Pralnia samoobsługowa to dobry biznes

Poleć znajomemu Wydrukuj artykuł Subskrbcja RSS
2009-03-12
Pralnia samoobsługowa to dobry biznes

Pralnie samoobsługowe, takie, jakie czasem można zobaczyć w amerykańskich filmach, to nisza na polskim rynku usług i  biznes dla cierpliwych. Na zwrot pieniędzy można liczyć dopiero po ok. dwóch latach. Na razie jednak nie ma konkurencji.

Jak zabrać się do otwarcia pralni samoobsługowej? Ile trzeba mieć pieniędzy?

Odpowiedź zależy do kilku czynników, m.in. od wielkości pralni, jakości sprzętu, lokalizacji, dodatkowych atrakcji, takich jak kawiarnia czy stoisko internetowe.

 

Można kupić kilka zwykłych pralek, wynająć pomieszczenie i minipralnia gotowa. Tyle tylko, że trudno ją nazwać profesjonalną. Jeśli klienci dopiszą, a o to przecież inwestorowi chodzi, „zwykłe” pralki szybko staną się bezużyteczne. Jeśli ma to być biznes na dłużej, trzeba zainwestować w profesjonalny sprzęt. A ten nie jest tani. – Nowa pralka to koszt od 6 tys. zł w górę – mówi Grzegorz Liwocha, dyrektor handlowy i współwłaściciel firmy Pramazut, która oferuje pralki, suszarki, wirówki, magle światowych potentatów w tej branży oraz prowadzi ich serwis.

PePe i Frania CafeEwa Partyka i Michał Pawlicki, studenci i właściciele dwóch pralni PePe w Krakowie, półtora roku temu otworzyli pierwszą z nich. – Nie mieliśmy za dużo pieniędzy, ale sporo zapału – opowiada Ewa Partyka. – Przez pierwsze pół roku nie było klientów – przyznaje. W tamtej pralni zawsze była jakaś osoba na miejscu, która mogła pomóc i pilnowała „biznesu” – mówi. W Polsce takich pralni jest kilkanaście.

W lipcu 2007 r. na pomysł otwarcia kawiarni i pralni samoobsługowej w jednym lokalu wpadła również studentka Aleksandra Radwańska. Szukała w Krakowie miejsca, gdzie mogłaby wyprać swoje rzeczy i okazało się, że takiego nie ma. W podobnej sytuacji było wielu znajomych. Udało jej się wynająć 50-metrowy lokal w jednaj z uliczek Starego Miasta i tam stworzyć przytulne miejsce. – We Frania Cafe są cztery pralki. Na pralki i suszarki wystarczyłoby nawet 20 m². W naszym przypadku potrzebne też było miejsce na stoliki, kanapy, stoisko komputerowe – mówi właścicielka Frania Cafe.

Druga pod tym samym szyldemDwa miesiące temu właściciele pralni PePe otworzyli drugą, w pełni samoobsługową pralnię w Krakowie. – Nie ma tu nikogo do pomocy i obsługi pralek – mówią. Klient wchodzi, wrzuca żetony i wstawia pranie. Czekając, może skorzystać z Internetu i wypić kawę. – W ten sposób pozbywamy się miesięcznych kosztów utrzymania pracownika. Ale na początku trzeba zainwestować w porządny system ochrony – twierdzą właściciele. Mają podgląd na to, co dzieje się w pralni. – To pierwsza w Polsce w pełni samoobsługowa pralnia – zaznaczają.

Posiadanie takiej pralni to praca mało stresująca i – jak twierdzą rozmówcy – przynosząca satysfakcję. – Poranek zaczynamy od otworzenia pralni i mamy cały dzień do swojej dyspozycji – mówi Ewa Partyka. Wymaga to oczywiście dużo samodyscypliny, bo prowadzenie firmy pochłania trochę czasu.

