Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Krajowy System e-Faktur opóźniony. Ministerstwo Finansów wykryło krytyczne błędy

KSeF kiedy

Miała być rewolucja, a jednak będzie ewolucja. Ministerstwo Finansów opóźnia obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur. Na razie nie podano nowej daty wejścia w życie KSeF.

Oprócz wzrostu płacy minimalnej, w tym roku przedsiębiorcy mieli zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem. Miał być nim Krajowy System e-Faktur, który miał wejść w życie od 1 lipca 2024 roku. Jak pisaliśmy niedawno o wyzwaniach dla firm na 2024 rok, do połowy listopada 2023 roku około 690 podmiotów wystawiło faktury w tym systemie. Tendencja jest wzrostowa, jednak nadal jest to „faza testowa”.

Minister finansów, Andrzej Domański ogłosił jednak przesunięcie obowiązku korzystania z KSeF. Na razie nie podano dokładnej daty, choć na konferencji podkreślono, że krytyczne błędy uniemożliwiają wprowadzenie systemu w 2024 roku. Dlatego najbardziej prawdopodobną datą może być dopiero 2025 rok. Mimo błędów, rząd nie planuje zrezygnować z tego systemu.

Warto przeczytać: Wzrost płacy minimalnej, podwyżka ZUS. Ważne zmiany w 2024 roku

KSeF opóźniony

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz, już jakiś czas temu apelował, aby rozłożyć w czasie wejście w życie Krajowego Systemu e-Faktur. Wskazywał on, że będzie to ogromne wyzwanie organizacyjne, techniczne, prawne i finansowe, jakim będą musiały sprostać firmy. Przypomnijmy, że nowe przepisy miały obowiązywać już od 1 lipca 2024 roku, jednak w fazie testowej było tylko kilkaset podmiotów.

„Wysokość kosztów wprowadzenia KSe-F w przedsiębiorstwie jest na razie trudna do oszacowania. Z pewnością jednak uwzględniać ona musi m.in. koszt samodzielnego zgromadzenia informacji na temat KSe-F, szkolenia pracowników z jego obsługi, opłat naliczanych z tytułu korzystania z zewnętrznego doradztwa czy zakupu i utrzymania sprzętu obsługującego platformę komunikującą się z systemami fakturującymi. Dla wielu mikro- i małych firm koszty te będą znaczące” – czytamy na stronie rzecznika MŚP.

Okazuje się, że nie tylko przedsiębiorcy nie są gotowi na KSeF. Jak poinformował dzisiaj minister finansów, w systemie zostały wykryte krytyczne błędy. Tym samym uniemożliwia to wprowadzenie nowych przepisów już za niecałe 6 miesiące. Andrzej Domański poinformował o planowanym audycie systemu i dopiero później zostanie podjęta decyzja o nowej dacie.

Mimo problemów, rząd nie zamierza rezygnować z tego systemu. Według ich zapowiedzi, w przyszłości KSeF ułatwi prowadzenie działalności gospodarczych. Na razie byłby tylko dodatkowym obciążeniem. W przyszłości bez KSeF nie będzie można prowadzić księgowości w firmie.

Na razie korzystanie z KSeF jest dobrowolne. Spora część przedsiębiorców nawet nie zaczęła przygotowań do zmiany przepisów.

Warto przeczytać: Przedsiębiorcy mogą zmienić formę opodatkowania. Jednak mają ograniczony czas na złożenie oświadczenia

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.