500 zł ulgi w ZUS od 1 stycznia przyszłego roku

Mały ZUS zakładający 500 zł ulgi w ZUS zostanie wprowadzony w ciągu pierwszych 100 dni działania nowego rządu. Taką obietnicę na wspólnej konferencji przedstawili Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki. Wprowadzenie ulgi w składkach na ZUS to jedna ze składowych „Piątki na 100 dni”.

Fot. Puls Biznesu/ Marek Wiśniewski

Prezes PiS i premier swoje propozycje ogłosili w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości na ul. Nowogrodzkiej. – Konkretne obietnice i działania składają się na konkretne państwo. Pokazujemy jak w ciągu pierwszych 100 dni chcemy realizować pierwsze zapowiedzi- mówi Jarosław Kaczyński. – Pierwszy obszar dotyczący mikro i małych firm. Te rozwiązania skierowane są do właścicieli zakładów fryzjerskich, warsztatów, cukierni, piekarni czy drobnych sklepików . Tam gdzie dochody nie przekraczają 6 tys. zł dochodów a przychody 10 tys. zł – te firmy zapłacą niższe składki. To dla dużych firm nie jest znaczące rozwiązanie, ale dla małych firm będzie to mocno odczuwalne – mówił z kolei premier Mateusz Morawiecki.

Według wyliczeń przedstawionych przez prezesa Rady Ministrów  średnio miesięcznie korzyść dla małego przedsiębiorcy będzie wynosiła 500 zł ulgi w składce. Maksymalna miesięczna oszczędność może wynosić nawet 700 zł. Rocznie daje to ponad 8 tys. zł oszczędności mikrofirm. – Chcieliśmy zapowiedzieć coś co odnosi się do wartości, którą wnosimy do życia publicznego a więc wiarygodności. W ciągu pierwszych 100 dni zostaną uchwalone ustawy, albo programy rządowe. Dotyczy to m.in. tzw. małego ZUS-u – dodał prezes Jarosław Kaczyński.

Nowe zasady opłacania składek na ZUS przez najmniejsze firmy wejdą w życie 1 stycznia roku 2020. Według tych szacunków jednoosobowa firma, która wypracuje 2000 zł dochodu na nowych zasadach zapłaci 728,77 zł składek na ubezpieczenia społeczne. Obecnie taka firma płaci 1316,97 zł co oznacza oszczędność dla mikrofirmy na poziomie 588 zł. Jeśli dochód firmy zwiększy się do 2500 zł miesięcznie to do ZUS przeleje składkę w wysokości 807,88 zł. W tym wypadku w portfelu małego przedsiębiorcy pozostanie 509,09 zł. W przypadku miesięcznego dochodu na poziomie 3 000 składa wyniesie 886,97 zł, a oszczędność w porównaniu do obecnych zasad 430 zł.

Zdaniem premiera na nowych rozwiązaniach skorzysta około 300 tys. małych firm.  To już kolejne propozycje skierowane do przedsiębiorców. Warto przypomnieć także pomysły zwiększania płacy minimalnej co spotkało się z licznymi krytycznymi opiniami środowiska przedsiębiorców.

Komentarze

Avatar

klin

7 października 2019 Odpowiedz

Sranie w banie . PRZY DOCHODZIE DO 4000 i przychodzie do 10000 na miech chcę płacic tyle samo co rolnicy czyli ca 400 pln na kwartał .

Avatar

Marcin

7 października 2019 Odpowiedz

To sporo. Dlaczego tak duży zus? Nie oszukujmy się że od 2000 dochodu młody przedsiębiorca powinien płacić mniej 500 zł. Firma przez pierwsze 2 lata powinna być chroniona i dostawać dopłaty. To głównie przedsiębiorcy a nie młodzi powodują wartość dodana, a z powodu wysokiego zus u niema decyzji o działalności. Przez lata nic się nie zmienia.

Avatar

Trugor

7 października 2019 Odpowiedz

I ktoś mi chce powiedzieć że to łaska. 2500 zł dochodu – 807 zł ZUS ile to procent. A no 32. Takie firmy w ogóle nie powinny nic płacić. Jak odliczyć jeszcze podanego dochodowy to noc tylko szarą strefą bo inaczej gdzie sens.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*