Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Wsparcie z Funduszy Europejskich dla firm z Podlasia

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wraz ze Starostwem Powiatowym w Mońkach zorganizowała spotkanie dla przedsiębiorców z województwa podlaskiego. W wydarzeniu, w którym uczestniczyli przedsiębiorcy zarówno z powiatu monieckiego, jak i całego województwa podlaskiego, udział wzięli m.in. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek, prezes PARP Dariusz Budrowski i starosta moniecki Błażej Buńkowski. Eksperci PARP opowiedzieli przedsiębiorcom o możliwościach uzyskania wsparcia w ramach działań finansowanych z Funduszy Europejskich, realizowanych przez Agencję i przedstawili nową unijną perspektywę finansową.

Foto: FORUM

Spotkanie odbyło się 24 maja w budynku Mediateki przy ul. Słowackiego 4 w Mońkach. W wydarzeniu uczestniczyli przedsiębiorcy oraz osoby zainteresowane wsparciem udzielanym za pośrednictwem PARP z Funduszy Europejskich i budżetu państwa.

W pierwszej części spotkania Jacek Żalek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, pełnomocnik rządu ds. innowacyjności w projektach europejskich, podkreślił, jak ważne jest rozwijanie lokalnej przedsiębiorczości i innowacyjności:

– Proponujemy przedsiębiorcom wsparcie z Funduszy Europejskich, po to, aby dzięki zwiększeniu innowacyjności mogli rozwijać swoje biznesy. Organizujemy spotkania dla przedsiębiorców i samorządowców, aby łatwo znaleźli dofinansowanie do inwestycji i realizacji swoich pomysłów. Pokazujemy też, gdzie szukać wsparcia ekspertów, którzy podzielą się wiedzą, doświadczeniem oraz możliwościami ubiegania się o dofinansowanie.

Gości spotkania przywitał starosta moniecki Błażej Buńkowski. W swoim przemówieniu wskazał na rolę współpracy na linii samorząd i instytucje publiczne, która ma wspierać przedsiębiorczość:

– Bardzo się cieszę, że nie tylko przedsiębiorcy z powiatu monieckiego, ale też całego województwa przyjęli zaproszenie na tą konferencję. Przestrzeń do dyskusji na temat wykorzystywania nowych środków, nowych mechanizmów, funduszy na rozwój firmy, wprowadzenie innowacji jest niezwykle ważna.

Z kolei prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Dariusz Budrowski podkreślił, jak ważne jest wychodzenie z informacją do lokalnych społeczności, bezpośrednio do przedsiębiorców w regionach.

– Jesteśmy tutaj dla Was, liczymy na Waszą aktywność i chcemy pokazać, jak działają fundusze – powiedział Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Dariusz Budrowski w trakcie otwarcia. Dodał także, jak radzą sobie przedsiębiorcy z województwa podlaskiego w pozyskiwaniu Funduszy Europejskich.

Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Zdjęcie: Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

– Poprzednia perspektywa to prawie 600 umów i ponad 2 miliardy złotych, które zostały wdrożone już na Podlasiu, a w nowej perspektywie finansowej mamy prawie 5,5 miliardów euro do rozdysponowania wśród polskich przedsiębiorców.

W trakcie spotkania przedsiębiorcy poznali ofertę wsparcia finansowego ich biznesu, w tym jak skorzystać z dofinansowania z Funduszy Europejskich w dostępnych konkursach realizowanych przez PARP, w ramach takich programów jak Inteligentny Rozwój (POIR), Polska Wschodnia (POPW) i Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Poznali możliwości wsparcia w zakresie m.in. zdobywania nowych rynków zagranicznych, rozwoju kompetencji pracowników czy finansowania udziału w projektach międzynarodowych.

Marcin Seniuk, dyrektor Departamentu Rozwoju Startupów w PARP, zaprezentował ofertę dla start-upów z województwa podlaskiego –  w szczególności dotyczącą programów inkubacji zapewnianych przez platformy startowe. W swoim wystąpieniu przedstawił także przykłady start-upów z regionu, które już skorzystały ze wsparcia Agencji.

Z kolei Aneta Zielińska-Sroka, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Marketingu w PARP, przedstawiła nową unijną perspektywę finansową i opowiedziała o tym, na jakie wsparcie będą mogli liczyć przedsiębiorcy w najbliższym rozdaniu finansowym. Opisała takie programy jak Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, a także Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności. W trakcie spotkania przedsiębiorcy mieli również możliwość indywidualnych konsultacji z ekspertem.

Źródło: PARP

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.