Polacy jednym z najbardziej przedsiębiorczych narodów Europy

Blisko 30 mln mieszkańców Unii Europejskiej w wieku od 15 do 74 lat to osoby samozatrudnione w 2018 roku. Polska znalazła się wśród liderów pod względem liczby osób prowadzących własną firmę.

Fot. YAY Foto

W 2018 roku ponad 14 proc. obywateli UE stanowiły osoby samozatrudnione. Jest to wynik niemal identyczny jak w ubiegłych latach. Jak wynika z danych Erostatu w ubiegłym roku, najwięcej osób prowadzących własną działalność gospodarczą było w Grecji (30 proc.). Na drugiej pozycji znalazły się Włochy (22 proc.), zaś podium zamyka Polska (18 proc.). Po drugiej stronie rankingu znalazły się takie kraje jak Niemcy i Szwecja (po 9 proc.) oraz Dania i Luksemburg (po 8 proc.)

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, szacunkowa liczba osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, które nie zatrudniały pracowników na podstawie stosunku pracy na koniec 2017 r. wyniosła ok. 1,2 mln i w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosła o ok. 4,3 proc. Wysoka pozycja Polski, może jednak zostać utracona, ze względu na możliwość wprowadzenia kontroli osób samozatrudnionych. Jak pisaliśmy przed kilkoma dniami, rząd odrzucił tzw. test przedsiębiorców, jednak nie zrezygnował z samej idei.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*