Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Tak orzekały sądy w ubiegłym roku – sprawdź najbardziej kontrowersyjne orzeczenia

Nieustającą bolączką polskiego systemu podatkowego, na którą wskazują podatnicy, jest brak pewności prawa. Ranking wyroków z ubiegłego roku, przygotowany przez zespół ekspertów podatkowych z ALTO, tylko utwierdza w tym przekonaniu. Spośród ponad 27 tysięcy wyroków wydanych przez Wojewódzkie Sądy Administracyjne w 2017 roku, w niemal 25% przypadków sąd miał odmienne zdanie od organu podatkowego. Rozstrzygnięcia sądów będą dla wielu podatników kontrowersyjne.

Ofiara przestępstwa nie odliczy kosztu…

Przykładem zaskakującego i niekorzystnego dla podatników rozstrzygnięcia, jest stwierdzenie przez sąd braku możliwości rozliczenia kosztów podatkowych w związku z atakiem hakerów. Sąd uznał, że pomimo stosowania wielu zabezpieczeń przed atakiem hakerów, okradziony podatnik nie może rozliczyć kosztu, gdyż nie sprawdzał każdorazowo szablonów przelewów stosowanych na swoim koncie bankowym.

Wyrok ten stanowi przykład niespójnego przekazu władz podatkowych. Z jednej strony bowiem następuje automatyzacja w sferze rozliczeń z fiskusem, która ułatwia pełny monitoring podatników. Z drugiej strony korzystanie z tak powszechnego narzędzia jak zdefiniowane szablony w bankowości elektronicznej może spowodować uznanie, że podatnik nie dochowuje należytej staranności prowadząc działalność. Podatnik korzystający z programów antywirusowych, autoryzujący każdy przelew tokenem, a mimo to okradziony poprzez podmianę przez hakera danych w szablonie, nie powinien być uznawany przez sądy za lekkomyślnego, a niestety tak się właśnie stało w tej sprawie – komentuje Paweł Fałkowski.

…tak samo jak przedsiębiorca minimalizujący stratę…

W innym wyroku sąd stwierdził, że nie można zaliczyć do kosztów podatkowych wydatków na karę umowną, której zapłata chroni przed poniesieniem jeszcze większej straty. Biznesowo racjonalna decyzja niesie zatem za sobą negatywne konsekwencje podatkowe. W tym wypadku bowiem sąd uznał, że działania mające na celu zminimalizowanie straty nie zmierzają ani do zachowania ani do zabezpieczenia źródła przychodów.

… a najem może być sztuczny

Negatywne dla podatników wyroki dotyczą również VAT. Przykładowo, zawarcie umowy najmu pojazdu z pracownikiem uznane zostało za czynność sztuczną, która nie uprawnia do odliczenia 100% VAT od wydatków na samochód firmowy. Pracodawca, który udostępnia dla celów prywatnych samochody służbowe pracownikom odpłatnie działa, zdaniem NSA, w sposób sztuczny. Odliczenie VAT w 100% od samochodów nie jest więc możliwe, mimo że podatnik spełnia wszystkie przesłanki przewidziane w przepisach. Jest to zaskakujące podejście, bo pozbawia 50% VAT pracodawców, którzy nabywają auta wyłącznie na cele działalności gospodarczej. Jednocześnie muszą oni odprowadzić VAT od wynajmu samochodów na cele prywatne pracowników. Zawarcie umowy najmu z pracownikiem, dopuszczalne na gruncie prawa cywilnego, jest w istocie pomijane przy stosowaniu przepisów podatkowych – zauważa Paweł Fałkowski.

Co pokazuje ranking?

Ranking nie tylko potwierdza, iż wprowadzona ustawą zasada rozstrzygania niedających się usunąć wątpliwości na korzyść podatnika nie jest w praktyce stosowana. Pokazuje również rozstrzygnięcia, które są zaskakujące nie tylko dla samych podatników, ale również dla profesjonalnych doradców, którzy widzieli wiele w swojej praktyce – zwraca uwagę Paweł Fałkowski, partner i doradca podatkowy w ALTO – przedsiębiorca nie może być też pewien, że wypracowany przez niego zysk nie zostanie po pewnym czasie uszczuplony z powodu niekorzystnej dla niego interpretacji przepisów.

Komentowane wyroki dotyczą spraw powszechnych, obejmujących szeroką grupę podatników. Niezależnie od przypadku, wspólnym mianownikiem wszystkich wytypowanych wyroków jest pozytywny dla budżetu wpływ na wysokość ściąganych podatków.

Omówione wyżej wyroki to tylko przykłady, jakie znalazły się w rankingu. Pełny ranking wraz z komentarzami ekspertów ALTO można znaleźć na http://altoadvisory.pl/aktualnosci/komentarze/10-najbardziej-kontrowersyjnych-wyrokow-w-sprawach-podatkowych/

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

ALTO

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.