Streszczenie biznesplanu

Pierwszą częścią biznesplanu jest jego streszczenie. Może ono powstać dopiero wtedy gdy gotowy jest cały biznesplan. Streszczenie musi bowiem zawierać wszystkie najistotniejsze informacje z poszczególnych części biznesplanu. Ten fragment jest wizytówką biznesplanu i musi być szczególnie starannie przygotowany. Bardzo często od niego zależy to czy czytający zainteresuje się przedsięwzięciem opisanym w dalszej części dokumentu.

UWAGA! Żadna instytucja nie podejmie decyzji na podstawie streszczenia, ale od tej części zależy czy dalsze rodziały zostaną w ogóle przeczytane.”Pierwsze wrażenie” jest ważniejsze niż nam się wydaje. Streszczenie nie przekona żadnej instytucji do inwestycji w dany pomysł, ale może skutecznie do tego zniechęcić.
Streszczenie powinno być esencją zawierającą wszystkie najważniejsze elementy biznesplanu. Czytający streszczenie chce mieć wstępną i syntetyczną informację o planowanym przedsięwzięciu. Ta część musi przykuć uwagę i zachęcić adresata biznesplanu do dalszej lektury, dlatego ważna jest zarówno merytoryczna treść jak i szata graficzna, która tą treść będzie uzupełniała. Czytajacego biznesplan może bowiem zniechęcić do dalszej lektury mało interesująca treść jak również niechlujny mało profesjonalny wygląd.
Pamiętajmy, że jedno lub dwustronicowe streszczenie może zadecydować o tym, czy czytający zainteresuje się dalszymi rozdziałami, dlatego powinniśmy umieścić w streszczeniu tylko najważniejsze informacje jak np.: krótki opis przedsięwzięcia, przewidywane koszty i potrzeby finansowe, najważniejsze prognozy finansowe.
W streszczeniu powinny się znaleźć następujące informacje:
– cel opracowania biznes planu
– wysokość i przeznaczenie potrzebnych środków
– krótki opis produktów/usług i rynków zbytu ze szczególnym uwzględnieniem korzyści dla klienta
– doświadczenie i umiejętności kierownictwa w kontekście przydatności do danego przedsięwzięcia
– główne dane finansowe

Zobacz przykładowy biznesplan

Alicja Rozłucka

MamBiznes.pl

Komentarze

xoWQDPSDDxKSsUFubH

23 kwietnia 2011 Odpowiedz

JLEBRo mnmmjwbgmest

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*