Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak zarabiać na grach? Prawdziwe pieniądze dzięki grom wideo

Gry wideo kojarzą się głównie z rozrywką. Stoi jednak za nimi olbrzymi przemysł, który generuje miliardowe zyski. To natomiast przekłada się na świetne perspektywy zawodowe. Jak zarabiać, grając, i w jaki sposób zamienić granie w gry wideo w pełnoprawny zawód? Istnieje kilka poprawnych odpowiedzi na te pytania.

Zarabianie na grach nie jest wyłącznie zarezerwowane dla producentów gier i osób zaangażowanych w ich powstawanie. Gracze z całego świata tworzą olbrzymią społeczność, która ma bardzo rozbudowane potrzeby. Miliony z nich lubią przy tym nie tylko samodzielnie grać w gry, ale również obserwować, jak robią to inni. Najlepsi zawodowi gamerzy zarabiają miliony, rywalizując z innymi. Do sposobów zarabiania pieniędzy online zalicza się także bez wątpienia tworzenie materiałów dziennikarskich poświęconym gamingowi. W tym artykule znajdziesz kilka pomysłów umożliwiających rozpoczęcie zarabiania na swojej pasji.

Producenci gier wciąż rekrutują

Wielu miłośników gier wideo, którzy chcą zarobić prawdziwe pieniądze na swojej pasji, z pewnością marzy o karierze w branży odpowiedzialnej za tworzenie najpopularniejszych tytułów. Nie jest to jednak wyłącznie kwestia spełniania marzeń. Wybór takiej ścieżki to również gwarancja znakomitych zarobków i perspektyw. Według IDC globalny rynek gier w 2020 roku osiągnął wartość 179 mld dolarów. Tym samym zdystansował chociażby przemysł filmowy. Co ważne: zarabiać pieniądze możesz na wiele sposobów. Nie zawsze konieczne będzie posiadanie rozbudowanych umiejętności technicznych. Oto przykładowe zawody w tej branży:

 • Tester gier: to świetny wybór, jeśli chcesz zarabiać na grach, a przy okazji uczestniczyć w ich powstawaniu. Testowanie gier jest jednak bardziej złożone i wymaga nie tylko umiejętności czysto gamingowych, ale również wiedzy technicznej pozwalającej na diagnozowanie problemów i tworzenie scenariuszy testów.
 • Programista: oczywiście żadna gra, w którą grasz, nie mogłaby powstać bez zespołów programistów. Dołączenie do ich grona jest wymagającym procesem, jednak jeśli posiadasz konkretne umiejętności, z pewnością uda Ci się zaistnieć na tym rynku.
 • Grafik: w dzisiejszych czasach grafika gier odgrywa bardzo ważną rolę. To wobec tego bardzo ciekawy kierunek rozwoju dla osób, które posiadają konkretne umiejętności oraz pasję.
 • Scenarzysta: również osoby o mniejszych umiejętnościach technicznych mają możliwość zarabiania na grach i współtworzenia tytułów. Każdy z nich potrzebuje w końcu scenarzystów oraz osób odpowiedzialnych np. za przygotowywanie list dialogowych oraz ich lokalizację.
 • Marketing: to, czy ktoś sięgnie po daną grę, zależy w głównej mierze od umiejętnej promocji. Dla graczy, którzy rozwijają się w świecie digital marketingu, kariera w tej branży może być bardzo ciekawą opcją.

Oczywiście rynek jest bardzo zróżnicowany. Obok standardowych produktów wychodzących na komputery osobiste czy konsole coraz większą popularnością cieszą się gry mobilne. Z łatwością powinno więc udać Ci się dobrać kierunek rozwoju do potrzeb konkretnego segmentu.

Zarabiaj prawdziwe pieniądze, grając w gry

Jeszcze kilka lat temu mogłoby się wydawać, że powyższe zdanie jest co najwyżej chwytliwym sloganem. Dziś każdy, nie tylko zapalony gracz, doskonale wie, że możesz zacząć zarabiać na grach bez potrzeby wychodzenia z domu i podpisywania umowy z jakimkolwiek profesjonalnym studiem. Wystarczy, że będziesz streamować swoją rozgrywkę i przekonywać widzów do obserwowania Twoich poczynań.

