Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zaczekaj z założeniem firmy, a nie zapłacisz składek na ZUS

Myślisz o założeniu firmy w najbliższym czasie? Ze złożeniem stosownych dokumentów warto poczekać do końca kwietnia. Osoby, które to zrobią zostaną zwolnione na pół roku z z płacenia składek na ZUS.

Foto: FORUM/ Andrzej Bogacz

Od kiedy nowe zasady opłacania składek na ZUS? Kiedy wchodzi w życie półroczne zwolnienie z ZUS dla młodych biznesów? Te pytania zadawały osoby, które nosiły się zamiarem założenia firmy, ale czekały na wejście w życie uchwalonych przez Sejm przepisów. Termin ten nieznacznie się wydłużył przez poprawki w senacie i moment podpisu ustawy przez prezydenta.

28 marca prezydent Andrzej Duda podpisał nową ustawę Prawo Przedsiębiorców będącą jednym z elementów szerszego projektu tzw. Konstytucji Biznesu. Jedną z propozycji, która najbardziej interesowała przyszłych przedsiębiorców było wprowadzenie półrocznej karencji w opłacaniu składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzień podpisania nowego prawa oraz ogłoszenie go w Dzienniku Ustaw w dniu 30 marca oznacza, że zacznie ono obowiązywać od 30 kwietnia. I właśnie do tego dnia warto zaczekać z założeniem firmy.

Młody przedsiębiorca, który zarejestruje działalność po tej dacie będzie przez przez 6 miesięcy zwolniony z odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Warto przypomnieć, że do momentu wejścia w życie nowych przepisów początkująca firma od pierwszego miesiąca działalności płaciła składki na ZUS. W 2018 roku suma preferencyjnych składek wynosiła 504,66 zł (ze składką zdrowotną a bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego). Przeczytaj także:

Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
FinanseIdealne.pl 16 kwi 2018 (23:29)

kolejna bzdura czyli jak otworzyć sobie największe bagno jakie może być czyli DG a nie spółkę zoo :) polecam dla samobójców