Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Wrocławski start-up w prestiżowym inkubatorze na Tajwanie

Wrocławski start-up QNA Technology, jako jedna z kilku firm z całego świata, została zakwalifikowana do ekskluzywnego, tajwańskiego programu inkubacyjnego Garage+ Global Startup. Naukowcy z wrocławskiej spółki rozwijają technologię półprzewodnikowych kropek i tuszów kwantowych.

Przynależność do azjatyckiego ekosystemu startupowego, wspieranego przez tamtejszy przemysł technologiczny, to kolejny krok ku międzynarodowej ekspansji nanotechnologicznej spółki. Garage+ to jeden z największych inkubatorów przedsiębiorczości na Tajwanie, w który zaangażowało się kilkadziesiąt tamtejszych korporacji m.in. D-Link, TSMC czy Quanta Computers. Organizowany pod ich auspicjami program akceleracyjny Global Startup tylko od 2015 r. przyciągnął przeszło 1500 innowacyjnych firm z całego świata, z czego jedynie ok. 5 proc. przeszło przez gęste sito selekcji. W tegorocznej edycji spośród 223 aplikantów tylko 12 zostało zaproszonych do azjatyckiego ekosystemu startupowego. W tym gronie zwycięzców znalazła się wrocławska QNA Technology.

– Azja Południowa-Wschodnia, w tym Tajwan, to miejsce, gdzie w imponującym tempie powstają i są rozwijane zaawansowane produkty technologiczne. Wiele firm z obszaru zaawansowanych technologii ma tam swoje siedziby lub oddziały. Mówimy tu o firmach produkujących wyświetlacze do telewizorów, telefonów komórkowych, gogli VR i AR, infrastrukturę do IoT, biosensory, a także ogniwa fotowoltaiczne. Dzięki Garage+ trafimy bezpośrednio w samo centrum tego ekosystemu. W ramach programu zaplanowano dla nas m.in. 10-dniową sesję intensywnych spotkań B2B oraz B2I. Tam mamy poznać nowych partnerów, z którymi nasze półprzewodnikowe kropki i tusze kwantowe szybciej trafią na linie produkcyjne tamtejszych producentów elektroniki, fotowoltaiki czy zabezpieczeń antypodróbkowych. Garage+ to także ekspozycja na ekosystem inwestorów deep tech z Azji– tłumaczy dr hab. inż. Artur Podhorodecki, CEO i współzałożyciel nanotechnologicznej spółki.

QNA Technology specjalizuje się w syntezie i funkcjonalizacji półprzewodnikowych kropek kwantowych – małych kryształów zdolnych do emisji i absorpcji światła. Spółka opracowała globalnie unikalną metodę przepływową umożliwiającą powtarzalną syntezę dużych ilości nanokryształów o bardzo wysokich parametrach fizyko-chemicznych kropek. Spółka rozpoczęła także projekt opracowania półprzewodnikowych tuszów kwantowych – to kolejny krok niezbędny do szerokiej komercjalizacji opracowywanych w spółce rozwiązań. W osiągnięciu tego celu pomoże spółce, realizowany od początku 2020 r. projekt badawczo-rozwojowy, finansowany w ramach „Szybkiej Ścieżki”. Projekt szacowany jest na ponad 4 mln PLN, z czego 3 mln PLN trafi do spółki w ramach wsparcia NCBR.

– Powstające w naszych laboratoriach półprzewodnikowe tusze kwantowe nadadzą nowe tempo komercjalizacji kropek kwantowych. Jak? Dzięki tuszowi ich wdrożenie wymagać będzie jedynie posiadania przez producenta drukarki np. typu inkjet. Wyświetlacze UHD, gogle VR i AR, smartwatche, ogniwa fotowoltaiczne czy najnowocześniejsze zabezpieczenie antyprodóbkowe – wszystko to będziemy mogli wydrukować tak, jak dzisiaj drukuje się książki – zaznacza dr inż. Mateusz Bański, CTO i współzałożyciel wrocławskiej spółki. – Takie spółki jak QNA to absolutna czołówka start-upów w sektorze deep tech w Polsce. Tworzy ona rozwiązania globalnie unikalne i uniwersalne, a wybór do Garage+ Global Startup jest tego najlepszym dowodem – dodaje dr inż. Paweł Wielgus, partner zarządzający w funduszu Kvarko, inwestora w QNA.

Źródło: materiały prasowe

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.