Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Pierwsze firmy uzyskały umorzenie 5 tys. zł mikropożyczki. Urzędy pracy nie będą o tym informować

Minęły już co najmniej trzy miesiące od czasu, kiedy pierwsze mikropożyczki w kwocie 5 tys. zł popłynęły na konta firm w ramach wsparcia w czasie koronawirusa. Wiele z tych pożyczek podlega już umorzeniu. Minął bowiem ustawowy okres, w którym przedsiębiorcy zobligowani byli do utrzymania działalności gospodarczej. Urzędy pracy nie będą informować właścicieli firm o umorzeniu pożyczki.

Fot. Pexels/maitree rimthong

Pod koniec marca ruszyły pierwsze nabory wniosków o mikropożyczkę. Weryfikacją i przyznawaniem środków zajmowały się lokalne urzędy pracy. Wielu przedsiębiorców, którzy otrzymali pomoc zadaje pytanie, jak uzyskać umorzenie otrzymanej mikropożyczki. Odpowiedź zawarta jest w podpisanej pod koniec czerwca przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawie. Urząd nie poinformuje samuzatrudnionego lub mikrofirmy o umorzeniu 5 tys. zł mikropożyczki.

Urząd pracy nie poinformuje o umorzeniu mikropożyczki

Zgodnie z zapisami ustawy Tarczy Antykryzysowej 4.0 pożyczka w kwocie 5 tys. zł przyznawana przez urząd pracy podlega umorzeniu jeśli osoba prowadząca własny biznes, która uzyskała wsparcie utrzyma działalność przez okres trzech miesięcy od dnia otrzymania pomocy. To z kolei oznacza, że mikrofirmy, które uzyskały wsparcie pod koniec marca i w kwietniu już spełniły warunek uzyskania decyzji o umorzeniu. Potwierdza to komunikat opolskiego urzędu pracy, który poinformował, że do tej pory umorzone zostały pożyczki udzielone w okresie od 01.04.2020 r. do 29.04.2020 r.

Jednocześnie urząd przypomina, że w celu umorzenia przedsiębiorca nie musi składać żadnego wniosku. Decyzję o umorzeniu podejmuje urząd pracy, ale zgodnie z przepisami nie będzie informował o tej decyzji firm, których pożyczki podlegają umorzeniu.- Ponieważ w świetle obowiązujących przepisów umorzenie pożyczki dla mikroprzedsiębiorcy nie jest decyzją administracyjną, następuje w drodze czynności materialno-technicznej, urząd nie będzie informował pisemnie mikroprzedsiębiorców o dokonanych umorzeniach – poinformował Urząd Pracy w Opolu.

Kiedy firma musi zwrócić 5 tys. mikropożyczki?

Firmy, które nie spełniły warunku utrzymania prowadzonej działalności przez okres 3 miesięcy od dnia uzyskania 5 tys. zł mikropożyczki zobowiązane są do zwrotu wsparcia wraz z odsetkami. – W przypadku nie spełnienia przez mikroprzedsiębiorcę warunku stanowiącego podstawę do umorzenia tj. w przypadku nie prowadzenia działalności gospodarczej przez okres co najmniej 3 miesięcy od udzielenia pożyczki, mikroprzedsiębiorca otrzyma urzędu pracy pisemne wezwanie do zwrotu otrzymanej pożyczki wraz harmonogramem spłaty rat pożyczki ( maksymalnie w 12 rat ).

Ważną informacją dla właścicieli firm, którzy otrzymali 5 tys. zł mikropożyczki jest fakt, że wspomniana ustawa zawiera również zapisy, które stanowią, że pożyczka nie podlega egzekucji sądowej ani administracyjnej. Środki są więc wolne od zajęcia na podstawie administracyjnej lub sądowej decyzji. Od startu programu mikropożyczek z tej formy wsparcia skorzystało 1,8 mln firm. Na ich konta trafiło łącznie 9 mld zł. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że wciąż można wnioskować o 5 tys. zł mikropożyczki. Więcej o tym przeczytasz w artykule Samozatrudnieni i firmy wciąż mogą wnioskować o 5 tys. zł mikropożyczki

Sprawdź także,  jakie oferty kredytów firmowych przygotowały banki.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Domi 5 sie 2020 (10:32)

Nam urząd pracy przysłał list o umorzeniu pozyczki. Pup Bełchatów