Jak i dlaczego warto założyć własny biznes na Ukrainie?

Ukraina to kraj, który w ostatnim czasie przeżył wiele trudności. – Na chwile obecną rynek ukraiński jest na etapie wczesnego rozwoju. Gospodarka zaczyna się rozkręcać, co raz więcej inwestorów wchodzi do Ukrainy, pomimo że wojna wciąż trwa – mówi Dmytro Furchak, specjalista ds. doradztwa biznesowego przy Polsko-Ukraińskiej Izbie Gospodarczej.

Foto: FORUM/ VALENTYN OGIRENKO

Wraz z rozwojem gospodarki, Ukraina staje się coraz lepszym miejscem do założenia własnego biznes, ale również do ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorców właśnie do tego kraju. Tym bardziej, że prawo ukraińskie związane z biznesem, w wielu miejscach jest bardzo zbliżone do polskiego. – Na Ukrainie w ciągu ostatnich 2-3 lata dokonano więcej pozytywnych zmian dla przedsiębiorcy niż w ciągu poprzednich 20 lat. Na chwilę obecną ustawodawstwo Ukrainy bardzo dobrze reguluje działalność Spółek, szczegółowy nacisk w tej sprawie idzie na chronienie inwestycji zagranicznych – mówi Mykola Lysenko dyrektor Ukrainian Business Center w Warszawie.

Własny biznes na Ukrainie.

Formy organizacyjno-prawne prowadzenia działalności gospodarczej w Ukrainie są bardzo podobne do tych, które są w Polsce – mówi Dmytro Furchak. – Najpopularniejsze są odpowiedniki jednoosobowej działalności gospodarczej oraz spółki z o.o. – dodaje. W przypadku właśnie spółki z o.o. procedura rejestracji jest bardzo prosta i szybka – zajmuje z reguły nie więcej niż 24 godziny. W przeciwieństwie do Polski, gdzie kapitał zakładowy wynosi 5 000 zł, na Ukrainie zamyka się w kwocie 1 UAH, czyli zaledwie 0,13 PLN.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl Ukraińcy stawiają na własny biznes w Polsce. Te firmy odniosły sukces

Podatki na Ukrainie są nieznacznie niższe niż w Polsce. Podatek dochodowy standardowo wynosi 18 proc. , zaś VAT 20 proc. W przypadku zatrudniania pracowników, przedsiębiorca jest zobowiązany do zapłaty dodatkowych podatków, które są uzależnione od wielkości wynagrodzenia. Do nich można zaliczyć między innymi:

  • Wpłatę socjalną (odpowiednik ZUS) – 22 proc.
  • Podatek od dochodów osób fizycznych – 18 proc.
  • Tymczasowy podatek wojskowy – 1,5 proc.

– Polscy obywatele nie potrzebują otrzymywać specjalnych zezwoleń dla prowadzenia działalności gospodarczej w Ukrainie – mówi Dmytro Furchak z Polsko-Ukraińskiej Izbie Gospodarczej. – Takie pozwolenie wymagane jest tylko w przypadku zatrudnienia – dodaje.

Foto: FORUM/ VALENTYN OGIRENKO

Wsparcie biznesu na Ukrainie

Na rozwój gospodarki Ukrainy obecnie przeznaczane są znaczne kwoty ze strony Unii Europejskiej oraz USA. To właśnie z tego wsparcia mogą korzystać również polskie firmy, które prowadzą lub rozszerzają swoją działalność w tym kraju.  Także sektor bankowy udziela wsparcia przedsiębiorcom. – Jeśli chodzi o komercyjne kredyty – to na ogólnych zasadach banki na pewno chętnie udzielają kredytów, z tym że ich oprocentowanie nie jest zbyt atrakcyjne dla biznesu. W Polsce są o wiele lepsze warunki uzyskania finansowania. Warto więc korzystać z programów wsparcia eksportu oraz ekspansji dla polskich przedsiębiorstw w Polsce – doradza Weronika Marczuk Dyrektorka Polish Business Center w Kijowie.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

arczello

13 kwietnia 2018 Odpowiedz

Cywilizacyjnie i gospodarczo Ukraina jest na poziomie średniej afrykańskiej. M.in. to jeden z najbardziej skorumpowanych krajów na świecie. Naganianie frajerów…

Avatar

Karkses

13 kwietnia 2018 Odpowiedz

Ta co to za dyrdymały. Oprócz ustawodawstwa liczy się przede wszystkim jak wygląda jego egzekwowanie. Niestety Ukraina to państwo silnie zoligarchizowane nadto przeżarte korupcją gdzie są problemy przede wszystkim z prawem własności. Gangi zajmują ziemię rolnikom a potem skorumpowane sądy fabrykują wpisy do ksiąg wieczystych, to samo tyczy się różnych zakładów karnych. Ukraina i jej gospodarka jest podzielona na strefy wpływów poszczególnych oligarchów więc nikt o zdrowych zmysłach komu zależy przede wszystkim na stabilności i uczciwości działania biznesu tam nie zainwestują bo nikt mu nie zagwarantuje że na drugi dzień nie pojawi się w drzwiach przedstawiciel lokalnego półswiatka z propozycją nie do odrzucenia.

Avatar

vv

16 kwietnia 2018 Odpowiedz

na Ukrainie zalecana duuuża ostrożność

Avatar

Renata

29 sierpnia 2018 Odpowiedz

Założyłam działalność jednoosobową na Ukrainie, Fox, a teraz się okazuje ze nie mogę przebywać w Ukrainie tyle ile wymaga ode mnie kontrahent ukraiński bo obowiązuje mnie tylko 90 dni pobytu w ciągu 180 dni kalendarzowych. Jakiś koszmar place tu podatki, ubezpieczenie, jestem zameldowana a teraz mam zwjac się bo ustawodawca nie przewidział takich okoliczności. Może ktoś ma pomysł jak z tym sobie poradzić

Avatar

Marcin

16 stycznia 2019 Odpowiedz

Witam czy poradziła sobie Pani z tym problemem?

Avatar

kaszub

17 marca 2019 Odpowiedz

Witam, studiowalem na Ukrainie jeden semestr dawno temu (cos w stylu erasmusa). Wystarczylo w polowie pobytu pojechac do Polski i zaraz potem wrocic 🙂 Kolejne 90 dni czasu zalatwione 🙂

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*