Pralnia jak z amerykańskich filmówBiznes nie jest tani. Na założenie pralni z dziesięcioma pralkami potrzeba ok. 250 tys. zł. Główne koszty to remont lokalu, odpowiednie instalacje, system zarządzania samoobsługą, systemy wentylacji itp. Aleksandra Radwańska pralnię Frania Cafe urządzała z pomocą znajomych, właścicieli sklepu „Miejsce", w którym można kupić wyposażenia sprzed kilkudziesięciu lat. Dzięki temu udało jej się w kawiarni stworzyć klimat lat 60. Żeby otworzyć taki biznes, trzeba mieć od 150 do 200 tys. zł – mówi Radwańska. – Poszukiwanie odpowiedniego lokalu, jego przystosowanie, wymiana instalacji, spełnienie wymagań sanepidu ze względu na kawiarnię itp. zajęło prawie rok – przyznaje. Na razie pracują wspólnie z mężem, ale mają nadzieję w przyszłości zatrudniać pracowników.


Oczywiście można pralnię stworzyć za mniejsze pieniądze, ale – jak twierdzą właściciele PePe – i tak w ciągu roku trzeba wydać drugie tyle na poprawki. – Przy pierwszej pralni z siedmioma pralkami i dwiema suszarkami nie mieliśmy wystarczających środków. Zainwestowaliśmy ok. 100 tys. zł. A później przez rok wychodziły wszelkie niedoróbki – wspominają. – Popełniliśmy mnóstwo błędów – przyznaje Ewa Partyka.

Teraz swoim doświadczeniem chcą dzielić się z innymi. Od początku myśleli o stworzeniu systemu franczyzy. Niebawem w stolicy ma ruszyć pierwsza pralnia w ramach franczyzy pod szyldem PePe. – Pomoc franczyzodawcy eliminuje niepotrzebne błędy – zapewnia Partyka. Sami cały czas dostosowują swoje pralnie do potrzeb klientów. – Już teraz klienci zagraniczni nie mogą wyjść z podziwu, jakie w Polsce są piękne i czyste pralnie. Chcemy, aby w naszym kraju powstały najlepsze pralnie samoobsługowe – planuje.

Dla studenta i cudzoziemcaWłaściciele pralni swoją ofertę kierują głównie do studentów, singli, cudzoziemców. Młodzi inwestorzy wiedzą, jak zachęcić klienta do prania u nich i sprawić, żeby pożyteczne połączyć z przyjemnym. Oferują kawiarnię albo dostęp do Internetu. Mają własne strony internetowe, aktualizowane na bieżąco, informujące o promocjach, godzinach otwarcia, np. w takie szczególne dni jak sylwester. Za jedno pranie 6–10 kg z suszeniem trzeba zapłacić od 13 do 16 zł. We Frania Cafe piorący mogą skorzystać bezpłatnie z dostępu do Internetu. W PePe za tę usługę płaci się 2 zł.

Żeby jednak trafić do klienta, do którego ta oferta jest kierowana, trzeba jak najlepiej wybrać lokalizację, blisko akademików albo w centrum miasta.

A może pożyczyć?Ci, których nie stać na zakup profesjonalnych pralek, mogą je wypożyczyć. Taką ofertę ma firma Pramazut. Przy takim rozwiązaniu co miesiąc za wynajem zapłacimy ok. 700–800 zł. Odchodzi więc na początek jednorazowy koszt zakupu sprzętu, ale koszty remontu, przystosowania lokalu i systemu ochrony i tak pochłoną ok. 100 tys. zł.

Miesięczne wydatki na utrzymanie pralni, w tym opłaty za wodę, prąd, utrzymanie urządzeń itp. oscylują w graniach 6–7 tys. zł. Rozmówcy nie chcą mówić o zarobkach. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że zarobki miesięczne w zależności od wielkości pralni przekraczają średnią krajową i oscylują w granicach od 3 do 8 tys. zł na czysto. Chociaż to całkiem nowa branża, więc trudno o dokładne dane.

Trudny rynek z przyszłością?Pralnie nie sprawdzą się w małych miasteczkach. Target, do którego chcą trafić właściciele, znajduje się w dużych miastach. Pralnie samoobsługowe to u nas nowość, dlatego rynek nie jest łatwy. – Mentalność Polaków jednak się zmienia. Może za jakiś czas ludzie zaczną nosić pranie do pralni i ta branża rozkwitnie – zastanawia się Liwocha.

Na razie to biznes dla odważnych. W Polsce ci przedsiębiorcy, którzy decydują się na otworzenie pralni, muszą liczyć się z ryzykiem bycia pionierem na rynku – mówi Partyka. Czy u nas taki amerykański wzór ma szanse powodzenia? Właściciele PePe twierdzą, że tak.


