Komisja Europejska chce inwestować w młode firmy. Od 500 tys. euro wsparcia

Startuje nowy fundusz, który ma wypełnić lukę w finansowaniu innowacyjnych start-upów. Podmiot, który zapewni finansowanie perspektywicznym projektom został powołany z inicjatywy Komisji Europejskiej. Fundusz wesprze start-upy w zamian za udziały, które nie przekroczą 25 proc. 

Fot. FORUM

Fundusz EIC w pojedynczy projekt zainwestuje od 500 tys. euro to 15 mln euro. Wsparcie udzielane będzie w ramach finansowania mieszanego dostępnego w naborach realizowanych przez EIC Accelerator (grant i kapitał inwestycyjny). To pierwszy raz kiedy Komisja Europejska za pośrednictwem powołanego funduszu będzie bezpośrednio inwestowała w przedsięwzięcia typu start-up. W ramach wejścia kapitałowego do danej spółki fundusz obejmie od 10 do 25 proc. udziałów w start-upie. Objętymi udziałami będzie zarządzał Europejski Bank Inwestycyjny będący ciałem doradczym Funduszu EIC. Celem uruchomionego podmiotu jest wypełnienie luki w finansowaniu firm na wczesnym etapie rozwoju. Fundusz ma zapewnić zastrzyk gotówki innowacyjnym firmom, które nie mogą liczyć na pomoc instytucji finansowych oraz prywatnych funduszy Venture Capital.

Pilotażowy program Komisji Europejskiej wystartował jesienią ubiegłego roku. EIC Accelerator dawał możliwość pozyskania kapitału przez perspektywiczne spółki na wczesnym etapie rozwoju. W programie finansowy zastrzyk uzyskały 102 start-upy, do których łącznie popłynęło bliski 400 mln euro. Wsparte projekty dotyczyły wywodziły się z takich sektorów jak: zdrowie, ICT, energetyka. . Kolejne firmy zostały już wybrane w ramach lipcowego konkursu w obszarze Green Deal EIC Accelerator w lipcu br. oraz w zostaną wybrane w ostatnim konkursie bieżącego roku zaplanowanym na listopad. Spółkom tym uważnie przygląda się Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), który działa jako doradca inwestycyjny funduszu EIC.

Od 2021 r. Fundusz EIC będzie finansowany przez Europejską Radę ds. Innowacji, która będzie jednym z filarów programu Horyzont Europa – unijnego programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji na lata 2021–2027. W zależności od zapotrzebowania i jakości wniosków oczekuje się, że co najmniej jedna trzecia budżetu EIC (obecnie proponowane jest 10 mld euro) będzie dostępna w formie kapitału zarządzanego przez Fundusz EIC.

Start-upy wyłonione przez EIC Accelerator oprócz finansowania w zamian za udziały uzyskują także bezzwrotny grant w wysokości do 2,5 mln euro. Oprócz finansowego wsparcia właściciele biznesów zyskują także dostęp do szkoleń, mentoringu, doświadczonych praktyków oraz współpracy z przedstawicielami funduszy VC.

Fundusz EIC w pigułce:

Inicjator: Komisja Europejska

Dla kogo: innowacyjne firmy na wczesnym etapie rozwoju – start-upy

Jaka kwota wsparcia: 0,5 mln – 15 mln euro

Procent udziałów obejmowanych przez fundusz: 10-25 %

 

Komentarze

Avatar

wars

14 sierpnia 2020 Odpowiedz

Myślę , że świat w aktualnym wykonaniu znalazł się na równi pochyłej i żadne biliony nie pomogą .

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*