0 zł na ZUS, drobna sprzedaż na Allegro bez rejestracji firmy, czyli co Konstytucja Biznesu daje młodym przedsiębiorom?

W piątek Sejm uchwalił tzw. Konstytucję Biznesu, której celem jest zachęcenie do zakładania firm i ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. Co młodzi przedsiębiorcy zyskują dzięki przyjętym przez parlament rozwiązaniom?

Foto: thetaXstock

0 zł na ZUS przez pół roku

Osoby, które myślą o założeniu własnego biznesu najbardziej interesować będzie wprowadzenie tzw. ulgi na start. Zakłada ona zwolnienie młodego przedsiębiorcy z konieczności opłacania składek na ZUS przez pierwsze 6 miesięcy działalności gospodarczej. Zamiana jest o tyle istotna, że dziś nowa firma od pierwszego miesiąca działalności odprowadza do ZUS blisko 500 zł składek(razem ze składką zdrowotną) niezależnie, czy generuje jakiekolwiek przychody.

Nowe przepisy powodują, że przez pół roku świeżo upieczony przedsiębiorca zapłaci 0 zł na ZUS. Jak szacuje Ministerstwo Rozwoju, z którego wyszła ta propozycja rocznie z ulgi na start skorzysta około 200 tys. młodych firm. Warto dodać, że po okresie „karencji” w opłacaniu składek firma zapłaci je, ale na preferencyjnych warunkach, jak to jest obecnie.

Drobny biznes bez rejestracji firmy

Drugim ważnym elementem Konstytucji Biznesu jest wprowadzenie tzw. działalności nierejestrowej. Rozwiązanie zakłada możliwość prowadzenia drobnego biznesu bez konieczności zakładania firmy, a tym samym także bez obowiązku płacenia składek na ZUS. Aby działalność można było uznać za nierejestrową jej miesięczne przychody nie mogą przekroczyć 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. W praktyce oznacza to, że po wejściu przepisów w życie nie muszą rejestrować działalności gospodarczej osoby, których biznes generuje 1050 zł. Od 1 stycznia 2018 roku minimalna płaca wynosi bowiem 2100 zł.

Instytucja działalności nierejestrowej pomyślana jest o drobnych biznesach wykonywanych w domu jak: krawiectwo, pieczenie ciast czy korepetycje. Na nowych rozwiązaniach skorzystają także osoby wykonujące proste usługi sprzątania, naprawy czy fryzjer lub kosmetyczka z dojazdem do domu. Przepisy wychodzą także naprzeciw osobom sprzedającym w internecie (m.in. sprzedawcy na Allegro) na małą skalę.

REGON do kosza i co jeszcze?

Przyjęte przez Sejm rozwiązania zakładają także zniesienie obowiązku posługiwania się przez firmy numerem REGON. Od wejścia przepisów w życie przedsiębiorca we wszystkich urzędach będzie używał wyłącznie numeru NIP. Oprócz tego Konstytucja Biznesu wprowadza instytucję Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, który ma pomagać w rozstrzyganiu sporów między osobami prowadzącymi działalność, a instytucjami. Nowe prawo wprowadza także możliwość bezterminowego(dziś jest to maksymalnie 12 miesięcy) zawieszenia działalności gospodarczej, czego będzie można dokonać także online. Konstytucja Biznesu zawiera także zasadę domniemania legalizmu,a więc co nie jest zabronione jest dozwolone.

To tylko niektóre z rozwiązań skierowanych do przedsiębiorców uchwalonych w piątek. Konstytucja Biznesu składa się z 5 ustaw, które w sumie zmieniają blisko 200 różnych ustaw dotyczących zakładania i prowadzenia własnego biznesu.

Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

Ratatuj

29 stycznia 2018 Odpowiedz

No nareszcie, a jak będzie wyjdzie w praniu…

Avatar

Leszek

13 kwietnia 2018 Odpowiedz

A nie prościej zrobić kwotę wolna od podatku 50000zł jak w Wielkiej Brytanii? albo 80000zł? i nic wtedy nie potrzeba?

Avatar

aras

29 stycznia 2018 Odpowiedz

To jest już przegłosowane czy dopiero będzie? Od kiedy wchodzi w życie?

Avatar

Jacek

29 stycznia 2018 Odpowiedz

Witam,
Od kiedy te zasady wchodzą w życie?

Avatar

Japytam

4 lutego 2018 Odpowiedz

Kiedy zasady wejdą w życie ? To na 100% pewne ?

Avatar

nn

15 lutego 2018 Odpowiedz

mowia ,ze od 1 marca 2018 roku . Na to czekalem ale chociaz daliby 1300zl msc bo jeszcze od tego podatek odliczyc wie

Avatar

Ksyś

11 marca 2018 Odpowiedz

1000 zł dochodu czy przychodeu??? :/

Avatar

sasasa

26 marca 2018 Odpowiedz

przychodu, więc kupa 🙂

Avatar

kno

24 marca 2018 Odpowiedz

@Ksys: o ile wiem to przychodu

Swoją drogą, ktoś może wie, czy mogę zarejestrować firmę i nie płacić ZUS, czy to jest tak, że obie rzeczy są razem w pakiecie?

Avatar

Łuaksz

30 marca 2018 Odpowiedz

możesz podczepić się pod fundacje, zaplacisz 250 zł/msc + opłaty księgowosci, niższy podatek. Ale ZUS nie bedziesz płacić ani ubezp.

Avatar

sasasa

26 marca 2018 Odpowiedz

przychodu, więc kupa 🙂

Avatar

koko

24 kwietnia 2018 Odpowiedz

No nie… Nie chodzi o kwotę wolną, tylko o ZUS. Małe firmy często i tak nie płacą podatku,ale ZUS muszą. Choć ZUS, to też pewien podatek, tylko inaczej nazwany.

Avatar

Piotrek

22 czerwca 2018 Odpowiedz

Mam kilka pytań dotyczących działalności nierejestrowej. Po pierwsze – jak wygląda sprawa rozliczenia kosztów związanych z działalnością ? czy mogę odliczać koszty paliwa, jeśli w mojej działalności będę dojeżdżał do klientów samochodem? Jak prosić o faktury na stacjach paliw nie posiadając numeru NIP ani zarejestrowanej firmy i jak wystawiać faktury VAT wybranym klientom firmowym, jeśli nie posiadam NIPu ?

Avatar

qwerty

4 września 2018 Odpowiedz

mały kroczek do przodu ale nie do końca wszystko przemyślane
1050 przychodu to około 200/300 zł dochodu (na myśli mam drobną sprzedaż)
Przekroczymy np. 100 zł i już musimy zakładać firmę. Skąd wziąć 500 zł na ZUS skoro dochód jest mniejszy?

Należy zwiększyć kwotę działalności nierejestrowanej do minimum 100% płacy minimalnej

Avatar

Kamil

18 stycznia 2019 Odpowiedz

Czyli mam rozumiec ze w przypadku sprzedazy internetowej ,prowadze sobie ewidencje kosztow i przychodow .Koszty odejmuje od przychodow i mam zysk od ktorego na koniec roku musze zaplacic podatek .Rozumiem ze nigdzie nie musze nic zglaszac tylko zaplacic podatek .

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*