Podobnie jak w przypadku innych treści tego typu, generalnie zarabiasz na zaangażowaniu odbiorców w trakcie transmisji na żywo i wyświetleniach filmików, które umieścisz np. na własnym kanale YouTube. Możliwości zarabiania pieniędzy jest jednak przynajmniej kilka. Należą do nich:

 • Bezpośrednie datki od Twoich widzów, którymi dzielą się np. za pośrednictwem specjalnych serwisów.
 • Reklamy wyświetlane w trakcie filmów – np. w ramach programów udostępnianych przez platformy, z których korzystasz.
 • Lokowanie produktów i współpraca z innymi markami.
 • Tworzenie własnych gam produktów powiązanych z Twoją działalnością w Internecie.

Twój kanał na YouTube i Twitchu

Oczywiście w świecie gamingu największą popularnością cieszą się dwie platformy pozwalające na streamowanie rozgrywki i utrzymywanie kontaktu z odbiorcami. Kanałem, który powstał specjalnie z myślą o graczach i transmitowaniu rozgrywki w czasie rzeczywistym, jest Twitch. Możesz dorobić, otrzymując wsparcie bezpośrednio od odbiorców. Możesz także współpracować z markami i po prostu umieszczać w trakcie transmisji reklamy.

Niemal nieograniczone możliwości oferuje YouTube, czyli najpopularniejszy portal umożliwiający dodawanie i oglądanie filmów, a także tworzenie skupionych wokół nich społeczności. Kariera YouTubera może zagwarantować bardzo wysokie dochody, a tysiące kanałów jest poświęconych właśnie gamingowi. Tam również możesz streamować rozgrywkę oraz publikować nagrania. Dużą popularnością cieszą się również materiały wideo poświęcone grom, w tym treści o profilu dziennikarskim.

Oczywiście, aby przygotowywać tego typu treści, nie musisz dysponować zbyt dużymi środkami i inwestować w specjalistyczny sprzęt do nagrywania. Zwłaszcza jeżeli dopiero rozpoczynasz karierę w świecie gamingu. Musisz jednak skupić się na docieraniu do odbiorców, których tematyka kanału będzie interesować, oraz utrzymywaniu kontaktu z dotychczasowymi subskrybentami.

Ogromne pieniądze dla najlepszych streamerów

Jakie pieniądze zagwarantuje ten sposób zarabiania na grach? Wszystko zależy oczywiście od Twoich zasięgów i popularności. Gracze, którzy zajmują się tym profesjonalnie i spędzają ok. 40 godzin tygodniowo na streamowaniu gier na platformie Twitch, mogą liczyć według różnych szacunków na wypłaty rzędu 3000–5000 dolarów miesięcznie. Szacuje się, że każda setka subskrybentów to dodatkowy wpływ w wysokości 250 dolarów. Oczywiście zarabianie na grach większych pieniędzy będzie możliwe dopiero, kiedy Twój kanał urośnie.

Portal Casinoscores przeprowadził badanie dotyczące zarobków youtuberów zajmujących się gamingiem. Według niego najwyższymi zarobkami może pochwalić się kanał A4, który za publikację jednego wideo otrzymuje aż 53 000 dolarów. Zarobki najbardziej popularnego kanału o profilu gamingowym – PewDiePie (111 milionów subskrybentów!) – szacuje się na ok. 14 tysięcy dolarów w przeliczeniu na jeden film.

Prowadzenie bloga o grach

Choć wydaje się, że blogi tracą na popularności, to nadal dobry sposób, aby zarobić prawdziwe pieniądze. Jeżeli masz lekkie pióro, dziennikarską smykałkę, umiesz znaleźć swoją niszę i chcesz pisać o świecie gamingu, możesz liczyć nie tylko na sporo ciekawych wyzwań, ale również godne zarobki.

Oczywiście podobnie jak w przypadku własnego kanału z treściami wideo, liczy się przede wszystkim to, ile osób będzie czytać i odwiedzać Twój serwis. Możliwości zarabiania pieniędzy jest przy tym kilka, a najpopularniejszą są oczywiście reklamy. Regularne wpływy może zapewnić również sprzedaż linków i artykułów sponsorowanych.

Jakie treści przygotowywać? Wszystko zależy od Ciebie. Sukces można osiągnąć zarówno na typowo dziennikarskich materiałach, jak i tworzeniu poradników do gier czy przygotowywaniu treści poświęconych danej grze.

Kariera profesjonalnego gamera

Zarabianie na grach może oczywiście opierać się na rywalizacji z innymi. E-sport coraz częściej jest bardziej popularny od tradycyjnych, doskonale znanych wszystkim dyscyplin. Według ośrodka Grand View Research globalny rynek e-sport osiągnął już wartość 2 mld dolarów. Olbrzymi udział w nim mają natomiast umowy sponsorskie, prawa telewizyjne, opłaty wnoszone przez reklamodawców, a także sprzedaż biletów i merchandising.

