Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

9-proc. CIT dla polskich małych i średnich firm byłby najniższy w UE

Zapowiedź przez premiera Mateusza Morawieckiego obniżenia CIT dla małych i średnich firm z 15 do 9 proc. oznacza, że stawka ta będzie najniższa w UE. 9-proc. CIT mają teraz Węgrzy.

Foto: YAY Foto

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w sobotę duże ułatwienia dla przedsiębiorców, m.in. CIT dla małych i średnich firm ma spaść z 15 do 9 proc.

Stosunkowo niską stawkę CIT – oprócz Węgier – ma w Unii Europejskiej też w Bułgaria – 10 proc. i na Cypr – 12,5 proc. W Czechach jest to 19 proc., w Danii – 22 proc., a w Rumunii – 16 proc.

W krajach Zachodu te stawki są z reguły wyższe. W Austrii to 25 proc., Belgii – 29 proc., we Francji ponad 33 proc. (stawka w tym kraju może być jednak niższa lub wyższa w zależności od przychodów), w Holandii 25 proc. W Niemczech to 15 proc., a Wielkiej Brytanii – 19 proc. Na Hiszpania ma stawkę CIT na poziomie 25 proc., a Portugalia 21 proc.

Przeczytaj także o niższych składkach na ZUS dla małych firm

Wymienione stawki są głównymi stawkami podatkowymi CIT. Część krajów stosuje niższe stawki podatkowe w odniesieniu do mniejszych firm charakteryzujących się niższymi przychodami.

autor: Łukasz Osiński (PAP)
luo/ amac/

 

 

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Leszek 19 kwi 2018 (07:23)

Na dodatek w Polsce to wystarczą dwie noce i stawki z dnia na dzień mogą być kilka razy wyższe..