Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ukraińcy stawiają na własny biznes w Polsce. Te firmy odniosły sukces

Wraz z rosnącym napływem obywateli Ukrainy do Polski rośnie liczba przedsiębiorstw zakładanych przez naszych sąsiadów nad Wisłą. Część z nich to innowacyjne biznesy, z usług których korzysta wiele podmiotów na całym świecie.

Foto: YAY Foto

W Polsce, według szacunków, mieszka już ponad 1,2 mln obywateli Ukrainy. Przyjęło się, że  z reguły pracują oni za nie duże pieniądze , wykonując najprostsze prace takie jak sprzątanie. Jednak nic bardziej mylnego. Liczba rejestracji działalności gospodarczej w Polsce przez obywateli Ukrainy stale wzrasta. Warto zwrócić uwagę, że w 2005 r. osoby zza Buga założyły w Polsce zaledwie 50 firm, a dziesięć lat później — już blisko 800. Dzisiaj funkcjonujących firm z Ukrainy jest ponad 3 tys.

Oto czwórka największych start-upów z Ukrainy, prowadzących swój biznes w Polsce

CallPage

Warszawski start-up założyła trójka przyjaciół z Ukrainy: Ross Knap, Sergey Butko i Andrew Tkachiv. Stworzyli widget, który zapewnia zwiększenie ilości otrzymywanych telefonów od nowych klientów. Współpracują już z ponad 2000 klientami. Dzięki temu udało im się osiągnąć ogromny sukces. Nie tak dawno, portal Mambiznes.pl przeprowadził z całym zespołem wywiad.

Wishround

Zakup prezentu nigdy nie należał do najprostszych czynności, w szczególności gdy ma się ograniczony budżet. Wiedział o tym Witalij Kedyk, który postanowił stworzyć serwis rozwiązujący ten problem. Kupując droższy prezent, zwykle dzielimy koszty na kilka osób. Ten sposób postanowił wykorzystać twórca Wishround. Zaś samym zakupem, zajmuje się już portal.

Tap4Parking

Autorzy portalu postanowili skupić się na problematyce parkowania aut.  Zebrali oni wszystkie dane dotyczące parkingów w różnych miastach. Dzięki aplikacji, każdy kierowca może zarezerwować swoje miejsce. Dodatkowo zawsze będzie wiedzieć, jak dużo zapłaci za parkowanie. Do tego, twórcy serwisu uzyskują dla kierowców, szereg zniżek.

Framewhere

Bogdan Tyskyy i Taras Gopko założyli Framewhere, portal związany z organizacją sesji zdjęciowych. Ich klienci mogą znaleźć fotografa, który zrealizuje sesję fotograficzną w idealnym dniu. Start-up założyli zaraz po przyjeździe do Polski.

Dlaczego Polska?

Na to pytanie, każdy przedsiębiorca z Ukrainy odpowiada praktycznie tak samo. Pierwszym argumentem i zarazem najważniejszym, jest bardzo niski poziom korupcji. Ten wskaźnik dla Ukrainy, wygląda bardzo niekorzystnie. Chcąc załatwić cokolwiek w urzędach w miarę szybko, konieczne jest przekazanie „koperty pod stołem”. Według rankingu korupcji na świecie, stworzonego przez organizację Transparency, Polska uplasowała się na pozycji 29 w 2016 roku na 176 państw, zaś Ukraina na 131 miejscu.

Kolejnym argumentem, który jest bardzo często przytaczany, to obecność na wspólnym rynku europejskim. Dzięki temu przedsiębiorcy z Polski mogą łatwo eksportować oraz importować swoje produkty. . Dodatkowo handlując wewnątrz UE, nie ma ceł, w przeciwieństwie do handlu z krajami spoza UE. Ponadto często pojawia się brak spójności prawodawstwa Ukrainy z UE. Przedsiębiorcy zza Bugu mogą mieć problemy, związane z niedostosowaniem się do wymogów unijnych.

Innym, również często przytaczanym argumentem jest wsparcie finansowe przedsiębiorstw. W Polsce funkcjonuje bardzo dużo funduszy inwestujących w start-upy. Pochodzą one przykładowo z budżetu Unii Europejskiej, Rządu RP, ale również od prywatnych funduszy inwestycyjnych.

Najbliższa przyszłość

Według badań prowadzonych przez wiele instytutów naukowych, liczba imigrantów z Ukrainy wraz z liczbą prowadzonych przez nich przedsiębiorstw w Polsce dalej będzie rosła. Wynika to z faktu sprzyjającej koniunktury w naszym kraju, ale również bezpieczeństwa. Prawdopodobnie dopóki nie pojawi się stabilizacja związana z zakończeniem działań wojennych na Ukrainie oraz nie poprawi się sytuacja gospodarcza, trend ten nie zostanie zmieniony.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
hehe 2 sty 2018 (00:25)

prawdziwe bizsnesy to sprzedaz fikcyjnych dokumentow, prawdziwa kasa ktora ciemny pokomunisty lud placi