Zaczekaj z założeniem firmy, a nie zapłacisz składek na ZUS

Myślisz o założeniu firmy w najbliższym czasie? Ze złożeniem stosownych dokumentów warto poczekać do końca kwietnia. Osoby, które to zrobią zostaną zwolnione na pół roku z z płacenia składek na ZUS.

Foto: FORUM/ Andrzej Bogacz

Od kiedy nowe zasady opłacania składek na ZUS? Kiedy wchodzi w życie półroczne zwolnienie z ZUS dla młodych biznesów? Te pytania zadawały osoby, które nosiły się zamiarem założenia firmy, ale czekały na wejście w życie uchwalonych przez Sejm przepisów. Termin ten nieznacznie się wydłużył przez poprawki w senacie i moment podpisu ustawy przez prezydenta.

28 marca prezydent Andrzej Duda podpisał nową ustawę Prawo Przedsiębiorców będącą jednym z elementów szerszego projektu tzw. Konstytucji Biznesu. Jedną z propozycji, która najbardziej interesowała przyszłych przedsiębiorców było wprowadzenie półrocznej karencji w opłacaniu składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzień podpisania nowego prawa oraz ogłoszenie go w Dzienniku Ustaw w dniu 30 marca oznacza, że zacznie ono obowiązywać od 30 kwietnia. I właśnie do tego dnia warto zaczekać z założeniem firmy.

Młody przedsiębiorca, który zarejestruje działalność po tej dacie będzie przez przez 6 miesięcy zwolniony z odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Warto przypomnieć, że do momentu wejścia w życie nowych przepisów początkująca firma od pierwszego miesiąca działalności płaciła składki na ZUS. W 2018 roku suma preferencyjnych składek wynosiła 504,66 zł (ze składką zdrowotną a bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego). Przeczytaj także:

Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

patryk siuta

11 kwietnia 2018 Odpowiedz

No dobrze, ale co z ubezpieczeniem takiego młodego przedsiębiorcy? Czytałem gdzieś, że właśnie istnieje ta druga strona medalu opisywanych ułatwień. Strona w której niby przedsiębiorca korzysta, bo nie płaci ZUSu, ale z niestety też przez to nie posiada stosownego ubezpieczenia społecznego.

Avatar

AT

11 kwietnia 2018 Odpowiedz

Dzień dobry,

czy jeśli wypełnie wniosek w CEIDG np. dzisiaj, a termin, w którym firma zacznie działać to 01.05.2018, to przysługuje mi ulga wynikająca z nowej ustawy?

Avatar

Ja

11 kwietnia 2018 Odpowiedz

Ale to nie ladnie do innych przedsiebiorcow ktorzy juz zalozylo firme 🙁

Avatar

patryk siuta

12 kwietnia 2018 Odpowiedz

niby nie ładnie, ale należy pamiętać, że prawo nie działa wstecz 😉 więc mówi się trudno

Avatar

Wiesiek

11 kwietnia 2018 Odpowiedz

Okres bez składkowy, a potem będzie kwik na emeryturze. Coś za coś.

Avatar

FinanseIdealne.pl

16 kwietnia 2018 Odpowiedz

kolejna bzdura czyli jak otworzyć sobie największe bagno jakie może być czyli DG a nie spółkę zoo 🙂 polecam dla samobójców

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*