. Ponad milion właścicieli firm skorzystało ze zwolnienia z opłacania składek ZUS na łączną kwotę 7,5 mld zł

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.