Inwestycje funduszy Venture Capital w Polsce. PFR prezentuje raport

W Polsce działa już ponad 2200 start-upów i blisko 100 aktywnych funduszy Venture Capital (VC), a wartość ich inwestycji dochodzi już do 1,2 mld zł rocznie. Z raportu przygotowanego przez Dealroom i Polski Fundusz Rozwoju wynika, że Polska jest na pierwszym miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem liczby rund finansowania i drugim pod względem wartości inwestycji VC oraz weszła do światowej czołówki pod względem liczby i kwalifikacji programistów, wyprzedzając m.in.: Szwajcarię, Japonię, Tajwan czy Francję.

Fot. YAY Foto/ unikpix

Rok 2019 okazał się rekordowy pod względem inwestycji VC. Do polskich, innowacyjnych spółek trafiło ponad 1,2 mld PLN. Mimo to, jesteśmy wciąż stosunkowo małym rynkiem. Od 2015 do 2019 jako region Europy Środkowo-wschodniej urośliśmy blisko 5 razy, co przełożyło się na skok z 0,3 do 1,8 mld USD. Dla porównania, dwukrotny wzrost w Wielkiej Brytanii zagwarantował dodatkowe 6,5 mld USD.

Na bazie danych Dealroom, najbardziej wartościowym start-upem z polskiego ekosystemu jest DocPlanner, którego wycena sięga widełek 300-500 mln USD. Brainly i Booksy plasują się w przedziale od 100-200 mln USD. To tylko kwestia czasu, jak w Polsce pojawi się jednorożec. Możliwe, że stanie się to jeszcze nawet w tym roku. W dłuższej perspektywie czasowej widzę nawet większą liczbę kandydatów do takiego tytułu – komentuje Yoram Wijngaarde, założyciel dealroom.co.

Dostawcą danych do raportu jest Dealroom, który razem z PFR uruchomił cyfrową mapę polskiego ekosystemu innowacji na portalu startup.pfr.pl. Mapa jest stale aktualizowana, a innowacyjne spółki oraz fundusze VC zachęcane do uzupełniania danych o swoich firmach i transakcjach.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*