Górniczy pomysł na biznes. Dwójka pracowników kopalni stworzyła ławkę smogową

Na co dzień pracują w podziemiach kopalni, a po godzinach pracy realizują swój nowy pomysł na biznes. Opracowali ławkę smogową, która nie tylko ostrzeże przed dużym stężeniem pyłów, ale także naładuje telefon. – Pierwsza ławka postała już w Jastrzębiu-Zdrój. Mamy już informacje o zainteresowaniu z innych miast – mówi Michał Kaczorek.

Michał Kaczorek i Michał Szyszkowski; Fot. materiały prasowe

Michał Kaczorek i Michał Szyszkowski na co dzień pracują w jastrzębskich kopalniach. Jednak po godzinach pracy tworzą innowacyjną ławkę smogową. – Inspiracją do stworzenia ławki początkowo była potrzeba stworzenia możliwości ładowania telefonów. Widok ludzi siedzących na podłodze terminala i ładujących smartfony przy ścianie to był początek – mówi Michał Kaczorek. Następnie kiedy mieliśmy już opracowany wzorzec, funkcję ładowania i WiFi, narodził się pomysł dodania do całości oświetlenia. Idąc tym tropem kiedy mieliśmy już oświetlenie postanowiliśmy skupić się na problemie smogu. I tak powstał nasza pierwsza ławka 8loading – dodaje.

Innowacyjna ławka podświetlona LED-em wyposażona jest w czujnik pomiaru cząsteczek pyłów zawieszonych PM 10. Zmienia ona kolor – od zielonego, przez żółty do czerwonego – w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza.

W garażu powstaje górniczy pomysł na biznes

– Jesteśmy sąsiadami i kolegami. Wspólnie szukaliśmy czegoś czym moglibyśmy się zająć i tak się złożyło że zaczęliśmy z ławką. Dobrze nam się współpracuje i generalnie uzupełniamy się wzajemnie podczas realizacji tego projektu. Fakt że jesteśmy sąsiadami znacznie ułatwia w pogodzeniu pracy z życiem rodzinnym – mówi Michał Szyszkowski. Ich nowy pomysł na biznes powstaje w przydomowym garażu w czasie, gdy nie pracują w podziemiach kopalni.

Górniczy pomysł na biznes; Fot. materiały prasowe

Pomysłem górników zainteresowało się już miasto Jastrzębie-Zdrój, gdzie została umiejscowiona pierwsza ławka smogowa. Jednak jak wskazują pomysłodawcy, ich ideą są już zainteresowane także  inne samorządy. – Wiemy jak wielkim problemem nie tylko w Polsce, ale na całym świecie jest smog. Doskonale zdajemy sobie sprawę że aby skutecznie przeciwdziałać konieczne są rozwiązania systemowe wdrażane przez państwa. To wymaga jednak czasu. Nie wiemy dokładnie ile, może dekady, ale my już teraz zaczynamy budować świadomość, to jest nasz sposób. Dajemy ludziom wiedzę w sposób namacalny bez użycia dodatkowych mediów bez potrzeby sięgania po telefon i uruchamiania aplikacji. Może ktoś powie, że to niewiele, ale dla naszych dzieci, bliskich i wszystkich których ten problem dotyczy na początek to wystarczy – mówi Michał Kaczorek.

Rozwój biznesu

Jak podkreślają twórcy, choć dziś pracują na etacie w kopalni, to nie wykluczają przejścia na własną działalność. Jednak już dziś poświęcają swój czas, aby rozwijać swój wynalazek. – Nasz kolejny prototyp to kolejny krok w kierunku walki ze smogiem. Zbudowaliśmy ławkę dedykowaną do wnętrz takich jak galerie handlowe, urzędy, dworce, lotniska itd., która ma te same funkcje co poprzednia i dodatkowo została wyposażona w wysoko wydajny oczyszczacz powietrza. Nazwaliśmy ją 8loading Clean Air. Jest to pierwsza tego typu ławka na świecie – mówi Michał Szyszkowski. – Dotychczasowe koszty ponieśliśmy sami i na pewno było warto, ale żeby wdrożyć nasze kolejne, dużo dalej idące rozwiązania musimy pozyskać dodatkowe wsparcie finansowe – dodaje.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl