Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ile firma może zarobić na lokacie w banku?

Właściciele własnego biznesu posiadający nadwyżkę finansową, z lokat terminowych są w stanie wycisną maksymalnie 3 proc. w skali roku.

 

Drugi kwartał roku przyniósł kolejne spadki w oprocentowaniu standardowych lokat terminowych. Obecnie przedsiębiorca, który planuje ulokować posiadane środki pieniężne na lokacie, może liczyć maksymalnie na 3 proc., co stanowi obniżkę w stosunku do minionego kwartału o 0,5 proc.

Bankier.pl przedstawił ranking najlepszych lokat terminowych na 1, 3, 6 oraz 12 miesięcy dla kwot 10 000 zł oraz 100 000 zł. Analizie zostało poddanych 25 banków, które posiadają w swojej ofercie produkty oszczędnościowe skierowane dla firm.

Okazuje się, że najwyższe oprocentowanie otrzymamy lokując środki w wysokości 10 tys. na Lokacie Przedsiębiorczej w Idea Banku. Nie każdy jednak może skorzystać ze stawki w wysokości 3 proc. Produkt jest przeznaczony wyłącznie dla nowych klientów, którzy dodatkowo są zobowiązani dostarczyć do banku kopię wpisu do ewidencji działalności gospodarczej oraz numery NIP i REGON. Jeśli warunki nie zostaną spełnione, oprocentowanie będzie wynosiło 1,25 proc. Drugie miejsce należy do Idea Banku – Lokata Przedsiębiorcza Biznes oraz Plus Banku oferującego Lokatę Standardową. Jednak w tym przypadku oprocentowanie jest już znacznie niższe – 1,40 proc.

Jeśli właściciel własnego biznesu planuje założenie lokatę na kwotę 100 tys. również nie ma co liczyć na atrakcyjne oprocentowanie depozytów. Najlepszą ofertę również prezentuje Idea Bank w ramach   Lokaty Przedsiębiorczej Plus ze stawką 2,50 proc. Jednak i tu przedsiębiorca jest dodatkowo zobowiązany do założenia rachunku firmowego oraz dostarczenia do banku dokumentów założycielskich firmy. Kolejne miejsce należy ponownie Idea Banku – Lokata Przedsiębiorcza Biznes oraz Plus Banku – Lokata Standardowa. Możliwość uzyskania oprocentowania w wysokości 1,40 proc. daje otwarcie rachunku firmowego oraz w przypadku Plus Banku założenie lokaty poprzez bankowość internetową – Plusbank24.

 

Poza podium znalazły się banki oferujące oprocentowanie maksymalnie do 1 proc. w skali roku tj. T-Mobile Usługi Bnkowe z Lokatą Terminową oraz BGŻ BNP Paribas.
Oprocentowanie lokat 3, 6 oraz 12-miesiecznych jest niższe niż stawiki oferowane w przypadku 1 miesiąca. Właściciel własnego biznesu deponując środki w wysokości 10 tys. bądź 100 tys. może liczyć na 2,40 proc. w przypadku lokaty rocznej. Przyglądając się stawkom lokat terminowych dla przedsiębiorców nasuwa się wniosek, że obecnie proponowane przez banki oprocentowanie nie daje szans na przyzwoity zysk, a tym samym zniechęca do zamrażania środków pieniężnych.

Pełne zestawienie rankingu lokat na Bankier.pl

Katarzyna Rostkowska

Bankier.pl

 

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.