Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Allegrowiczu! Koniecznie załóż firmę

Fiskus ma jasne stanowisko: regularnie wystawiasz rzeczy na sprzedaż i masz wpływy na konto, a przy tym charakteryzuje cię chęć zysku – musisz założyć działalność gospodarczą. Zapadł kolejny wyrok potwierdzający to stanowisko fiskusa, tym razem w Lublinie.

Jak donosiła jakiś czas temu „Rzeczpospolita”, fiskus prześwietlił Krzysztofa K., który w sieci sprzedawał produkowany przez siebie sprzęt do cięcia gałęzi. Handel prowadził w serwisie Allegro.pl oraz Drewno.pl. Zdaniem Krzysztofa K., jego działalność nie wskazywała na to, iż powinien założyć firmę. Innego zdania był organ podatkowy, co potwierdził później wyrok lubelskiego sądu. Zdaniem sądu liczba anonsów w serwisach oraz ich treść jednoznacznie przesądza o prowadzeniu przez Krzysztofa K. niezarejestrowanej działalności gospodarczej.

To nie pierwszy i – jak można wnioskować – nie ostatni wyrok w tego typu sprawie. O tym, że osoba, która regularnie sprzedaje na portalu handlowym, ma obowiązek rozliczania się jako przedsiębiorca, mówi np. wyrok WSA w Gdańsku z 11 grudnia 2007 (sygn. akt I SA/Gd 393/07). Sprawa dotyczyła osoby, która za pośrednictwem portalu Allegro sprzedawała części samochodowe, wózki dziecięce i ubranka dla dzieci. Nie miała przy tym zarejestrowanej działalności gospodarczej. Podatnik przeprowadził kilkaset transakcji sprzedaży. Organ podatkowy uznał, że była to działalność gospodarcza.

Działalność to jedno, a wysokość podatku to drugie

Założenie działalności gospodarczej, aby handlować w sieci, to jednak nie wszystko. Spory z fiskusem dotyczą także wysokości podatków, jakie należy oprowadzić do budżetu państwa. I tu warto wspomnieć o  jeszcze świeżym wyroku, bo z maja tego roku, który zapadł w sprawie podatnika sprzedającego na Allegro elektronarzędzia. Po przeprowadzonej u niego kontroli skarbowej urzędnicy uznali, że zaniżył on przychód ze sprzedaży, ponieważ nie posiadając dowodów księgowych, nie mógł odliczyć kosztów uzyskania przychodów.

Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że jeżeli sprzedawca nie posiada chociażby paragonu, faktury lub innego dokumentu poświadczającego zakup sprzedawanego towaru, to musi zapłacić podatek od wartości całej sprzedaży (Wyrok NSA II FSK 2247/10).

W sieci nie jesteś anonimowy

Wartość handlu w sieci rośnie z roku na rok, rośnie także liczba podmiotów tym się zajmujących. Nadal duża część z nich działa w szarej strefie i nie tylko nie odprowadza podatku, ale także nie rejestruje działalności gospodarczej. W związku z tym, powołano w czerwcu 2011 roku drugą po Bydgoszczy komórkę ds. handlu w sieci, która działa w Izbie Skarbowej we Wrocławiu.

  Przeczytaj historię naszego czytelnika:
część 1 Tak, jestem oszustem!
część 2  Przestałem oszukiwać, ale tylko na chwilę
 

Aby działać skuteczniej, komórka wrocławska przeprowadził w tym roku przetarg na dostęp do internetowej bazy danych wraz z narzędziem do wyszukiwania archiwalnych informacji z platformy handlowej Allegro oraz innych serwisów ogłoszeniowych, dzięki czemu uzyskała dostęp do takich danych handlujących w sieci jak np.:

– Id aukcji, tytuł aukcji,

– Id sprzedającego (Nick),

– Strona -o mnie-,

– Sprzedawca (ilość aukcji) wystawionych i sprzedanych,

– Dane dot. konta firma – dane adresowe”.

Dane te przysłużą skarbówce do większej kontroli nad nielegalnym handlem w sieci oraz zweryfikują, które podmioty powinny założyć działalność gospodarczą (Czytaj: Izba Skarbowa nie pierwszy raz kupuje dane o allegrowiczach). Można się więc spodziewać, że przed sądy trafi jeszcze wiele takich spraw, jak Krzysztofa K. z Lublina.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
[email protected]

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Johnny 12 lip 2012 (08:16)

Polska to chory kraj.
Gdyby to samo robil w Ameryce nikt by mu glowy nie zawracal, nie ciagal po sadach i nie nakazywal mu zarejestrowania firmy.
Na koniec roku zaplacil by podatek od zarobkow i to wszystko.
Prowadzenie interesu w Polsce to droga przez meke