Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

97 tys. zł na rozkręcenie własnego biznesu. BGK zachęca do zgłaszania pomysłów

Prawie 97 tys. zł atrakcyjnie oprocentowanej pożyczki czeka na osobę, która myśli o założeniu własnej firmy. Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował o nowych limitach w ramach programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”.

Fot. YAY Foto

Masz biznesową ideę, ale szuka pieniędzy na jej realizację? Jedną z możliwości zdobycia gotówki na start w biznesie jest inicjatywa „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Program realizowany przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Rządowy program wystartował pod koniec 2013 roku. Założeniem inicjatywy jest udzielanie atrakcyjnie oprocentowanych pożyczek osobom, które myślą o własnym biznesie, ale brakuje im kapitału na start. Program skierowany jest do bezrobotnych, studentów oraz świeżo upieczonych absolwentów. Zanim osoba z pomysłem na biznes będzie go mogła zrealizować nie obejdzie się bez wizyty u pośrednika finansowego w danym województwie.

W tym roku w ramach programu do rozdania jest 110 mln zł – dowiedział się portal MamBiznes.pl. Te pieniądze trafią do przedsiębiorczych osób, którym brakuje kapitału na start w biznesie. Od września 2019 r. maksymalna kwota pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej wynosi 96 784,80 zł, zaś na utworzenie miejsca pracy 29 035,44 zł. Jest to skutkiem zmiany wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w II kwartale 2019 r. (zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego dot. przeciętnego wynagrodzenia w II kwartale 2019 r.).

Jak zdobyć te pieniądze?

Aby zdobyć wsparcie na starcie pomysłodawca musi odwiedzić pośrednika finansowego działającego w danym województwie. To tam należy złożyć wypełniony wniosek, w którym przedstawiony zostanie biznesowa idea. Decyzja o dotycząca przyznania lub odmowy udzielenia pożyczki wydawana jest w ciągu maksymalnie 14 roboczych. Zabezpieczeniem pożyczki jest weksel własny pożyczkobiorcy oraz poręczenie osoby fizycznej. Na zwrot udzielonego finansowego wsparcia właściciel firmy ma 7 lat. Pożyczka udzielana młodej firmie oprocentowana jest na poziomie 0,25 stopy redyskonta weksli NBP a więc obecnie 0,44% w skali roku.

Przez blisko 6 lat funkcjonowania programu młodzi przedsiębiorcy założyli ponad 4 tys. przedsiębiorstw, które łącznie otrzymały z BGK 280 mln zł. Inicjatywa pozwala także pozyskać pieniądze na utworzenie stanowiska pracy. Na ten cel przeznaczono łącznie 2,7 mln zł. W ubiegłym roku z tej formy wsparcia skorzystało 700 młodych przedsiębiorców.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
anonim 16 wrz 2019 (13:22)

Po co przecież jest 500+