Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

0 zł na ZUS, drobna sprzedaż na Allegro bez rejestracji firmy, czyli co Konstytucja Biznesu daje młodym przedsiębiorom?

W piątek Sejm uchwalił tzw. Konstytucję Biznesu, której celem jest zachęcenie do zakładania firm i ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. Co młodzi przedsiębiorcy zyskują dzięki przyjętym przez parlament rozwiązaniom?

Foto: thetaXstock

0 zł na ZUS przez pół roku

Osoby, które myślą o założeniu własnego biznesu najbardziej interesować będzie wprowadzenie tzw. ulgi na start. Zakłada ona zwolnienie młodego przedsiębiorcy z konieczności opłacania składek na ZUS przez pierwsze 6 miesięcy działalności gospodarczej. Zamiana jest o tyle istotna, że dziś nowa firma od pierwszego miesiąca działalności odprowadza do ZUS blisko 500 zł składek(razem ze składką zdrowotną) niezależnie, czy generuje jakiekolwiek przychody.

Nowe przepisy powodują, że przez pół roku świeżo upieczony przedsiębiorca zapłaci 0 zł na ZUS. Jak szacuje Ministerstwo Rozwoju, z którego wyszła ta propozycja rocznie z ulgi na start skorzysta około 200 tys. młodych firm. Warto dodać, że po okresie „karencji” w opłacaniu składek firma zapłaci je, ale na preferencyjnych warunkach, jak to jest obecnie.

Drobny biznes bez rejestracji firmy

Drugim ważnym elementem Konstytucji Biznesu jest wprowadzenie tzw. działalności nierejestrowej. Rozwiązanie zakłada możliwość prowadzenia drobnego biznesu bez konieczności zakładania firmy, a tym samym także bez obowiązku płacenia składek na ZUS. Aby działalność można było uznać za nierejestrową jej miesięczne przychody nie mogą przekroczyć 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. W praktyce oznacza to, że po wejściu przepisów w życie nie muszą rejestrować działalności gospodarczej osoby, których biznes generuje 1050 zł. Od 1 stycznia 2018 roku minimalna płaca wynosi bowiem 2100 zł.

Instytucja działalności nierejestrowej pomyślana jest o drobnych biznesach wykonywanych w domu jak: krawiectwo, pieczenie ciast czy korepetycje. Na nowych rozwiązaniach skorzystają także osoby wykonujące proste usługi sprzątania, naprawy czy fryzjer lub kosmetyczka z dojazdem do domu. Przepisy wychodzą także naprzeciw osobom sprzedającym w internecie (m.in. sprzedawcy na Allegro) na małą skalę.

REGON do kosza i co jeszcze?

Przyjęte przez Sejm rozwiązania zakładają także zniesienie obowiązku posługiwania się przez firmy numerem REGON. Od wejścia przepisów w życie przedsiębiorca we wszystkich urzędach będzie używał wyłącznie numeru NIP. Oprócz tego Konstytucja Biznesu wprowadza instytucję Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, który ma pomagać w rozstrzyganiu sporów między osobami prowadzącymi działalność, a instytucjami. Nowe prawo wprowadza także możliwość bezterminowego(dziś jest to maksymalnie 12 miesięcy) zawieszenia działalności gospodarczej, czego będzie można dokonać także online. Konstytucja Biznesu zawiera także zasadę domniemania legalizmu,a więc co nie jest zabronione jest dozwolone.

To tylko niektóre z rozwiązań skierowanych do przedsiębiorców uchwalonych w piątek. Konstytucja Biznesu składa się z 5 ustaw, które w sumie zmieniają blisko 200 różnych ustaw dotyczących zakładania i prowadzenia własnego biznesu.

Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Kamil 18 sty 2019 (14:28)

Czyli mam rozumiec ze w przypadku sprzedazy internetowej ,prowadze sobie ewidencje kosztow i przychodow .Koszty odejmuje od przychodow i mam zysk od ktorego na koniec roku musze zaplacic podatek .Rozumiem ze nigdzie nie musze nic zglaszac tylko zaplacic podatek .