Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Górniczy pomysł na biznes. Dwójka pracowników kopalni stworzyła ławkę smogową

Na co dzień pracują w podziemiach kopalni, a po godzinach pracy realizują swój nowy pomysł na biznes. Opracowali ławkę smogową, która nie tylko ostrzeże przed dużym stężeniem pyłów, ale także naładuje telefon. – Pierwsza ławka postała już w Jastrzębiu-Zdrój. Mamy już informacje o zainteresowaniu z innych miast – mówi Michał Kaczorek.

Michał Kaczorek i Michał Szyszkowski; Fot. materiały prasowe

Michał Kaczorek i Michał Szyszkowski na co dzień pracują w jastrzębskich kopalniach. Jednak po godzinach pracy tworzą innowacyjną ławkę smogową. – Inspiracją do stworzenia ławki początkowo była potrzeba stworzenia możliwości ładowania telefonów. Widok ludzi siedzących na podłodze terminala i ładujących smartfony przy ścianie to był początek – mówi Michał Kaczorek. Następnie kiedy mieliśmy już opracowany wzorzec, funkcję ładowania i WiFi, narodził się pomysł dodania do całości oświetlenia. Idąc tym tropem kiedy mieliśmy już oświetlenie postanowiliśmy skupić się na problemie smogu. I tak powstał nasza pierwsza ławka 8loading – dodaje.

Innowacyjna ławka podświetlona LED-em wyposażona jest w czujnik pomiaru cząsteczek pyłów zawieszonych PM 10. Zmienia ona kolor – od zielonego, przez żółty do czerwonego – w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza.

W garażu powstaje górniczy pomysł na biznes

– Jesteśmy sąsiadami i kolegami. Wspólnie szukaliśmy czegoś czym moglibyśmy się zająć i tak się złożyło że zaczęliśmy z ławką. Dobrze nam się współpracuje i generalnie uzupełniamy się wzajemnie podczas realizacji tego projektu. Fakt że jesteśmy sąsiadami znacznie ułatwia w pogodzeniu pracy z życiem rodzinnym – mówi Michał Szyszkowski. Ich nowy pomysł na biznes powstaje w przydomowym garażu w czasie, gdy nie pracują w podziemiach kopalni.

Górniczy pomysł na biznes; Fot. materiały prasowe

Pomysłem górników zainteresowało się już miasto Jastrzębie-Zdrój, gdzie została umiejscowiona pierwsza ławka smogowa. Jednak jak wskazują pomysłodawcy, ich ideą są już zainteresowane także  inne samorządy. – Wiemy jak wielkim problemem nie tylko w Polsce, ale na całym świecie jest smog. Doskonale zdajemy sobie sprawę że aby skutecznie przeciwdziałać konieczne są rozwiązania systemowe wdrażane przez państwa. To wymaga jednak czasu. Nie wiemy dokładnie ile, może dekady, ale my już teraz zaczynamy budować świadomość, to jest nasz sposób. Dajemy ludziom wiedzę w sposób namacalny bez użycia dodatkowych mediów bez potrzeby sięgania po telefon i uruchamiania aplikacji. Może ktoś powie, że to niewiele, ale dla naszych dzieci, bliskich i wszystkich których ten problem dotyczy na początek to wystarczy – mówi Michał Kaczorek.

Rozwój biznesu

Jak podkreślają twórcy, choć dziś pracują na etacie w kopalni, to nie wykluczają przejścia na własną działalność. Jednak już dziś poświęcają swój czas, aby rozwijać swój wynalazek. – Nasz kolejny prototyp to kolejny krok w kierunku walki ze smogiem. Zbudowaliśmy ławkę dedykowaną do wnętrz takich jak galerie handlowe, urzędy, dworce, lotniska itd., która ma te same funkcje co poprzednia i dodatkowo została wyposażona w wysoko wydajny oczyszczacz powietrza. Nazwaliśmy ją 8loading Clean Air. Jest to pierwsza tego typu ławka na świecie – mówi Michał Szyszkowski. – Dotychczasowe koszty ponieśliśmy sami i na pewno było warto, ale żeby wdrożyć nasze kolejne, dużo dalej idące rozwiązania musimy pozyskać dodatkowe wsparcie finansowe – dodaje.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
zofialipska 29 maj 2019 (10:38)

Byłabym sceptycznie nastawiona do takiego wynalazku. Moim zdaniem zamiast inwestowac w taką ławkę, lepiej pieniądze przeznaczać na zakup porządnych oczyszczaczy powietrza do żłobków, przedszkoli, szkół oraz biur i domów i większych przestrzeni użytecznści publicznej. Takie urządzenia mają przynajniej potwierdzone i udowodnione działanie. Zresztą ich dostępność na rynku jest coraz większa, a co za tym idzie również ceny przystępniejsze. Jestem przedsiębiorcą i pracuję z dziećmi, dla mnie ważniejsze jest to żeby mieć pewność że dzieci w moich placówkach oddychają powietrzem oczyszczonym z zanieczyszczeń i alergenów niż to że będę miała w poczekalni ławkę, która pokaże, że smog jest albo go nie ma. Dla tradycjonalistów w tej kwestii, polecam poczytać na temat zanieczyszczeń, sposobów i urządzeń do oczyszczania https://www.airnaturel.pl/produkty/oczyszczacze-powietrza/