Networking a młoda firma

Założyłeś swoje własne przedsiębiorstwo, chciałbyś pewnie i profesjonalnie wejść na rynek, potrzebujesz firmy, która zrobi dla Ciebie stronę internetową i kogoś, kto oryginalnie sformułuje na nią tekst? A może chciałbyś wypromować swoją działalność i szukasz profesjonalnej firmy, która zajęłaby się stworzeniem dla Ciebie ciekawych materiałów promocyjnych? Już nie musisz spędzać wielu godzin na szukaniu odpowiedniej firmy w Internecie, wystarczy, że weźmiesz udział w spotkaniu networkingowym.

Kiedy szukasz firmy, która ma coś dla Ciebie zrobić, lepiej nie sugerować się wyłącznie wyglądem strony internetowej. W takim wypadku efektywniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy, którą ktoś Ci polecił. Opierając swój wybór na rekomendacjach i referencjach redukujesz ryzyko i stres związany z możliwością dokonania złego wyboru.

Obecnie coraz więcej osób prowadzących działalność gospodarczą koncentruje się na budowaniu swojej własnej sieci kontaktów. Ludzie zawierają znajomości, dzięki którym później łatwiej jest im poruszać się w biznesowym świecie. Networking, bo tak nazywa się ów proces, jest w dzisiejszych czasach podstawowym narzędziem komunikacji każdego profesjonalisty.

Co to jest networking? Networking oznacza budowanie sieci kontaktów, które w razie potrzeby możemy wykorzystać w praktyce. Jego sens kryje się w tym, że nie trzeba znać tysiąca osób, ponieważ każda kolejna napotkana przez nas osoba, ma swoją własną sieć kontaktów. Jeśli poprosimy kogoś o pomoc, może osobiście nie będzie w stanie niczego dla nas zrobić, ale wielce prawdopodobne, że skieruje nas do odpowiedniej osoby.

Osoba poruszająca się w biznesowej dżungli musi zdawać sobie sprawę, że umiejętność gromadzenia informacji z rynku, ich krytyczna analiza i wyciąganie wniosków jest niezbędna do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. Jeśli chcemy odnieść sukces pomoże nam w tym postępowanie zgodnie z ideą networkingu. Powinniśmy rekomendować usługi swoje jak i osób należących do sieci, dzielić się wiedzą oraz udzielać pomocy, jeśli jest ona potrzebna. Należy pamiętać, że kontakty networkingowe opierają się na wzajemnym zaufaniu i wsparciu: dziś ja pomogę tobie, a w przyszłości ty być może będziesz mógł pomóc mnie – dajemy, aby otrzymywać (zasada „givers gain”).

Pamiętajmy, że relacje międzyludzkie stanowią obecnie jeden z podstawowych zasobów w organizacji, a czas, który poświęcamy koncentrując się na budowaniu więzi z innymi ludźmi, na pewno nie jest czasem straconym. Dzięki powiększaniu swojej sieci kontaktów tworzymy łańcuch wartości, który w przyszłości może okazać się bezcenny. W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo transakcji i prowadzonych inwestycji jest niezmiernie ważne dlatego ludzie wolą nie ryzykować i robią interesy z osobami, które znają lub które ktoś im polecił. Idea networkingu jest obecnie popularyzowana wśród przedsiębiorców, tworzone są kluby networkingowe, do których należy coraz więcej osób.

Pamiętajmy, że gdy już z satysfakcją możemy pochwalić się posiadaniem licznego grona ludzi w „naszej sieci”, nie możemy zapomnieć, że kontakty te, aby trwały i służyły nam przez długi czas – muszą być należycie pielęgnowane. Dlatego warto od czasu do czasu o sobie przypomnieć, wysłać maila, zapytać jak idą interesy, zaproponować swoją pomoc.

O tym, że w biznesie – tak jak i w życiu – dobrze zbudowana relacja z drugim człowiekiem to duża część sukcesu wiedzą również Beneficjenci AIP Poznań, którzy na początku września wzięli udział w pierwszym spotkaniu networkingowym zorganizowanym przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości w Poznaniu. Dlaczego warto uczestniczyć w tego typu imprezie? W ramach AIP Poznań działa obecnie ponad 70 firm, młodzi przedsiębiorcy oferują najróżniejsze usługi: organizują koncerty, spotkania integracyjne, wesela, zapewniają innowacyjne rozwiązania informatyczne, tworzą strony internetowych, zajmują się projektowaniem wnętrz, oferują kompleksowe usługi z różnych dziedzin. Biorąc udział w tego typu imprezie możemy być pewni, że my znajdziemy to czego szukamy i ktoś będzie potrzebował tego, co my możemy zaoferować.

Alicja Kurlapska
Dział Public Relations
Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości w Poznaniu

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*