Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak zdobyć 50 tys. zł na własny biznes? Pytania i odpowiedzi

Wczoraj na MamBiznes.pl dużym zainteresowaniem cieszył się artykuł o pożyczkach na założenie firmy. W związku z pojawiającymi się wątpliwościami i zapytaniami postanowiliśmy zadać kilka pytań Tomaszowi Tykierko, prezesowi Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej. Instytucji oferującej pożyczki na zakładanie biznesu.

Dla kogo przeznaczony jest program pożyczek? Wyłącznie dla nowych firm czy także dla już istniejących przedsiębiorstw?

TT: Pożyczki z Funduszu EFS  to pożyczki na start, dla osób fizycznych rozpoczynających działalność gospodarczą, zamieszkałych na terenie Dolnego Śląska. Pożyczki mogą być udzielone tylko tym osobom, które w dniu rekrutacji do programu nie miały zarejestrowanej działalności gospodarczej przez poprzednie 12 miesięcy, i które nie korzystają równolegle z innych środków publicznych na pokrycie tych samych wydatków związanych z działalnością.Taki fundusz to doskonała alternatywa dla początkujących przedsiębiorców, którzy nie mogą uzyskać kredytów z banków komercyjnych ze względu na brak historii kredytowej.

Proszę przypomnieć osobom, które pierwszy raz słyszą o tym programie jaką maksymalną kwotę pożyczki można pozyskać?

TT: Z tego programu osoby rozpoczynające działalność gospodarczą mogą otrzymać maksymalnie  50 tysięcy złotych pożyczki.

Ile środków zamierzacie Państwo rozdysponować?

TT: Do rozdysponowania z funduszu EFS  mamy blisko dwa miliony złotych. Do tej pory pożyczyliśmy około 50% środków. Mamy partnerów w Legnicy i Jeleniej Górze, gdzie chętne osoby mogą się zgłaszać. Pożyczka jest tam dostępna na takich samych zasadach jak we wrocławskiej siedzibie spółki.

Jakiej wysokości jest oprocentowanie?

TT: W porównaniu z komercyjnymi pożyczkami bankowymi oprocentowanie jest niskie – zostało ustalone na poziomie od 2,5%. Co ważne nie ma tu innych kosztów pożyczki, nie pobieramy żadnych opłat ani prowizji. Nie jest też wymagany wkład własny. Poza tym w ramach dodatkowego wsparcia uczestnicy projektu mogą skorzystać z bezpłatnych szkoleń  dotyczących np.  prowadzenia księgowości, przepisów ZUS, VAT czy  marketingowych, jak również z naszego doradztwa z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej. 

Czy preferujecie Państwo określone branże? Czy każdy pomysł może liczyć na wsparcie?

TT: Nie, choć w tym programie  priorytetowo są traktowani  studenci, doktoranci i pracownicy naukowi .Pożyczka z Funduszu EFS może być przeznaczona na dowolny, jednoznacznie określony cel gospodarczy- na cele inwestycyjne, obrotowe, inwestycyjno-obrotowe. To bardzo ułatwia start przedsiębiorcom. Mogą bowiem przeznaczyć pieniądze na zakup, budowę i modernizację obiektów produkcyjnych/usługowych, na zakup środków trwałych, w tym środków transportu bezpośrednio związanych z celem planowanego przedsięwzięcia, na zakup sprzętu, wyposażenia w maszyny, urządzenia lub inne cele gospodarcze przyczyniające się do rozwoju MŚP w tym zakup środków obrotowych. 

Trzeba jednak pamiętać, że pożyczki nie mogą być przeznaczone na pokrywanie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej lub na cele konsumpcyjne, na spłatę innych pożyczek i kredytów zaciągniętych w innych instytucjach finansowych oraz spłatę zobowiązań publiczno – prawnych, a także na refundację wydatków dokonanych przed dniem otrzymania środków na rachunek.

Czy warunkiem otrzymania pożyczki jest napisanie biznesplanu?

TT: Tak, bez biznesplanu trudno mówić o powodzeniu przedsięwzięcia. Na tym etapie można zweryfikować wiele planów, pomysłów, założeń…Może się okazać, że nasz pomysł nie ma szans bytu. I my służymy tu pomocą. Nasi doradcy pomagają stworzyć taki biznesplan, zweryfikować wszystkie plany, określić szanse i zagrożenia. 

