Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

10 start-upów z branży fintech, które odniosły sukces

 

Rynek fintechów rozpoczął swój dynamiczny rozwój, bezpośrednio po wybuchu wielkiego kryzysu gospodarczego w 2007 roku. To właśnie wtedy złożyły się dwa główne czynniki, które przyczyniły się do rozwoju tej branży. Do nich można zaliczyć rozwój technologii i jej upowszechnienie oraz problemy banków. Od tamtego czasu rynek gwałtownie się rozrósł, a całkowita wartość fintechów na świecie przekroczyła 10 bilionów USD. Oto przykłady start-upów, które odniosły sukces w branży fintech.

  1. YapStone

Skupia się na przeprowadzaniu płatności przy sprzedaży bądź wynajmie luksusowych nieruchomości. Jest jednym z najstarszych fintechów na rynku, funkcjonuje już od 1999 (jednak największy wzrost osiągnął po roku 2006).

  1. Braintree

Jeden z najpopularniejszych fintechów specjalizujących się w mobilnych i internetowych systemach płatności dla e-commerce. To właśnie ten start-up był prekursorem w płatnościach mobilnych. Do ich klientów można zaliczyć Airbnb, Uber.

  1. Adyen

Jest to firma, która swoją siedzibę ma w Amsterdamie. Zapewnia możliwość dokonywania płatności wszędzie na świecie. Zaufało jej już ponad 4500 firm, a wśród nich to Facebook czy Netflix.

  1. Lending Club

Jest zaliczany do pionierów fintechów stając się jednym z największych platform płatności e-mailowych (P2P). Ponadto Lending Club prowadzi internetową platformę kredytową, która umożliwia kredytobiorcom uzyskanie pożyczki, a inwestorzy mogą kupować weksle zabezpieczone płatnościami z tytułu pożyczek.

  1. Addepar

Addepar został założony przez Joe Lonsdale i Jasona Mirra w 2009 roku. Jest to firma technologiczna zarządzająca inwestycjami, oferująca zintegrowaną platformę oprogramowania finansowego. Z jego oprogramowania korzystają biura jedno- i wielorodzinne, doradcy majątkowi, duże instytucje finansowe, fundacje i fundacje. W roku 2016 Addepar zdobył tytuł Best Financial Management Solution.

  1. Commonbond

Uzyskanie taniego kredytu studenckiego jest prawdziwym problemem. Commonbond postanowił to zmienić. Jest pożyczkodawcą na rynku, który obniża koszty pożyczek studenckich dla kredytobiorców, finansując je obligacjami. Dzięki temu spłata zobowiązań może zostać odroczona w czasie, jednocześnie obniżając koszty tych pożyczek. Według wyliczeń Commonbond, studenci mogą zaoszczędzić ponad 14 000 USD względem tradycyjnych kredytów studenckich.

Firma została założona w 2012 roku przez Davida Kleina, Michaela Taormina i Jessupa Sheana. Dziś jest warta ponad miliard USD.

  1. Kabbage

Z powodu trudności w uzyskaniu pożyczek bankowych, Kabbage postanowił udzielać pożyczek małym firmom i konsumentom za pośrednictwem zautomatyzowanej platformy pożyczkowej. Firma została założona przez Rob Frohwein, Marc Gorlin i Kathryn Petralia w 2009 roku, a jej główna siedziba znajduje się w Atlancie.

  1. Robinhood

Założona w 2013 roku przez Vladimira Teneva i Baiju Bhatt’a, Robinood to aplikacja na smartfony, która pozwala inwestować w spółki giełdowe i fundusze giełdowe notowane na giełdach amerykańskich bez płacenia prowizji.

  1. SoFi

SoFi została założona w 2011 roku przez Mike’a Cagneya, Dana Macklina, Jamesa Finnigana i Iana Brady’ego. Firma zapewnia refinansowanie kredytów studenckich, kredytów hipotecznych i pożyczek osobistych.Algorytmy kredytowe firmy ignorują ocenę zdolności kredytowej. Od 2016 roku SoFi sfinansowało ponad 12 miliardów USD łącznej kwoty kredytu i ma 175 000 członków.

  1. Stripe

Firma została założona przez braci Patricka i Johna Collison’ów. Stripe to główny konkurent  innego fintecha – Paypal’a. Ta irlandzka firma funkcjonuje już w ponad 25 krajach. Umożliwia dokonywania indywidualnych i biznesowych płatności przez internet.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

 

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.