Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Pomoc dla firm po porażce biznesowej. Są pieniądze na nowy start

Poniosłeś biznesową porażkę i szukasz wsparcia, aby z sukcesem jeszcze spróbować swoich sił w biznesie? Ponowny start działalności gospodarczej masz za sobą, ale potrzebujesz spojrzenia z zewnątrz i weryfikacji swojego modelu biznesowego? Są pieniądze do pozyskania dla przedsiębiorców w takiej sytuacji w ramach programu „Nowy start”. 

Foto: YAY Foto/ dabjola

Program skierowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, którym nie powiodło się w biznesie, ale ponownie zdecydowali się założyć działalność gospodarczą. Inicjatywa „Nowy start” daje im możliwość weryfikacji ich biznesowego przedsięwzięcia i dostosowania do zmieniających się rynkowych warunków. Na przedsiębiorców czeka w sumie 15 mln zł do rozdysponowania w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój. Właściciel firmy otrzymuje 100 proc. dofinansowania co oznacza, że nie musi zapewniać wkłady własnego.

Nowy start – dla kogo?

W „Nowym Starcie” mogą wziąć udział przedsiębiorcy, którzy zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej w ciągu 24 miesięcy i ponownie podjęli się prowadzenia firmy w okresie 6 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu. Właściciele mikro, małych i średnich firm, którzy zmuszeni byli przełknąć gorycz biznesowej porażki i chcą ponownie zaistnieć na rynku mogą aplikować do programu „Nowy start”. W jego ramach mają szansę wspólnie z ekspertami spróbują przeanalizować przyczyny porażki, aby uniknąć powielenie tych samych błędów. Pod lupą praktyków zostanie zbadane, co zdecydowało o tym, że pierwsza próba prowadzenia działalności gospodarczej zakończyła się niepowodzeniem.

Uczestnicy zakwalifikowani do programu otrzymają 100 proc. dofinansowania. Środki przyznawane są ze środków europejskich i mają na celu łatwiejszy powrót na rynek. Na tzw. „Politykę Nowej Szansy” Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach tego projektu przygotowała pulę 15 mln zł, która trafi do przedsiębiorców zainteresowanych powrotem na rynek po nieudanej pierwszej próbie.

Właściciele firm mogą uzyskać wsparcie w ramach jednego z pięciu segmentów:

• „Profesjonalny start” – celem programu jest wsparcie przedsiębiorców rozpoczynających drugą przygodę z biznesem w pozyskaniu umiejętności i kompetencji niezbędnych w prowadzeniu działalności gospodarczej. Program obejmuje całą Polskę.

Nabór trwa do 31 listopada 2022 r.

• „Nowy start – nowe perspektywy” – celem programu jest wsparcie w uzyskaniu wiedzy i podniesieniu kwalifikacji do prowadzenia firmy dla 400 osób( w tym 140 kobiet), które ponownie uruchomiły własny biznes. Program obejmuje całą Polskę.

Nabór trwa do 30 października 2022 r.

• „Ster na cel” – program skierowany do przedsiębiorców, których firmy zlokalizowane są w jednym z województw: mazowieckie, lubelskie, łódzkie. Jego celem jest praca z uczestnikami nad odpowiedzią na pytanie o przyczyny biznesowej porażki i niepowodzenia na rynku oraz podniesienie wiedzy uczestników na temat prowadzenia działalności gospodarczej.

Nabór trwa do 30 listopada 2022 r.

• „Drugi start – pewny sukces”

Nabór trwa do 30 maja 2023 r.

• „restart zmiany, które budują” – nabór trwa do 30 maja 2023 r.

Przyjmowaniem, weryfikacją wniosków oraz przyznawaniem pomocy zajmują się wyłonieni przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości operatorzy. Kontakt do nich można znaleźć na stronie internetowej programu „Nowy Start”.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.