Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Będzie nowelizacja „małego ZUS-u”

„Mały ZUS” funkcjonuje dopiero od kilku tygodni, jednak już szykuje się pierwsza nowelizacja tego rozwiązania. – Zbieramy opinie od przedsiębiorców i w ciągu miesiąca przedstawimy propozycje nowelizacji ustawy wprowadzającej „mały ZUS” – powiedział dla Polskiej Agencji Prasowej Rzecznik MŚP Adam Abramowicz.

Fot. FORUM/ Andrzej Bogacz

Od 1 stycznia część przedsiębiorców płaci niższe składki na ZUS. Jednak już dziś wiadomo, że będzie konieczna nowelizacja tej ustawy. Jak poinformował Rzecznik MŚP przede wszystkim ma zostać wydłużony termin składania wniosków.

Co więcej Adam Abramowicz zwraca uwagę, że słabością wprowadzonej ustawy jest m.in. to, że odnosi się w niej przychód do roku ubiegłego. Oznacza to, że przedsiębiorca najpierw musi zapłacić normalną składkę, aby potem móc uzyskać ulgę. Ponadto z  „małego ZUS-u” można korzystać tylko przez 3 lata w ciągu 5 lat. Jak wskazuje Rzecznik MŚP po upływie tego czasu wielu przedsiębiorców wyrejestruje się i będą prowadzić swój biznes w szarej strefie, gdyż nie będzie ich stać na opłacenie składki.

Obecnie trwają konsultacje w środowisku MŚP nad możliwymi zmianami w „małym ZUS-ie”

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.