Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Krakowski Park Technologiczny podsumowuje 2017 rok

288 mln złotych pozyskane od inwestorów przez firmy z ekosystemu KPT. 20 wydanych zezwoleń na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej. Prawie setka wydarzeń, w których wzięło udział blisko 6000 uczestników. Pomagamy firmom rozwijać się szybciej. Krakowski Park Technologiczny podsumowuje rok!

Foto: Materiały prasowe

Ten rok był szczególny dla Krakowskiego Parku Technologicznego. Minęło 20 lat od utworzenia spółki. Jesienne obchody 20-lecia stanowiły podsumowanie dotychczasowej działalności i stały się okazją do podziękowania firmom i instytucjom, dzięki którym sukces KPT stał się możliwy. Nagrody Krakowskiego Parku Technologicznego otrzymały firmy funkcjonujące w specjalnej strefie ekonomicznej: Comarch S.A. i Valeo Autosystemy sp. z o.o., firma-lokator KPT, która swój wielki rozwój od start-upu do prężnie działającego przedsiębiorstwa przeżyła właśnie u nas – Synerise S.A. oraz Gmina Niepołomice, największa podstrefa krakowskiej sse.

Ważną dla nas recenzją naszej działalności są także nagrody, które otrzymaliśmy w tym roku: „Rzetelni dla biznesu” za nowe spojrzenie na biznes, które od 20 lat wspiera rozwój gospodarczy Małopolski. Nagroda została przyznana na wniosek Wojewody Małopolskiego, w ramach programu „Sylwetki i Marki Polskiej Gospodarki”. Drugie wyróżnienie, to Małopolska Nagroda Gospodarcza, którą otrzymaliśmy z rąk Marszałka Województwa Małopolskiego. Jesteśmy bardzo dumni, że nasze starania zostały docenione także przez władze województwa. A tuż przed Świętami otrzymaliśmy kolejną nagrodę – Dąb Biznesu – przyznawaną przez Miasto i Gmina Niepołomice.  „To wyraz wdzięczności dla spółki za wieloletnie wspieranie rozwoju  gospodarczego Miasta i Gminy Niepołomice, a zatem poprawy jakości życia  Mieszkańców.” – czytamy w uzasadnieniu.

A ten rok to także 20 nowych zezwoleń wydanych w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej, 566.289.479 zł nakładów inwestycyjnych i 988 nowych miejsc pracy. Największy sukces strefowy to oczywiście inwestycja firmy Mabuchi Motor Poland sp. z o.o. w gminie Bochnia. W ramach zezwolenia Mabuchi zadeklarował poniesienie nakładów inwestycyjnych w wysokości 113 mln zł oraz utworzenie 253 nowych miejsc pracy. W tym roku w krakowskiej sse zainwestowało 12  polskich firm, a 7 to reinwestycje.

Pomagamy firmom rozwijać się szybciej – powiedział Wojciech Przybylski, prezes KPT w trakcie gali Małopolskiej Nagrody Gospodarczej.

Nie możemy zatem pominąć sukcesu firm startupowych – w tym roku firmy ulokowane w KPT pozyskały od inwestorów 288 mln złotych! To łączny sukces spółek: Revolut, Synerise, Autenti, SEEdiA, FindAir. A przypomnijmy, że w KPT działa obecnie 66 firm, a w tym 35 w inkubatorze; kolejne 23 korzysta z programu akceleracyjnego.

Bardzo ważnym etapem w działalności KPT było właśnie uruchomienie akceleratora. KPT ScaleUp to program akceleracyjny dedykowany młodym firmom pracującym nad innowacjami dla przemysłu i smart city. W toku 13-tygodniowego programu polskie startupy zyskują wsparcie doświadczonych menedżerów z branży, całą gamę eksperckich konsultacji oraz możliwość testowania swoich produktów i usług w firmach partnerskich – największych firmach regionu. Właśnie trwa druga edycja projektu.

Nasze start-upy miały okazję zrobić wdrożenia testowe u partnerów i popracować nad ulepszeniem produktu wraz z nimi, ale przede wszystkim zweryfikować pierwotne założenia biznesowe – mówi Małgorzata Popławska, wiceprezes KPT

W 2017 roku wielki krok w rozwoju uczyniła też organizowana przez KPT od 6 lat konferencja dla branży gier – Digital Dragons. Zmiana miejsca wydarzenia na prestiżowe Centrum Kongresowe ICE znacznie podniosła komfort i poziom organizacji. Tegoroczne Digital Dragons zgromadziło ponad 1500 uczestników, 450 firm z całego świata i 100 projektów niezależnych, a w po brzegi wypełnionej sali audiowizualnej wręczono 10 nagród dla polskich twórców gier. KPT rozwija także inna narzędzia wsparcia tej branży. W tym roku z wielkim powodzeniem działała Game Academy zorganizowana we współpracy z GameDesire, w której wzięło udział ponad 800 uczestników. Ukazał się także unikalny raport prezentujący badania rynku gier pn. „Kondycja polskiej branży gier”. Ponadto prowadzone były liczne działania związane z branżą: warsztaty scenariuszowe dla najmłodszych odbiorców czy wsparcie premiery filmu „Wszystko z nami w porządku” opowiadającego historię dwóch projektantów gier. A już za chwilę (26-28 stycznia) odbędzie się kolejna edycja KrakJamu – krakowskiej edycji ogólnoświatowego hackathonu projektowania gier.Policzyliśmy  także, że w organizowanych przez nas w 2017 r. wydarzeniach wzięło  udział blisko 6000 uczestników! Konferencje branżowe, szkolenia,  warsztaty, hackatony, spotkania i wizyty studyjne – to wszystko sprawia,  że budynek KPT nawet w nocy czy w czasie weekendu tętni życiem. Poza  wspomnianym już 20-leciem KPT oraz Digital Dragons nie możemy zapomnieć o  OpenLivingLab Days, międzynarodowej 5-dniowej konferencji, która  zgromadziła ponad 300 naukowców z całego świata. Doskonale wiemy, że na  te wszystkie sukcesy składa się współpraca z małopolskim środowiskiem  gospodarczym i tylko dzięki wysiłkowi wielu ludzi i ich kreatywności  udało się tak wiele osiągnąć. Bardzo dziękujemy i życzymy jeszcze  większych sukcesów w przyszłym roku!

materiały prasowe

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.