Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Nawet 430 tys. zł jednorazowego wsparcia. Ruszają dotacje na kapitał obrotowy

Nawet 430 tys. zł jednorazowego wsparcia mogą pozyskać przedsiębiorcy, którzy na skutek pandemii znaleźli się w trudnej sytuacji. Przedsiębiorcy zainteresowani udziałem w inicjatywie na złożenie wniosku mają czas do 31 lipca.  

dopłąty do wynagrodzenia

Fot. FORUM/ Anatol Chomicz

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła konkurs „Dotacje na kapitał obrotowy”, w ramach którego do przedsiębiorców dotkniętych skutkami koronawirusa trafi w sumie 2,5 mld zł. Jak można ubiegać się o to wsparcie?

430 tys. zł dotacji na kapitał obrotowy

Inicjatywa jest uzupełnieniem instrumentów wsparcia dostępnych w ramach tarczy finansowej oraz antykryzysowej. Konkurs realizowany przez PARP finansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój oraz Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Maksymalna kwota dotacji, którą firma może uzyskać to 430 tys. zł. Kwota dotacji, o którą może wnioskować przedsiębiorca jest iloczynem stawki jednostkowej dla określonego poziomu zatrudnienia i liczby miesięcy, w których wnioskodawca potrzebuje wsparcia. Firma może wnioskować o finansowy zastrzyk na okres maksymalnie trzech miesięcy.

Sprawdź! Jakie oferty kredytów i pożyczek dostępne są dla Twojej firmy

Firma ubiegająca się o dofinansowanie musi zatrudniać mniej niż 250 pracowników, a jej roczne przychody nie przekraczają 50 mln zł. Starający się o wsparcie musi wykazać, że obroty jego organizacji spadły o co najmniej 30 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego br. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego okresu ubiegłego roku.

 

Pieniądze przyznawane są w ramach dwóch programów. Pierwszy z nich to Program Operacyjny Polska Wschodnia i o te środki mogą ubiegać się firmy prowadzący działalność na terytorium województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Z kolei dotacja z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój skierowane są do przedsiębiorstw z pozostałych województw, a więc: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego. Niezależnie od województwa i programu zasady ubiegania się o wsparcie finansowania kapitału obrotowego jest takie same.

Przedsiębiorcy, których firmy spełniają wszystkie warunki mogą składać wnioski od 15 czerwca. Nabór potrwa do 31 lipca lub do momentu wyczerpania puli środków. Na ten program PARP przeznaczyła 2,5 mld zł.

„Dotacje na kapitał obrotowy” w pigułce

Dla kogo: firmy zatrudniające mniej niż 250 pracowników

Przychody: firmy o rocznych obrotach nie przekraczających 50 mln zł

Spadek obrotów: po 1 lutym o co najmniej 30 proc.

Kwota wsparcia: maksymalnie 430 tys. zł

Na jaki okres: wsparcie na okres maksymalnie 3 miesięcy

Forma wsparcia: dotacja, zaliczka 100 proc.

Organizator: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Marzena 10 cze 2020 (14:19)

Czy te pieniądze trzeba zwrócić?