Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak przekazać firmę po śmierci właściciela? Sukcesja krok po kroku

Gdy właściciel firmy umiera, zwykle rodzina zastanawia się co dalej? W tym czasie może dojść do tzw. sukcesji firmy.  Jednak aby tak się stało konieczne jest powołanie zarządcy sukcesyjnego.

Śmierć przedsiębiorcy i co dalej? ; Foto: ingimage

Problem z przekazaniem firmy dotyka coraz więcej osób. Jeszcze do niedawna w najtrudniejszej sytuacji były osoby, które chciały kontynuować jednoosobową działalność zmarłego. Bowiem zgodnie z prawem firma była nierozerwalnie związana ze swoim właścicielem. W praktyce oznaczało to, że umierał nie tylko człowiek, ale i przedsiębiorstwo. Wszystko zmieniła Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, która weszła w życie 25 listopada 2018 r.

Nowa ustawa wprowadziła zarządcę sukcesyjnego. Będzie on tymczasowo prowadzić firmę po śmierci przedsiębiorcy na rzecz jego sukcesorów np. dzieci, małżonka. Jego zadaniem będzie zarządzał biznesem, aż do zakończenia formalności spadkowych i podjęcia decyzji przez spadkobierców co do dalszych losach firmy.

Kto może zostać zarządcą sukcesyjnym?

Zarządcą sukcesyjnym może zostać osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Istotne jest, że może być spokrewniony z przedsiębiorcą.  Jedynym wymogiem, o którym wspomina ustawa jest brak zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Dodatkowo zarządca sukcesyjny nie może być osobą prawną, np. spółka.

Zarządcą sukcesyjnym nie musi być również jedna osoba. Zarządzać majątkiem firmy może kilka osób wspólnie. W takim przypadku zarządcą sukcesyjnym nie będzie jednak spółka, a ten ze wspólników czy pracowników podmiotu profesjonalnego, którego uprawniona osoba powoła na zarządcę sukcesyjnego.

Powołanie zarządcy sukcesyjnego

Przypisanie zarządcy sukcesyjnego do firmy jest dość proste i nic nie kosztuje. Przedsiębiorca musi jedynie w zwykłej formie pisemnej (albo w formie elektronicznej) oświadczyć, że powołuje określoną osobę na zarządcę sukcesyjnego. Takie samo oświadczenie musi złożyć osoba powołana.

Fot. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Jednak samo pisemne oświadczenie nie wystarczy do powołania zarządcy sukcesyjnego. Konieczne jest złożenie wniosku o wpis powołanego zarządcy sukcesyjnego do CEIDG. Można go złożyć elektronicznie za pomocą formularza CEIDG-ZS.

Fot. biznes.gov.pl

Przy wprowadzaniu zmian we wpisie CEIDG, na samym dole formularzu znajduje się rubryka „Do wniosku dołączam załącznik CEIDG-ZS, który należy zaznaczyć. To spowoduje przekierowanie do nowego formularza, gdzie będzie należało uzupełnić dane zarządcy.

Ustawa przewiduje możliwość powołania przez przedsiębiorcę tzw. zarządcy „rezerwowego”, czyli osoby, która będzie pełniła funkcję zarządcy sukcesyjnego w przypadku, gdy powołany w pierwszej kolejności zarządca sukcesyjny zrezygnuje z tej funkcji albo nie będzie mógł jej pełnić.

Przekazanie firmy po śmierci

Jeśli w trakcie życia przedsiębiorcy nie został powołany zarządca sukcesyjny, to ustawodawca przewidział „mechanizm awaryjny”. W ciągu 2 miesięcy od śmierci właściciela zarządcę sukcesyjnego powołać może spadkobierca. Jednak w takim przypadku niezbędna będzie wizyta u notariusza.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.