Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Małe firmy zapłacą niższe składki na ZUS

Bardzo mnie cieszy, że projekt „mały ZUS dla małych firm” został zapowiedziany przez premiera jako jeden z pięciu priorytetów rządu – powiedziała PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Dodała, że projekt jest gotowy i liczy na efektywny i szybki proces legislacyjny.

Jadwiga Emilewicz ; Foto: Puls Biznesu/ Marek Wiśniewski

W sobotę odbyła się konwencja PiS i Zjednoczonej Prawicy pod hasłem „Polska jest jedna”. W jej trakcie premier Mateusz Morawiecki zapowiedział m.in. niższy ZUS dla małych firm.

„Bardzo mnie cieszy, że projekt +mały ZUS dla małych firm+ został zapowiedziany przez pana premiera jako jeden z pięciu priorytetów rządu. Ten projekt jest dla mnie szczególnie ważny. Przez ostatnie miesiące intensywnie pracowaliśmy, żeby był jak najlepiej przygotowany i przede wszystkim wyliczony pod względem kosztów dla budżet państwa” – powiedziała PAP minister Jadwiga Emilewicz.

Przypomniała, że projekt zakłada proporcjonalne do przychodu i obniżone składki na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, którzy uzyskują przeciętne miesięczne przychody nieprzekraczające 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. to 5250 zł).

Przeczytaj także o obniżce podatku CIT dla małych firm

Podkreśliła, że „projekt jest gotowy, uzgodniony zarówno z ZUS, jak i z ministrami finansów oraz rodziny, pracy i polityki społecznej”. „Liczę na efektywny i szybki proces legislacyjny. Naszym celem jest, aby przedsiębiorcy, których przychody w tym roku nie przekroczyły średniomiesięcznie 5250 zł, mogli już od 1 stycznia 2019 r. skorzystać z nowych regulacji” – poinformowała minister.

W ocenie szefowej MPiT zmiany mogą dotyczyć nawet 200 tys. przedsiębiorców, głównie prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

„Liczymy więc, że małe polskie firmy, rzemieślnicy, drobni przedsiębiorcy poczują realną ulgę dzięki tym rozwiązaniom, a dla wielu osób będzie to szansa i impuls do wyjścia z tzw. szarej strefy” – mówiła minister Jadwiga Emilewicz. Dodała, że „ważne są też inne spodziewane efekty tych zmian, takie jak rozwój przedsiębiorczości, pobudzenie aktywności zawodowej oraz poprawa przeżywalności przedsiębiorstw”. (PAP)

autor: Magdalena Jarco
edytor: Anna Mackiewicz
maja/ amac/

 

 

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.