Realne pieniądze możesz zarobić w krótkim czasie. Wymaga to jednak bardzo dużych umiejętności, samozaparcia i aktywnego udziału w kolejnych turniejach.

Ile uda się zarobić? Według Esports Grizzly najbogatszy esportowiec, grający w Dota 2 Johan “N0tail” Sundstein, na wirtualnej rozgrywce zarobił już blisko 8 mln dolarów. Drugie miejsce (ok. 6,5 mln dolarów) zajął natomiast jego kolega z zespołu Jesse “JerAx” Vainikka, który przeszedł już na gamerską emeryturę. Podium – bez niespodzianek – zamyka inny członek zespołu OG – Anatham “ana” Pham.

Oczywiście osiągnięcie takich wypłat jest bardzo trudne. Możliwość zarabiania prawdziwych pieniędzy pojawia się jednak zdecydowanie wcześniej. Już turnieje dla amatorów zwykle wiążą się z nagrodami pieniężnymi. Wraz ze wzrostem umiejętności i popularności będą rosły również gaże.

Jakie gry wybrać, jeśli chcesz zagwarantować sobie regularne wypłaty? Graj w jeden z tych tytułów i zarabiaj prawdziwe pieniądze:

 • Dota 2 – według portalu e-sports earnings łączne zarobki to blisko 290 mln dolarów.
 • Counter-Strike: Global Offensive – graczom popularnego CS-a udało się zgromadzić ponad 138 mln dolarów.
 • Fortnite: coraz popularniejsza gra do tej pory pozwoliła na zarobienie 131 mln dolarów.
 • League of Legends: to jeden z najpopularniejszych e-sportowych tytułów. Łączna wartość nagród przyznanych w ponad 8 tysiącach turniejów to 93 mln dolarów.

Sprzedawanie przedmiotów z gier

W praktycznie każdej grze wydanej w ostatnich latach można spotkać sporo dodatkowej zawartości. Część unikalnych przedmiotów czy skórek ma spore znaczenie dla innych graczy. W grach multiplayer – szczególnie tych z gatunku MMORPG – dużą wartością cechuje się również sporo zupełnie zwyczajnych przedmiotów, takich jak zbroje, bronie czy wirtualna waluta.

Zarabianie na grach może opierać się na ich sprzedaży. Wirtualny towar oczywiście, zgodnie ze starą zasadą rynku, jest wart tyle, ile ktoś będzie w stanie za niego zapłacić. Może być to jednak całkiem atrakcyjne źródło zysku, zwłaszcza dla osób, które poświęcają na rozgrywkę sporo czasu. Uwaga! Często jest to sprzeczne z regulaminem konkretnej gry. Warto to sprawdzić przed dokonaniem transakcji, aby uniknąć potencjalnego ryzyka otrzymania bana.

Sprzedaż samych gier

Czasami najprostsze pomysły dotyczące zarabiania na grach okazują się najskuteczniejsze. Spore zyski można osiągnąć również ze sprzedaży tytułów. Co prawda coraz większą popularnością cieszą się cyfrowe wersje tytułów, jednak wciąż wielu graczy – zwłaszcza w przypadku konsol – chętnie kupi lub dokona wymiany płyt z grami.

Założenie punktu umożliwiającego zakup i sprzedaż używanych gier może być dobrym pomysłem na biznes. Oczywiście w dobie Internetu nie trzeba inwestować w lokal stacjonarny – warto skorzystać z możliwości, jakie oferują narzędzia e-commerce. Mogą być użyteczne także w przypadku zarabiania na grach.

Zarabianie na grach mobilnych

Gracze, którzy preferują rozgrywkę na smartfonach, mogą pobrać specjalne gry mobilne umożliwiające zarabianie. Są one dostępne w sklepie Google Play na urządzeniach z systemem Android oraz App Store w przypadku telefonów z iOS. Zasada jest prosta: pobierasz aplikację, zakładasz konto i otrzymujesz punkty za osiągnięcia w rozgrywce czy udział w innych aktywnościach. Nie zawsze w rewanżu otrzymasz przy tym zarobione pieniądze. Gracze mogą liczyć przede wszystkim na karty podarunkowe i inne atrakcyjne bonusy. To jednak w praktyce najprostszy sposób na zarabianie na grach bez konieczności poświęcania mnóstwa czasu.

 

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.