Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Firmy wciąż wnioskują o 5 tys. zł mikropożyczki. Od lipca 200 tys. „zapominalskich” otrzymało przelew

Gdy jedne firmy po trzech miesiącach utrzymania działalności uzyskują umorzenie 5 tys. zł mikropożyczki – inne dopiero wnioskują o tą pomoc. Okazuje się, że tylko od lipca wsparcie uzyskało ponad 200 tys. jednoosobowych firm. Odpowiedzialne za finansowanie programu Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej potwierdza, że wnioski można składać do końca tego roku.

Shutterstock/ Grabowski Foto

Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że coraz więcej firm uzyskuje umorzenie mikropożyczki w kwocie 5 tys. zł otrzymanej jako jednorazowa pomoc na początku pandemii. Takich podmiotów do połowy września było 650 tys. Wciąż są jednak jednoosobowe firmy, które nie skorzystały z tej formy wsparcia.

Od lipca ponad 1 mld zł na mikropożyczki

Do powiatowych urzędów pracy nadal spływają wnioski o udzielenie jednorazowego zastrzyku gotówki w kwocie 5 tys. zł jako wsparcia działalności w trudnym czasie pandemii. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi tarczy antykryzysowej nadal istnieje możliwość składania do urzędów pracy wniosków o udzielenie pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy.

10 mld zł – taka kwota trafiła do małych firm tylko w ramach mikropożyczek

Zapisy ustawowe mówią, że, urzędy pracy mają możliwość udzielania wsparcia w postaci takiej pożyczki do końca 2020 roku. Według danych, do których dotarł portal MamBiznes.pl od 1 lipca do dnia 17 września tego roku urzędy pracy wypłaciły mikroprzedsiębiorcom łącznie 206 428 mikropożyczek właścicielom jednoosobowych firm. To oznacza, że na ten cel z urzędów pracy popłynęło do firm ponad 1 mld zł. W najgorętszym okresie od marca do lipca wsparcie finansowe z urzędu pracy otrzymało 1,8 mln jednoosobowych firm. Na ich konta trafiło łącznie 9 mld zł.

Umorzenie mikropożyczki – urząd nie poinformuje

Mikropożyczka z urzędu pracy może zostać umorzona po spełnieniu jednego warunku. Beneficjent, który uzyskał wsparcie zobowiązany jest do utrzymania swojej działalności przez 3 miesiące od momentu otrzymania pomocy finansowej. W przypadku spełnienia tego warunku umorzenie następuję z urzędu po zweryfikowaniu przez urzędników stanu firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jeśli w ciągu trzech miesięcy od uzyskania 5 tys. zł działalność nie została zawieszona lub zamknięta wówczas pożyczka zostaje umorzona.

Co ważne w świetle obowiązujących przepisów umorzenie mikropożyczki nie jest decyzją administracyjną. Właściciel firmy nie otrzymuje żadnego pisma potwierdzającego umorzenie, które następuje z urzędu. Natomiast firma, która nie dopełni wymogu utrzymania działalności może być pewna stosownego urzędowego dokumentu wzywającego do zwrotu kwoty 5 tys. zł. Zwrot musi nastąpić w maksymalnie 12 ratach. Istotną informacją dla osób, które otrzymały tą pomoc jest fakt, że mikropożyczka nie podlega egzekucji sądowej. Przeczytaj także:

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.