Polskie drony będą transportować krew

Airvein to pierwszy na świecie system transportu przesyłek medycznych za pomocą autonomicznych dronów. Bezzałogowce mają transportować krew i próbki na terenie miast. Nad całym projektem pracuje nasz rodzimy start-up.

– Airvein, jest to pierwszy kompletny system służący do transportów dronami, z przeznaczeniem do miast. Zaczynamy od budowy systemu, który będzie dostosowany do transportów krwi i próbek z krwią. Taki system w zasadzie będzie mógł posłużyć do transportu wszelakich wszystkich innych paczek w obszarach miejskich. Jest to o tyle system przełomowy, dlatego że oprócz dronów i modułów cargo, my oferujemy również infrastrukturę naziemną, czyli tzw. hangary, które będą obsługiwać te drony w sposób automatyczny: będą w nich wymieniać baterie, będą je serwisować. Cały system jest nadzorowany przez system informatyczny, w zasadzie mówimy tutaj, że nie ma operatora, tylko jest dyspozytor – osoba, która trzyma pieczę nad całą flotą dronów, które realizują transporty – mówi Dariusz Werschner, Airvein

Ładunek od momentu nadania przesyłki, przez fazę lotu, aż do odbioru paczki ma być transportowany w stabilnych warunkach i stale monitorowany.

– Nasz system będzie dostosowany do transportu krwi i próbek, ponieważ są to misje najbardziej wymagające. Tutaj mówimy o termoizolacji, mówimy o wibroizolacji, więc nasze moduły cargo będą mogły sprostać tym wymaganiom – dodaje Werschner.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Justyna Smolińska