Jak niedawno donosiły polskie media, amerykańska firma, będąca światowym producentem maszyn pralniczych zamierza w Polsce uruchomić sieć samoobsługowych serwisów pralniczych, tzw. landromatów. Czyżby ktoś z dalekiej Ameryki dostrzegł niszę na polskim rynku?

 

Przeczytaj o innych pomysłach na biznes:

- Zakładamy szkołę językową

- Jak założyć sklep internetowy?

- Automaty vendingowe to niezły biznes

- Jak założyć prywatne przedszkole?

- Otwieramy własny pub


Lidia Majdecka

 

Komentarze
macius 2009-03-08 15:50:58
kinga z klanu tez chce taką palnie otworzyc:)
karol 2009-03-10 11:54:01
to samo chciałem napisać :)
bożenka 2009-03-12 19:56:22
a rysiu?
czesia 2009-04-30 02:06:41
a ryśku to czesał kasę jak był mafiosem w "Ekstradycji"
karola 2009-11-06 20:45:07
chciałabym załozyc pralnie z kawiarnia a nie wiem od czego zaczac
Jedr 2010-02-05 14:00:56
Najlepiej zadzwonic do kogos kto zajmuje sie projektowaniem, albo dystrybucja maszyn pralniczych. Ja otwierajac swoja pralnie korzystalem akurat z Electroluxa, Importerem jest Skantrade z Sopotu, na pewno potrafia sporo powiedziec na ten temat.
Dar 2010-03-01 09:55:14
Pralnia samoobsługowa jest w też Warszawie, a dokładniej na warszawskim Ursynowie - nazywa się Pralnia Samoobsługowa Lili. Szczegóły: www.pralnialili.pl
oleee 2010-08-21 15:01:52
Mnóstwo innych ciekawych pomysłów na własny biznes znajdziecie na Targach dla Przedsiębiorczości- największych targach biznesu w Polsce, skierowanych do małych przedsiębiorstw i osób planujących samozatrudnienie- szczegóły na: www.biznestargi.pl
maciek 2010-10-26 11:45:45
www.blanc-lys.com albo google : pralnia blanc lys
Camilo 2010-11-01 18:03:27
Pralnia samoobsługowa w Lublinie - www.pralnia-towarzyska.pl
Katarzyna Kubiec 2010-11-16 10:51:47
Wszystkich zainteresowanych wyposażeniem pralni zapraszam na stronę Fabrykli Maszyn Pralniczych www.pramazut.com.pl
TEFI 2010-12-17 13:56:20
a czy czasem Pani Ewa to nie córka Pana Andrzeja Partyki milionera? Biedna studentka ze stypendium takiego biznesu raczej nie rozkręci:P
bob 2011-06-15 12:15:58
Nie polecam Pramazuta, to strasznie awaryjne i do tego polskie maszyny.
janek 2012-07-08 16:19:08
bzdura. w polsce to sie nie rozwinie, bo taka jest mentalnosc ludzi ze obiady jedza w domu, piora w domu itd. a studenci piora w akademikach. w UK to co innego, pralka w mieszkaniu jest mniej czesto, studentow i mlodych srednio zamoznych duzo, a rzeczy gdzies prac musza. poza tym tu sie dba srednio o higiene i pierze sie raz na 2-2,5 tygodnia.
Polecam. 2012-07-31 13:05:39
Polecam więcej o zakładaniu i organizacji pralni na www.elme.pl
Marek 2013-01-04 12:33:42
Dla zainteresowanych mam kontakt do firmy która posiada w ofercie pralki przemysłowe MIELE PW6065 wraz z kasownikami na polski bilon, idealne to pralni samoobsługowej, zarówno nowe jak i lekko używane w bardzo atrakcyjnej cenie. Pełna FV, gwarancja, montaż przez autoryzowanego dystrybutora w Polsce. Camilo1550@interia.eu
pepepralnia.pl 2013-09-23 15:09:46
Witam chętnie pomożemy w otwarciu profesionalnej pralni samoobsługowej. Posiadamy już 3 własne pralnie i bagaż doświadczeń zapraszamy do współpracy. www.pepepralnia.pl
marek walfik 2014-10-23 10:54:55
