Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Mniej firm ma kłopoty finansowe

W pierwszych 9 miesiącach br. w Polsce liczba niewypłacalności przedsiębiorstw wzrastała w bardzo szybkim tempie. Wzrost osiągnął poziom 131%.

Należy pamiętać o tzw. ustawie covidowej wprowadzonej w 2020 roku – która wprowadziła nowe, uproszczone postępowania zatwierdzenia układu. Można powiedzieć, że w większości za wzrost postępowań odpowiadają te nowe, dosyć szybkie do przeprowadzenia postępowania. Nie są one zatwierdzane przez sądy – dłużnik dokonuje jedynie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, a następnie w ciągu 4 miesięcy musi przeprowadzić takie postępowanie.Gdy w czerwcu 2020 r. taki tryb postępowań został wprowadzony – na początku firmy w trudnej sytuacji płynnościowej dosyć niechętnie podchodziły do nowego rozwiązania. W kolejnych kwartałach popularność uproszczonych postępowań wzrosła: obecnie sięga ona 66% łącznej liczby postępowań. Ten wskaźnik odnosi się do liczby niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce.

W łącznej liczbie postępowań należy zawrzeć typowe upadłości, a tych było o 27% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.– Jest to tendencja, którą obserwujemy także w większości innych krajów na świecie – powiedział serwisowi eNewsroom Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista COFACE. – Szeroka skala działań pomocowych przyczyniła się do tego, że sytuacja płynnościowa przedsiębiorstw nie tyle nie uległa pogorszeniu, co nawet poprawiła się według statystyk upadłości. W przypadku tradycyjnych postępowań restrukturyzacyjnych oraz nowych, uproszczonych postępowań o zatwierdzenie układu występuje jednak brak zapłaty od kontrahenta – co bez wątpienia powinno być  uwzględniane w liczbie niewypłacalności. Z kolei analiza statystyk kwartalnych pokazuje pewne wygaszanie liczby niewypłacalności – w III kwartale 2021 r. zmniejszyły się one o 13% w porównaniu z II kwartałem tego roku.

Prawdopodobnie zostało osiągnięte maksimum wykorzystania nowych, uproszczonych postępowań o zatwierdzenie układu.W kolejnych kwartałach ich popularność powinna spadać – choć od grudnia br. najprawdopodobniej zostaną wpisane na stałe do polskiego systemu prawnego. Liczba niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce powinna się powoli normalizować. W związku z tym, że wygasają środki wsparcia, typowe upadłości oraz próby ratowania biznesu przez restrukturyzację będą bardziej i częściej widoczne niż działania chwilowe, jak np. uproszczone postępowania – podsumowuje Sielewicz.

Źródło: eNewsroom.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
andnowy 14 gru 2021 (14:24)

Zastanawia mnie jak będzie w 2022 roku. Po pierwsze wprowadzają o wiele większe opodatkowanie firm. Po drugie rosną stopy procentowe tak więc w przypadku wielu firm wzrośnie oprocentowanie zaciągniętych kredytów. Co może spowodować wzrost cen oferowanych produktów.

Wiele firm może stracić zdolność kredytową w bankach oraz szukac możliwości finansowania w firmach prywatnych https://plmfund.pl/pozyczka-prywatna/ - dobre oferty takich pozyczek prywatnych ma na przykłąd PLM Fund.