Bez wydzielenia pokoju na firmę nie odliczysz VAT?

Wielu przedsiębiorców nie myśli o biurze pod własną działalność przede wszystkim na zbyt wysokie koszty. Dlatego alternatywą staje się mieszkanie, jednak w tym wypadku nie tak łatwo jest rozliczyć VAT. Aby tego dokonać, fiskus wymaga by przedsiębiorca wydzielił oddzielne pomieszczenie na firmę – poinformowała Rzeczpospolita.

Fot. YAY Foto

Nie jedna osoba marzy o tym, by móc nie wychodząc z domu szybko dotrzeć do miejsca pracy, nie stojąc jednocześnie w korku czy zapchanym tramwaju. W przypadku przedsiębiorców jest taka możliwość, bowiem mogą oni prowadzić swoją działalność we własnym mieszkaniu. Jednak na tym przyjemności się kończą, bowiem fiskus z obawy przed nadużyciami podatkowymi nakłada wiele obowiązków na właściciela firmy.

Jak informuje Rzeczpospolita, przedsiębiorca może rozliczyć VAT, gdy dane zakupy są związane z opodatkowaną działalnością. Zgodnie z najnowszą interpretacją skarbówki, wymagana jednak by było wydzielenie odrębnego pomieszczenia pod działalność gospodarczą. Jednak nie zgodził się z tym, przytaczany w gazecie doradca podatkowy Wojciech Kotowski, który twierdzi, że jest ona niezgodna z obowiązującym prawem. Jak wskazał każdy, kto prowadzi firmę w domu, ma prawo rozliczyć faktury, np. na media czy remont, w części przypadającej na wykorzystywaną w działalności powierzchnię. Bez względu na to, czy ma na biuro osobny pokój. Uzasadnia to art. 86 ust. 7b ustawy o VAT, z którego wynika, że jeśli budowana nieruchomość jest wykorzystywana zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i na potrzeby osobiste, podatek naliczony oblicza się według udziału procentowego.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*