Jesli już to pralnia na telefon, te stacjonarne w takiej formie jaką opisujecie, moim zdaniem nie mają sensu. U nas w Wawie działa Iron Master - odbierają, biorą i zwracają. Akurat przy mojej pracy to jedyne sensowne rozwiązanie. Absolutnie nie mam czasu na pranie samodzielnie. Ba, nie mam nawet pralki ;-)
kampel 2015-01-12 10:44:43
Iron Master, u nas w Wawie, za 25 zł/kg zorganizowało pralnię z dowozem. Uważam, że przy takich stawkach przetrwanie w tym biznesie będzie trudne, więc raczej odradzam.
azakos 2015-07-02 10:51:54
Przedmówco - napisz coś więcej w temacie. Na jakiej zasadzie to jest prane? Wszystko do jednego worka? Bo jeśli dam im wiele rzeczy różnego typu to skąd pewność, że to zostanie wyprane jak należy?
majka 2015-10-30 12:37:08
A czy ktoś korzystał z usług Frania Cafe www.pralniasamoobslugowa.pl
Mariusz 2016-01-14 19:31:44
www.pralniapolonia.pl w Szczecinie zaprasza, jak będziecie Państwo odwiedzać gród Gryfa. Jesteśmy czynni 7 dni w tygodniu, szczegóły na stronie.
memtal 2016-02-01 11:00:24
Jeśli mam sugerować coś konkretnego to IRON MASTER z Warszawy. Wzorujcie się na ich zasadach działania - czyli dostawa i płatność od kilograma. Ludzie chcą wygody - bez wydawania kosmicznych sum.
pepper 2016-06-09 14:26:21
To już zupełnie nie te czasy - ale z tym praniem z dowozem też mnie zaskoczyliście, nie mamy tego w Częstochowie. I jeszcze 30 zł za garnitur... Wszystko naprawdę dobrze wykonane?
Stefania 2016-08-16 15:48:10
A co jeśli chodzi o franczyzę? Chciałabym założyć pralnie samoobsługowe, ale właśnie w formie franczyzy. Trafiłam nawet na inwestora o nazwie Speed Queen http://speedqueeninvestor.com/pl/. Ktoś o nich słyszał? Franczyza i branża pralnicza to dla mnie nowość dlatego chciałabym się czegoś więcej dowiedzieć na ten temat. Czy ktoś miał z tym styczność? Jak to dokładnie wygląda?
metkas 2016-10-10 10:56:56
Potwierdzam. W Iron Master mieli 30 zł od kg - z dowozem. I nadal tyle jest - czyli płacicie mniej więcej taką kwotę za garnitur. W sieciówce to samo wyjdzie 2 razy więcej bez dowozu. Różnica spora, co nie?
metkas 2016-10-11 10:45:39
Potwierdzam. Tydzień temu zapłaciłem dokładnie 28 zł za wypranie garnituru. I rzeczywiście taką stawkę miałem z dowozem ciuchów do domu. Polecam. Iron Master jest spoko
kserus 2016-10-19 10:56:04
Iron Master - polecam. 30 zł od kg z dowozem. Raczej taka stawka to rzadkość, a bardziej coś nierealnego... Przynajmniej nie spotkałam się z tym w Wawie.
korter 2016-10-27 11:01:12
Ok, a nie ma znaczenia jakie to będą ciuchy? Zawiozę mega uwalone garnitury z całego miesiąca i mi tak samo policzą jak za pranie jeansów?

Dodaj komentarz

Treść
Nick
Przepisz kod z obrazka

Nie staraj się zostać człowiekiem sukcesu, lecz człowiekiem wartościowym

Albert Einstein
Pit 2016

Czy wiesz, że...?

Ubiegłoroczna wartość rynku piłkarskiego wyniosła 13,6 mld euro. Najwięcej wart jest rynek brytyjski
POLECAMY
Pomysł na biznes zaprogramował sobie na studiach
Zbuduj prostego robota w 2 godziny.
Takeandbuy.pl
Aplikacja oferująca wiele kuponów rabatowych głównie do lokalnych firm z ponad 40 największych miast.
Szukam-trenera.pl
Platforma jest internetową wyszukiwarką trenerów i instruktorów.
Doszkalaj.pl
Miejsce w internecie, w którym użytkownik bezpłatnie uzyskuje dostęp do obszernej bazy szkoleń.

Bonnier Business Polska