Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Nowy split payment dla firm budowlanych

Już od początku listopada firmy świadczące usługi budowlane muszą dostosować się do nowego systemu podzielonej płatności split payment.

Fot. Pexels

– Firmy będą wystawiały faktury z podatkiem VAT natomiast usługobiorcy tę fakturę będą opłacali w nowy sposób tzn.  z dwóch rachunków. Z rachunku głównego oraz z rachunku VAT – mówi w rozmowie z MarketNews24 Aleksander Dyl, prawnik w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Możliwość stosowania podzielonej płatności w VAT, czyli tzw. split payment, funkcjonuje w Polsce od lipca 2018 r. Należny podatek VAT w takim przypadku trafia na specjalne konto bankowe i firma może korzystać ze środków tam zgromadzonych w ograniczonym zakresie, np. do płatności VAT. Obecnie zakres ten został poszerzony.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

MarketNews24

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.