Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Poszukiwacze energetycznych pomysłów

Trwa nabór projektów w ramach programu InnoEnergy skierowanego do innowatorów z pomysłami w branży energetycznej. Start-upy, małe firmy, duże przedsiębiorstwa oraz naukowcy mają czas do 23 października na złożenie wniosku.  O tym kto może ubiegać się o wsparcie, maksymalnej kwocie finansowania, poszukiwanych projektach oraz efektach poprzednich naborów  opowiada Jakub Miller, dyrektor zarządzający projektu na Europę Środkową. 

Grzegorz Marynowicz: Czym jest InnoEnergy i do kogo jest ten program skierowany?

Jakub Miller: InnoEnergy to inicjatywa na rzecz europejskiego przemysłu energetycznego, ma na celu promocję oraz wsparcie rozwiązań opartych na zrównoważonej energii w całej Europie. W ramach jednego z programów InnoEnergy o nazwie „Projekty Innowacyjne”, organizowana jest obecnie runda inwestycyjna, która daje możliwość uzyskania kompleksowego wsparcia innowacji energetycznych dla firm z sektora MŚP, a także korporacji i instytutów badawczych.

Co może uzyskać firma biorąca udział w programie? Jakie są widełki możliwego dofinansowania?

InnoEnergy zapewnia wsparcie finansowe, specjalistyczną wiedzę technologiczną i rynkową, a także dostęp do sieci zaufanych ekspertów, partnerów oraz potencjalnych klientów. Maksymalna wysokość budżetu nie jest określona, jednakże dotychczasowe dofinansowania zawierały się w przedziale pomiędzy 100 tys., a 4-5 mln euro. Wysokość inwestycji nie jest ustandaryzowana – kwota zależy od charakteru i potrzeb projektu oraz technologii.

Na jakich zasadach przyznawane są środki? Jest to dotacja, pożyczka? Czy jest wymagany wkład własny?

InnoEnergy finansuje od 20 do 80 proc. zakwalifikowanych projektów przy założeniu, że otrzyma nie mniej niż 100 proc. ROI w ciągu pięciu lat od komercjalizacji produktu lub usługi.

Na jakie projekty można uzyskać finansowanie?

Dofinansowanie można uzyskać na produkty, usługi i rozwiązania z 8 obszarów tematycznych: efektywność energetyczna, energia z paliw chemicznych, inteligentne sieci elektryczne, rozwiązania dla sektora energetyki jądrowej, odnawialne źródła energii, efektywne i inteligentne miasta i budynki, magazynowanie energii, czyste technologie węglowe i gazowe.

Technical Readiness Level (TRL) przynajmniej 5, finansujemy komercjalizację zakończoną wprowadzeniem produktu lub usługi na rynek, nie zaś etap badań, produkt lub usługa gotowe do wejścia na rynek w ciągu nie więcej niż 2-3 lat.

Co powinno znaleźć się we wniosku? Jak wygląda procedura weryfikacji zgłoszeń?

Zgłaszanie wniosków jest darmowe i można składać je przez stronę internetową. Należy wypełnić kwestionariusz zawierający opis produktu, jego poziom gotowości technologicznej, opis konkurencji, zakres działań, partnerów, budżet, a także model biznesowy oraz strategię wejścia na rynek. Kwestionariusz należy dołączyć do wniosku wraz z danymi firmy oraz zaznaczeniem pola tematycznego. Wybierane są najlepsze projekty, bez limitów dotyczących pól tematycznych. Priorytetami są jakość projektu oraz oczekiwane rezultaty.

Proszę podsumować dotychczasowe efekty inicjatywy? 

W całej Europie od czasu rozpoczęcia rundy inwestycyjnej w 2011 roku, finansowanie otrzymało już ponad 90 projektów na poziomie 170,5 miliona euro, co przekłada się na 3 miliardy euro prognozowanej sprzedaży. Inicjatywa przyczyniła się również do złożenia 77 patentów. Nad projektami obejmującymi osiem obszarów technologicznych w całej Europie pracowało 323 partnerów. Dotychczas w 2017 roku wsparcie o łącznej wartości 13,5 mln euro otrzymało już 7 projektów.

Rozmawiał Grzegorz Marynowicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.