Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Mniej zakładanych spółek. Spadek pierwszy od 2014 roku

W kraju spada liczba zakładanych spółek – informuje „Puls Biznesu”. Według Krajowego Rejestru Sądowego od początku roku do końca czerwca założono ponad 23 tysiące spółek. To o blisko 10 procent mniej niż w tym samym okresie zeszłego roku. To pierwszy spadek tego rodzaju od 2014 roku.

„Puls Biznesu” stawia pytanie, dlaczego spada liczba zakładanych spółek, skoro mamy dobre wskaźniki makroekonomiczne: między innymi wysoki PKB oraz niskie bezrobocie. Według ekspertów, spadek liczby zakładanych spółek wynika z uszczelnienia systemu podatkowego. Co pewien czas rząd wprowadza kolejne instrumenty uszczelniające i utrudniające wyłudzanie VAT. Odstraszająco może też działać zagrożenie karą do 25 lat więzienia za posługiwanie się fikcyjnymi fakturami dużej wartości. Zdaniem specjalistów to sprawia, że powstaje mniej spółek, które mogą służyć do dokonywania oszustw podatkowych.

Więcej na ten temat — w „Pulsie Biznesu”.

Informacyjna Agencja R
adiowa/IAR/”Puls Biznesu”/mile/pp

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.