9-proc. CIT dla polskich małych i średnich firm byłby najniższy w UE

Zapowiedź przez premiera Mateusza Morawieckiego obniżenia CIT dla małych i średnich firm z 15 do 9 proc. oznacza, że stawka ta będzie najniższa w UE. 9-proc. CIT mają teraz Węgrzy.

Foto: YAY Foto

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w sobotę duże ułatwienia dla przedsiębiorców, m.in. CIT dla małych i średnich firm ma spaść z 15 do 9 proc.

Stosunkowo niską stawkę CIT – oprócz Węgier – ma w Unii Europejskiej też w Bułgaria – 10 proc. i na Cypr – 12,5 proc. W Czechach jest to 19 proc., w Danii – 22 proc., a w Rumunii – 16 proc.

W krajach Zachodu te stawki są z reguły wyższe. W Austrii to 25 proc., Belgii – 29 proc., we Francji ponad 33 proc. (stawka w tym kraju może być jednak niższa lub wyższa w zależności od przychodów), w Holandii 25 proc. W Niemczech to 15 proc., a Wielkiej Brytanii – 19 proc. Na Hiszpania ma stawkę CIT na poziomie 25 proc., a Portugalia 21 proc.

Przeczytaj także o niższych składkach na ZUS dla małych firm

Wymienione stawki są głównymi stawkami podatkowymi CIT. Część krajów stosuje niższe stawki podatkowe w odniesieniu do mniejszych firm charakteryzujących się niższymi przychodami.

autor: Łukasz Osiński (PAP)
luo/ amac/

 

 

Komentarze

Avatar

Działacz gospodarczy

16 kwietnia 2018 Odpowiedz

Jak zwykle propaganda rządowa ma na celu stworzyć wrażenie, że tacy to oni dobrzy są. Podczas gdy w rzeczywistości większość małych firm w Polsce to działalności gospodarcze, które nie płacą CIT-u tylko PIT i nic na tym nie skorzystają. Niech PIT dla małych firm obniżą to będzie faktyczna dobra zmiana.

Małe firmy zapłacą niższe składki na ZUS – DESK Tarnów – strefa przedsiębiorcy – bezpłatna sala konferencyjna, szkoleniowa, komputerowa oraz biuro

17 kwietnia 2018 Odpowiedz

[…] Przeczytaj także o obniżce podatku CIT dla małych firm […]

Avatar

Leszek

19 kwietnia 2018 Odpowiedz

Przecież wszyscy mali przedsiębiorcy płaca Pit a nie Cit !! , na Cit to trzeba minimum 5000..zł kapitału założycielskiego opłacić.. i prowadzić pełna księgowość z księgowymi itd ..

Avatar

Leszek

19 kwietnia 2018 Odpowiedz

Na dodatek w Polsce to wystarczą dwie noce i stawki z dnia na dzień mogą być kilka razy wyższe..

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*