Ale udział w projekcie to nie tylko biznesplan. To  najpierw spotkanie z doradcą   zawodowym, który pomaga określić  cele i założenia przyszłej działalności. Cała procedura trwa około 40 dni i może wydawać się dość skomplikowana. Jednak od samego początku wspieramy osoby ubiegające się o pożyczkę,  a tych, którzy tego potrzebują „ prowadzimy za rękę”. Nasi doradcy pomagają wypełniać wszystkie dokumenty. 

W jakim okresie przedsiębiorca musi spłacić pożyczkę?

TT: Pożyczkę należy spłacić w okresie do 60 miesięcy.  Co istotne, początkującemu przedsiębiorcy możemy udzielić  12 miesięcznej karencji w spłacie pożyczki. To bardzo pomocne zwłaszcza w początkowym okresie działalności, gdy jej koszty są największe.W przypadku kłopotów, których przedsiębiorca nie jest w stanie rozwiązać przez okres rocznej karencji, możemy mówić np. o przewłaszczeniu własności. Zabezpieczenia uzgadniane są przez strony przy podpisywaniu umowy.

Czy możliwe jest w późniejszym czasie umorzenie całości lub części pożyczki? 

TT: Pożyczka z Funduszu EFS nie jest bezzwrotną dotacją dlatego nie ma możliwości umorzenia jej spłaty w całości bądź nawet części. Dlatego na wstępie strony określają szczegółowo warunki zabezpieczeń. Wachlarz jest szeroki i pozwala na dużą elastyczność.

Do kiedy można składać wnioski o wsparcie?

TT: Program Funduszy Pożyczkowych EFS zostanie zakończony w czerwcu 2014 roku. Czasu na wystąpienie o pożyczkę pozostało zatem niewiele- mniej więcej do połowy maja.

Jakie przedsięwzięcia otrzymały pożyczkę?

TT: Do tej pory najwięcej pożyczek udzieliliśmy przedsiębiorcom zakładającym firmy usługowe i handlowe– głównie architektoniczne, budowlane czy sklepy spożywcze. Zgłaszają się do nas także osoby, które mają zamiar uruchomić małe punkty gastronomiczne- bary czy pizzerie. Ale jest także wiele działań w przestrzeni wirtualnej- sklepy internetowe z odzieżą czy zdrową żywnością. Takie internetowe działania  najczęściej są udziałem ludzi bardzo młodych, jeszcze studentów o nieograniczonej pomysłowości.

Jakie błędy popełniają najczęściej osoby, które się do Państwa zgłaszają?

TT: Niestety często się zdarza, że przychodzą osoby, które nie bardzo wiedzą co chciałyby robić. Nie mają sprecyzowanych pomysłów. To takie podejście- są jakieś środki, to może założę firmę? Tak się nie da. Musimy wiedzieć, co chcemy robić. Możemy nie wiedzieć do końca jak- i tu służymy pomocą, jednak nie będziemy za nikogo wymyślać czy ma być  fryzjerem czy projektantem stron internetowych. 

Innym problemem  jest przeświadczenie, że skoro jestem świetnym fachowcem w danej dziedzinie, to moja firma będzie świetnie prosperować. Jak ktoś jest dobrym piekarzem wcale nie oznacza, że zdobędzie klientów. Często ten, który nie potrafi piec, a ma inne umiejętności- potrafi znaleźć dobre miejsce,  zareklamować się, wprowadzać udogodnienia dla klientów i odpowiednio ich ze sobą związać, ma większe szanse na sukces niż dobry rzemieślnik, skupiający się tylko na jednej działce- upieczeniu ciasta czy chleba.

Jeśli chodzi o błędy w formularzach rekrutacyjnych, wnioskach czy biznesplanach- to nie stanowi większego problemu. Jesteśmy po to by je poprawić i wspomóc przyszłych przedsiębiorców. 

– 1 mln zł od anioła biznesu na realizację pomysłu

– „Młodzi pomysłodawcy mają zbyt wygórowane oczekiwania”

– 500 tys. zł czeka na dobry pomysł

Dziękuję za rozmowę

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
macin 7 maj 2014 (20:05)

a co z zabezpieczeniem pożyczki...o tym nikt nigdy nie mówi...