Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

25 tys. zł bezzwrotnej dotacji na założenie firmy kusi kolejnych chętnych

Bezrobotni chętnie sięgają po bezzwrotne dotacje na założenie firmy. Do 1 września z tej formy finansowania własnego biznesu skorzystało blisko 25 tys. osób – dowiedział się portal MamBiznes.pl.

Źródło: FORUM/ Krzysztof Wierzbowski

Bezzwrotne dotacje na rozkręcanie biznesów przez osoby pozostające bez pracy to jedna z najpopularniejszych form wsparcia przedsiębiorczości. W okresie od 1 stycznia do końca sierpnia 2017 r. powiatowe urzędy pracy przeznaczyły na udzielenie jednorazowych dofinansowań na założenie działalności gospodarczej 511 273,2 tys. zł, z których skorzystało 24 889 osób – dowiedział się portal MamBiznes.pl.

Obecnie bezrobotni mogą się ubiegać o bezzwrotne wsparcie w kwocie 25,3 tys. zł. Wszystko za sprawą wysokości przeciętnego wynagrodzenia, od której uzależniony jest maksymalny poziom wsparcia. A stanowi ona 600% przeciętnej płacy, która według statystyki GUS wynosi 4218,92 zł. To oznacza, że w tym roku pojedyncza firma może uzyskać dokładnie 25 308 zł. O dotację może się ubiegać osoba zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna, która w okresie ostatnich 12 miesięcy nie odmówiła, bez uzasadnionej przyczyny, przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej. Nie mogą się ubiegać o wsparcie osoby, które korzystały wcześniej z pożyczki z Funduszu Pracy lub innych rządowych programów wspierających podejmowanie działalności gospodarczej.

Mimo iż zainteresowanie bezzwrotnymi dotacjami z urzędu pracy nie maleje to ilość środków przeznaczanych na ten cel spada z roku na rok. Jeszcze w 2014 roku na bezzwrotne wsparcie dla osób bez pracy przeznaczono 983,4 mln zł, co pozwoliło na założenie 49 tys. firm. Rok później pula spadła do 913,5 mln zł, a liczba nowych firm 46 tys. W roku 2016 ostateczna kwota przeznaczona na dotacje z powiatowych urzędów pracy wyniosła 877,4 mln zł. Pula wystarczyła na uruchomienie 44 tys. działalności gospodarczych. Więcej o tym, jak zdobyć dotację z urzędu pracy dowiesz się w poradniku. Przeczytaj.

Grzegorz Marynowicz

MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.