Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Polka opracowała antysmogowy krem. Dziś sprzedaje na całym świecie

Polska doktorantka odkryła cząsteczkę, która działa jak tarcza antysmogowa. Zastosowana w kremach odbija ona cząsteczki smogu, metali oraz zanieczyszczeń i nie pozwala przedostać się im w głąb skóry.

Firma KF Niccolum powstała w 2015 roku. Założyła ją dr Izabela Zawisza, biofizyk, doktor Polskiej Akademii Nauk. Będąc jeszcze doktorantką w PAN, Zawisza pracowała w zespole zajmującym się alergią na metale, szczególnie na nikiel.  A problem jest spory, bo nikiel obecny jest praktycznie wszędzie: w sztućcach, biżuterii, obudowie laptopa czy telefonu. Opracowała i opatentowała molekułę Chitathione, która chroni skórę przed metalami ciężkimi. Oprócz tego cząsteczka ta działa również jak tarcza antysmogowa i chroni skórę przed zanieczyszczeniami z powietrza.

Od antysmogowego kremu po światowy biznes

Nie chcąc, by wiedza ta trafiła jedynie do szuflady, Zawisza postanowiła założyć własną firmę i skomercjalizować wyniki badań. W 2016 roku na rynku pojawiła się apteczna marka kosmetyków Nidiesque, chroniąca skórę przed alergią na metale. Później powstała lifestylowa marka kosmetyków pielęgnacyjno-ochronnych Nuev, z technologią metal screen, profilaktycznie chroniąca przed alergią kontaktową oraz smogiem i zanieczyszczeniami powietrza.

Jak się szybko okazało część badawcza nie była tym najtrudniejszym elementem rozwoju produktu.

– Bardzo chciałam, żeby moja cząsteczka Chitathione znalazła się w produktach kosmetycznych i żeby ludzie zaczęli dbać o skórę stosując profilaktykę. Początkowo, chciałam sprzedać pomysł oraz zgłoszenie patentowe. W tym celu zwróciłam się do firm kosmetycznych, ale nie było przekonania do tego pomysłu. Spotykałam się z komentarzami, że gdyby to było rzeczywiście dobre, to już dawno powstałoby w Dolinie Krzemowej. Stąd zrodził się pomysł na poszukiwania prywatnych inwestorów. Udało się – mówi dr Izabela Zawisza, założycielka KF Niccolum.

Więcej o antysmogowym kremie w materiale wideo.

Zobacz także na MamBiznes.pl

Justyna Smolińska

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
norbert 18 lut 2020 (03:23)

No tak zapomniałem ze działa cenzura na prawdę.