Złoty biznes CDA.pl. Serwis zarobił 6 mln zł w dziewięć miesięcy

Nie reklama, a internauci płacący za dostęp do bazy filmów są najważniejszym źródłem przychodów serwisu CDA. Popularna platforma VOD tylko w ciągu pierwszych 9 miesięcy roku 2019 zarobiła na czysto blisko 6 mln zł.

Złoty biznes CDA.pl; Fot. CDA

Biznesy internetowe i start-upy często cierpią na brak sensownego modelu biznesowego. PR-owi i medialnej obecności nie towarzyszą liczby, które by uzasadniały zasadność obranej biznesowej drogi. Tego nie można powiedzieć o platformie CDA.pl, która z miesiąca na miesiąc generuje imponujące wyniki finansowe i wzrosty.

Uruchomiona w 2004 roku witryna dynamicznie się rozwija i choć nie brakuje krytyków podnoszących kwestie praw autorskich i funkcjonowania na granicy to jej założycielom trzeba oddać, że znaleźli odpowiedni model biznesowy. Obok platformy z darmowymi treściami wprowadzili kilka lat temu część Premium, za dostęp, do której internauci muszą zapłacić. Taki pomysł na zarabianie i uniezależnienie się od reklamodawców był strzałem w dziesiątkę. Wystarczy wspomnieć, że na 30,5 mln zł przychodów wygenerowanych w trzech pierwszych kwartałach tego roku, aż 28 mln zł pochodziło z płatnych subskrypcji. To oznacza, że 92 proc. sprzedaży platforma osiągnęła dzięki użytkownikom, którzy zapłacili za dostęp do serwisu z filmami.

Zyskowny biznes na filmach

Raport opublikowany prze CDA przynosi jeszcze inną ciekawą rzecz. Biznes na sprzedaży pakietów premium z filmami charakteryzuje się dużą dynamiką wzrostu oraz rentownością. W porównaniu do trzech kwartałów roku ubiegłego przychody CDA.pl wzrosły o 64 proc. Jak się nie trudno domyślić największym źródłem tych wzrostów był napływ nowych subskrybentów. We wrześniu spółka poinformowała, że liczba płacących internautów wyniosła 207 tys. Jeszcze 4 lata temu liczba ta wynosiła 40 tys. To ci użytkownicy dali CDA w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku aż 28 mln zł przychodów. Udział reklamy w sprzedaży systematycznie maleje i wyniósł 1,78 mln zł co stanowiło 5,8 proc., podczas gdy rok temu odsetek ten wynosił blisko 10 proc.

Imponującym przychodom towarzyszą także zyski. W analizowanym okresie pierwszych dziewięciu miesięcy obecnego roku firma wypracowała 5,95 mln zł zysku netto. Rok temu było to 3,41 mln zł co pokazuje dynamikę nie tylko na poziomie przychodów. Spółka osiągnęła rentowność netto na poziomie 19,5 proc.

Witryna CDA.pl swój debiut w polskim internecie miała na początku roku 2004. Założycielem i pomysłodawcą serwisu był Łukasz Ćwiek, który dziś jest dyrektorem generalnym. Syna nieco później wsparł wiedzą i doświadczeniem biznesowym ojciec, Jarosław, który cały czas jest prezesem zarządu spółki CDA S.A. Serwis od początku swojego istnienia rozwija się organicznie. Jego założyciele zarobione pieniądze inwestowali w dalszy rozwój. Platforma notuje miesięcznie 8 mln użytkowników. Z kolei część płatna może się pochwalić 2,55 mln UU notujących ponad 17 mln odsłon. Płatna część witryna zawiera 6,4 tys. filmów. Natomiast suma wszystkich materiałów (user generated content) to około 400 tys. Aż 94 proc. tej liczby to filmy trwające krócej niż 1,5 godziny.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

j

12 listopada 2019 Odpowiedz

Płaciłem, ale przestałem bo ich serwery to jakiś żart.

Avatar

Andrzej K.

12 listopada 2019 Odpowiedz

Mam konto premium i wszystko śmiga, oglądam głównie na aplikacji na telewizorze LG.

Avatar

Maciek

13 listopada 2019 Odpowiedz

Piękny biznes wyrósł na pirackich treściach…

Avatar

Robet

12 listopada 2019 Odpowiedz

„Jego założyciele zarobione pieniądze inwestowali w dalszy rozwój”. Jaki rozwój? Od roku platforma nie zmieniła się ani trochę. Jedyne co to filmów przybywa. Nawet playera dobrego nie mają. Filmy nawet na koncie premium się często zacinają. Ja tam się od nich wypisałem z konta premium.

Avatar

gh

12 listopada 2019 Odpowiedz

Doskonały przykład, że aby w Polsce rozkręcić biznes, to pierwszy milion trzeba ukraść. Szkoda, że w artykule zapomniano napisać, jak co robiła cda kilka lat wcześniej, zanim pokazała tak imponujące wyniki

Avatar

Maciek

12 listopada 2019 Odpowiedz

Złodzieje i piraci, FBI powinno zamknac im ten gowno serwer, drugie chomikuj, janusze biznesu chuj im w dupe

Avatar

Maciek

12 listopada 2019 Odpowiedz

Proszę Was… To jest czyste piractwo – subskrypcja nie tyle daje dostęp do filmów, ale wycina reklamy w całym serwisie, a więc i w piratach, które tam były, są i będą. Przykład? Co tam teraz w kinie… Terminator Dark Fate – wpisujesz w wyszukiwarkę CDA – nie ma. W google „Terminator Dark Fate cda” – jest, nawet znośny cam rip… Jak to możliwe?

Avatar

Balbina

17 kwietnia 2020 Odpowiedz

Czyli google tez jest umoczone, bo kieruje cię do piratów hehe

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*