MamBiznes.pl

Jak i dlaczego warto założyć własny biznes na Ukrainie?

Pobieranie danych ...

Ukraina to kraj, który w ostatnim czasie przeżył wiele trudności. – Na chwile obecną rynek ukraiński jest na etapie wczesnego rozwoju. Gospodarka zaczyna się rozkręcać, co raz więcej inwestorów wchodzi do Ukrainy, pomimo że wojna wciąż trwa – mówi Dmytro Furchak, specjalista ds. doradztwa biznesowego przy Polsko-Ukraińskiej Izbie Gospodarczej.

Foto: FORUM/ VALENTYN OGIRENKO

Wraz z rozwojem gospodarki, Ukraina staje się coraz lepszym miejscem do założenia własnego biznes, ale również do ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorców właśnie do tego kraju. Tym bardziej, że prawo ukraińskie związane z biznesem, w wielu miejscach jest bardzo zbliżone do polskiego. – Na Ukrainie w ciągu ostatnich 2-3 lata dokonano więcej pozytywnych zmian dla przedsiębiorcy niż w ciągu poprzednich 20 lat. Na chwilę obecną ustawodawstwo Ukrainy bardzo dobrze reguluje działalność Spółek, szczegółowy nacisk w tej sprawie idzie na chronienie inwestycji zagranicznych – mówi Mykola Lysenko dyrektor Ukrainian Business Center w Warszawie.

Własny biznes na Ukrainie.

Formy organizacyjno-prawne prowadzenia działalności gospodarczej w Ukrainie są bardzo podobne do tych, które są w Polsce – mówi Dmytro Furchak. – Najpopularniejsze są odpowiedniki jednoosobowej działalności gospodarczej oraz spółki z o.o. – dodaje. W przypadku właśnie spółki z o.o. procedura rejestracji jest bardzo prosta i szybka – zajmuje z reguły nie więcej niż 24 godziny. W przeciwieństwie do Polski, gdzie kapitał zakładowy wynosi 5 000 zł, na Ukrainie zamyka się w kwocie 1 UAH, czyli zaledwie 0,13 PLN.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl Ukraińcy stawiają na własny biznes w Polsce. Te firmy odniosły sukces

Podatki na Ukrainie są nieznacznie niższe niż w Polsce. Podatek dochodowy standardowo wynosi 18 proc. , zaś VAT 20 proc. W przypadku zatrudniania pracowników, przedsiębiorca jest zobowiązany do zapłaty dodatkowych podatków, które są uzależnione od wielkości wynagrodzenia. Do nich można zaliczyć między innymi:

– Polscy obywatele nie potrzebują otrzymywać specjalnych zezwoleń dla prowadzenia działalności gospodarczej w Ukrainie – mówi Dmytro Furchak z Polsko-Ukraińskiej Izbie Gospodarczej. – Takie pozwolenie wymagane jest tylko w przypadku zatrudnienia – dodaje.

Foto: FORUM/ VALENTYN OGIRENKO

Wsparcie biznesu na Ukrainie

Na rozwój gospodarki Ukrainy obecnie przeznaczane są znaczne kwoty ze strony Unii Europejskiej oraz USA. To właśnie z tego wsparcia mogą korzystać również polskie firmy, które prowadzą lub rozszerzają swoją działalność w tym kraju.  Także sektor bankowy udziela wsparcia przedsiębiorcom. – Jeśli chodzi o komercyjne kredyty – to na ogólnych zasadach banki na pewno chętnie udzielają kredytów, z tym że ich oprocentowanie nie jest zbyt atrakcyjne dla biznesu. W Polsce są o wiele lepsze warunki uzyskania finansowania. Warto więc korzystać z programów wsparcia eksportu oraz ekspansji dla polskich przedsiębiorstw w Polsce – doradza Weronika Marczuk Dyrektorka Polish Business Center w Kijowie.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Pobieranie danych ...